Větrání - pěší výlety s Radostí z pohybu

Martin Višňa 11.1.2016 5048×   0 (34)

Možnost provětrat se po dnech ve škole či v zaměstnání, poznat nové podobně zaměřené lidi a vyrazit za přírodními či historickými a dalšími turistickými zajímavostmi nejen v okolí bydliště - to vše v sobě spojuje Větrání. 

Za názvem Větrání se skrývá série pěších, spíše nenáročných výletů nejen po okolí Olomouce. Výlety se konají zpravidla v sobotu, délka tras se většinou pohybuje od 6 do 15 kilometrů s mírným či maximálně středním převýšením. Trasy vedou často po naučných stezkách, spojují přírodní či historické zajímavosti, nabízejí aktivní relax v přírodě.

Garantem a "vrchním větračem" je Martin Višňa. V případě zájmu o další informace k výletům ho můžete kontaktovat na e-mailu martin.visna(a)upol.cz. 

Účastníkem "větračem" se může stát kdokoliv, kdo má rád výlety do přírody či za památkami a chce poznat podobně naladěné lidi. Nemusí to přitom být extra zkušený turista či pravidelný účastník dlouhých horských túr. Protože náš web vzniká na Univerzitě Palackého, jsou nejčastějšími účastníky její studenti a zaměstnanci napříč fakultami.

Na většinu výletů není nutné se dopředu závazně přihlašovat, pokud tak není výslovně uvedeno. Stačí potvrdit účast ve vytvářených událostech na našem Facebooku, kde jsou také zveřejňovány všechny důležité informace k dané akci, a včas dorazit na stanovené místo srazu. Účast je zdarma, větrači si platí pouze dopravu a občerstvení, případně vstupy do památek, na rozhlednách atp. 

Na většinu výletů s sebou bereme krokoměry k vypůjčení, účastníci si tak mohou svůj turistický výkon změřit, neformálně si mezi sebou zasoutěžit, a pokud si vedou v Indaresu chodecký deník, tak si svůj výkon mohou po návratu zapsat. 

Speciální postavení mezi výlety má výstup na hanáckou velehoru Velký Kosíř se 442 metry nad mořem (viz náš tip na výlet), kterým na podzim zahajujeme nový "akademický" rok Větrání.

A mimochodem větrači mají i svou diskuzní skupinu na Facebooku - přidat se můžete tady.

 AKTUÁLNÍ TERMÍNY 

28. 10. Údolím Bystřice
Třináct kilometrů podzimně zbarveným údolím řeky Bystřice mezi Hrubou Vodou a Domašovem nad Bystřicí. Délka: 13 km. Vede: Martin Višňa. 
Více: Facebook / Kudy z nudy / propozice

5. 11. Na Bílou horu Tatrou
Z panelově šedivé Kopřivnice, města Tatry, do Moravského Betléma, tedy Štramberka. Za roubenkami, Trúbou i jeskyněmi. Délka: 9 km. Vede: Martin Višňa. 
Více: Facebook / Kudy z nudy

17. 11. Cesta do ztraceného města
Vojenský újezd Libavá se zmenšil a toho je třeba konečně větračsky využít. Trasa povede z Budišova nad Budišovkou přes Starou Vodu do Města Libavé, respektive toho, co z někdejšího města zbylo. Délka: 16 až 19 km. Vede: Martin Višňa. 
Více: Facebook / Kudy z nudy

26. 11. Lulečský výstup za Martinem
Nad vesnicí Luleč nedaleko Vyškova se na kopci tyčí kostel sv. Martina. A právě k němu povede trasa tohoto výletu. Délka: 15 km. Vede: Martin Višňa. 
Více: Facebook / Kudy z nudy

17. 12. Předvánoční procházka k Šumperku
Jedenáctikilometrová procházka povede z Rudy nad Moravou kolem kostelíka Božího Těla nad Hrabenovem do Šumperka. Délka: 11 km. Vede: Martin Višňa. 
Více: Facebook

30. 12. Předsilvestrovské sopkování
Rozlučte se s rokem 2016 na vrcholu sopky! Patnáctikilometrová trasa posledního letošního Větrání povede z Valšova blízko břehů vodní nádrže Slezská Harta do Bruntálu přes vrchol Venušiny sopky. Délka: 15 km. Vede: Martin Višňa. 
Více: Facebook

10. 5. 2017 Sportovní den UP
Výlet se připravuje.
Více: 

 

 USKUTEČNĚNÉ VÝLETY 2016 

16. 10. Za stoletou královnou
Výlet do nejsevernějšího výběžku Olomouckého kraje ke stoleté, nedávno zrekonstruované secesní tančírně u Javorníka. Délka: 9 km. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 18 účastníků + pes / 9 km / report

8. 10. Hanácké Mont Blank III
Zahájení třetího ročníku Větrání a nového akademického roku na nejvyšší hanácké hoře. Rozhledna, táborák a muzea v Čechách pod Kosířem, jednoduše pohodový výlet. Délka 8 km. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 18 účastníků + pes / 8 km / report

3. 9. Nad Moravskou bránou
Putování mezi Hranicemi a Lipníkem nad Bečvou, jehož trasa vede po hřebenu nad Moravskou bránou a přes jeden z největších hradů u nás, Helfštýn. Délka 19 km. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 11 účastníků + pes / 19 km / report

24. 8. Lednicko-valtický areál
Janův hrad, lednický zámek, chrám tří Grácií nebo Rendez-vous, všechny tyto stavby zasazené do rovinaté krajiny mezi Lednicí, Valticemi a Břeclaví uvidíte na dvacetikilometrové trase tohoto výletu. Pro děti či seniory lze trasu zkrátit na cca polovinu, tedy do Lednice. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 3 účastníci / 11 km / report

14. 8. Výšlap na Radhošť
Pojďte zdolat bájný Radhošť! Původně to měl být první větrací víkend, ale protože máte i jiné plány a také se vám nechce šlapat do kopce se stanem na zádech, tak měníme víkend na jednodenní výšlap. Podrobnosti brzy. Vede: Jan Kodl 
Ohlédnutí: 10 účastníků / 13 km / report

3. 8. Vandr v Sudetech
Patnáctikilometrová trasa vede zapomenutými končinami mezi městy Hanušovice a Králíky, mimo jiné přes někdejší městečko Grumberg, nejvyšší horu Hanušovické vrchoviny Jeřáb nebo přes Horu Matky Boží. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 5 účastníků / 16 km / report

23. 7. Po proudu Moravice
Dvacetikilometrové putování po břehu řeky Moravice z Vítkova až do areálu pohádkového zámku v Hradci nad Moravicí. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 6 účastníků / 19,5 km / report

16. 7. Podél Moravské Sázavy
Rychnovský vrch s Mariánskou studánkou, torzo kláštera v Třebařově, zámek v Tatenicích a na závěr výšlap na Cukrovou boudu s cílem pod památníkem budovatelů železnice. To vše vás čeká na (až) 19kilometrové cestě ze Žichlínku do Hoštejna. Vede Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 17 účastníků / 17 km / report 

11. 6. Portášský špacír
Putování Valašskem z Valašské Polanky do Vizovic, přes vrch Vartovna se stejnojmennou rozhlednou nebo ves Jasenná, kde stojí dochované roubené Mikuláštíkovo fojtství. Vede Martin Višňa.
Ohlédnutí: 3 účastníci / 19 km / report

4. 6. Lanškrounské kolečko
Větrání poprvé zamíří do Čech, a sice k rybníkům u východočeského Lanškrouna, ale také třeba k torzu Nového Zámku, z něhož zbyla jen nárožní věž. Vede Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 3 účastníci / 15 km / report

28. 5. Šternberské Cyklovětrání
Druhé Cyklovětrání zamíří z Olomouce na Šternbersko. Cestou tam to bude pohodlná projížďka po cyklostezce, nazpět už bude nutné trochu do kopečků. Vede Jan Kodl. 
Ohlédnutí:  10 účastníků / cca 40 km / report

21. 5. Líšeňsko-bílovické krasování
Putování po okraji Moravského krasu, nejprve proti proudu Říčky z brněnské Líšně a poté třeba kolem myslivny Lišky Bystroušky. Vede Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 7 účastníků / 16 km / report /

14. 5. Cyklovětrání: Tři hanácké věže
Premiérové Větrání na kolech! Na trase z Olomouce do Prostějova, která měří zhruba 35 km, potkáme mimo jiné zajímavosti tři věže, u nichž se zastavíme - Černou věž v Drahanovicích, rozhlednu na Velkém Kosíři a rozhlednu v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Vede Jan Kodl. 
Ohlédnutí: 3 účastníci / report /

11. 5. Na dohled od Bouzova
Zkamenělý zámek, Javoříčské jeskyně, Javoříčko, podhradí Bouzova a na závěr města tvarůžků, tedy Loštice. 18 km, pro méně zdatné s koncem po 11 km v Bouzově. Vede Martin Višňa.
Ohlédnutí: 8 účastníků / 18 km / report /

7. 5. Mezi bunkry a větrníky 
Aneb téměř jedenáctikilometrový špacír mezi Starým Městem a Ostružnou s možným prodloužením do Branné nebo na Ramzovou. Doprovodný program Majálesu UP. Vede Martin Višňa.
Ohlédnutí: 12 účastníků / 10-12 km / report /

23. 4. Výstup na Svatý Kopeček
Svatý Kopeček u Olomouce nesmí v nabídce Větrání chybět. Nenáročná jarní procházka s výhledem na Olomouc a pořádný kus Hané, tentokrát se půjde z Bohuňovic a přes Kartouzku v Dolanech. Výstup je též součástí série Putování Moravou, kterou organizuje spolek Moravská národní obec. Vede Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 25 účastníků + pes / 12 km / report /

10. 4. Dobývání Brníčka
Místo Valašska, které jsme přesunuli na červen, zavítáme o den později na Šumpersko, kde vystoupáme k torzu hradu Brníčko. Na hrad vyrazíme z Bludova, na vlak ke zpáteční cestě pak zamíříme do Zábřeha, odkud jede do Olomouce co chvíli něco. Vede Martin Višňa.
Ohlédnutí: 4 účastníci / 16 km / report / film /

19. 3. Hledání jara v Kladecké dolině
První (už možná) jarní výlet povede na Konicko, do Nectavského údolí a Kladecké doliny. Vede Martin Višňa.
Ohlédnutí: 22 účastníků a pes / 16 km / report /

12. 3. Výprava na Dlouhé stráně
Dodatečně přidané zimní Větrání, výšlap k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Vede Jan Kodl. 
Ohlédnutí: 10 účastníků / 15 km / report

5. 3. Rodným krajem Františka Palackého
Patnáctikilometrové putování okolím Nového Jičína se zastávkou u rodného domu Františka Palackého, konané v rámci Akademických dnů Univerzity Palackého. Vede Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 7 účastníků / 15 km / report

27. 2. Výstup na Králický Sněžník
Nejnáročnější ze zimních Větrání, třináctikilometrový výstup na Králický Sněžník a k pramenu řeky Moravy. Vede Jan Kodl, LaViva Travel.
Ohlédnutí: 19 účastníků / 13 km / report

13. 2. Zimní Rychleby

Další ze zimní Větrání zamíří do Rychlebských hor, během třináctikilometrového putování zdoláme nejvyšší vrchol Smrk a navštívíme proslulý Lesní bar. Vede Jan Kodl, LaViva Travel.
Ohlédnutí: 22 účastníků + pes / 13 km / report

30. 1. Z Ovčárny na Skřítek
Dvanáctikilometrový výšlap Hrubým Jeseníkem, z Ovčárny pod Pradědem přes Vysokou holi k motorestu Skřítek. Vede Jan Kodl,LaViva Travel.
Ohlédnutí: 21 účastníků + 2 psi / ?? km (změna trasy oproti plánu) / report

 USKUTEČNĚNÉ VÝLETY 2015 

30. 12. Předsilvestrovský výšlap z kraje čarodějnic za Šerákem
Na konec roku jsem se rozhodl přidat patnáctikilometrový výšlap z Velkých Losin do Hanušovic přes Žárovou a Potůčník.
Ohlédnutí: 16 účastníků / 15 km / report

28. 11. Na kraji Hané
Dost možná poslední výlet roku 2015 vedoucí údolím řeky Romže a přilehlými vesnicemi, konkrétně se půjde od Běleckého mlýna přes Přemyslovice do Stražiska.
Ohlédnutí: 11 účastníků + pes / 11 km / report

14. 11. Sopečné Bruntálsko
Se silným větrem v zádech se trasa výletu zcela změnila - místo plánovaného výstupu na Venušinu sopku byl zdolán Uhlířský vrch, který je blíž Bruntálu...
Ohlédnutí: 8 účastníků / 9 km / report

31. 10. Hřebečskem z MT do MT
Dvanáctikilometrové putování z Městečka Trnávky do Moravské Třebové se nakonec díky výstupům na Cimburk a rozhlednu Pastýřka rozrostlo na skoro devatenáctikilometrové.
Ohlédnutí: 5 účastníků / 18,5 km / report

17. 10. Hanácké Mont Blank
Druhý ročník výšlapu na hanáckou velehoru Velký Kosíř.
Ohlédnutí: 15 účastníků + pes / 12,5 km / report

5. 9. Velehradský špacír
Putování ze Starého Město k církevnímu areálu ve Velehradě s návštěvou baziliky či blízkého archeoskanzenu v Modré.
Ohlédnutí: 9 účastníků / 9 km / report

15. 8. Hřebečské důlní stezky
Putování za hornickou minulostí Moravskotřebovska po Hřebečském hřbetu, který částečně tvoří hranici mezi Moravou a Čechami.
Ohlédnutí: 8 účastníků + pes / 19 km / report

25. 7. Údolí Bystřice
Vycházka po naučné stezce Údolím Bystřice z Domašova nad Bystřicí do Hrubé Vody. Sraz v 8:30 před olomouckým hlavním nádražím.
Ohlédnutí: 1 účastnice / 13 km / report

22. 7. Přes Ameriku k žábě
Odpolední 6kilometrová procházka z Daskabátu do chmelařské obce Tršice, jejímž moderním znakem je socha žáby na návsi před zámkem.
Ohlédnutí: 4 účastníci / 6 km / report

19. 7. Poslední Jeseničák
Na nejkrásnější trati u nás na nějakou dobu utichne kvůli rekonstrukci provoz, proto ten název. Vlakem do Branné, z Branné pěšky do Ostružné, možná až Ramzové, a pak zase vlakem zpět do Olomouce.
Ohlédnutí: 4 účastníci + pes / 8 km / report

15. 7. Tovačovské hladiny
Procházka po březích tovačovských rybníků z Tovačova do Věrovan, možná až do Dubu nad Moravou. Sraz 13:40 v Olomouci na tržnici, návrat do 19 hod.
Ohlédnutí: 5 účastnic a 2 psi / 6 km / report

4. 7. Novozámecké Pomoraví
Procházka částí Litovelského Pomoraví v okolí Mladče. Sraz v 8:10 před hlavním nádražím v Olomouci. Vzhledem k tropickému počasí byly na výběr dvě varianty výletu. Zvítězila nakonec varianta procházky kolem Třesína a prohlídka jeskyní.
Ohlédnutí: 5 účastníků / 6,5 km / report

17. 6. Terezské údolí
Odpolední procházka malebným údolím říčky Šumice mezi Laškovem a Náměští na Hané. Sraz v 15:00 na autobusové zastávce Neředín, krematorium v Olomouci.
Ohlédnutí: 4 účastníci / 6 km / report

18. 4. Výstup na Svatý Kopeček
Jarní výšlap z Hluboček na Svatý Kopeček ke známé poutní bazilice a za doprovodu Wolkerových veršů.
Ohlédnutí: 11 účastníků / 8,5 km / report

21. 3. Do Kroměříža
Vítání jara procházkou z Chropyně do Kroměříže.
Ohlédnutí: 16 účastníků / 12 km / report

 USKUTEČNĚNÉ VÝLETY 2014 


29. 11. Přes Kopeček na trhy
Předvánoční výstup na Svatý Kopeček z Mariánského Údolí zakončený teplým punčem na olomouckém Horním náměstí.
Ohlédnutí: 4 účastnice / 9 km / report

15. 11. Podzimní Pomoraví
Putování podzimní krajinou Litovelského Pomoraví z Horky nad Moravou do Litovle.
Ohlédnutí: 5 účastníků / 15 km / report

5. 11. Terezské údolí
Odpolední procházka údolím říčky Šumice mezi Laškovem a Náměští na Hané.
Ohlédnutí: 2 účastníci / 6 km / report

18. 10. Hanácké Mont Blank
Vandr na hanáckou velehoru Velký Kosíř s výhledem z nedávno otevřené rozhledny a táborákem pod ní.
Ohlédnutí: 28 účastníků / 10 km / report

8. 10. Vycházka ke Kartouzce
Procházka lesy v okolí Svatého Kopečka k ruinám bývalého kartuziánského kláštera nad obcí Dolany.
Ohlédnutí: 2 účastníci / 8 km

1. 10. Komentovaná prohlídka večerní Olomouce
Komentovaná procházka večerní hanáckou metropolí pro studenty prvních ročníků Univerzity Palackého.
Ohlédnutí: 13 účastníků / 3 km

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<říjen 2016><<
říjen 2016
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.