Po stopách hraběte Seilerna

Student UP 21.5.2018 732×   0 (14) Mapa
Podrobnosti

Lukov – Maruška
Oblast: Zlínsko, Hostýnské vrchy, Valašsko

Jak se tam dostanete:
Autobusem: Ze Zlína jezdí přímý autobus Zlín – Lukov.

Délka výletu: 15 km

Náročnost: Trasa výletu je středně náročná. Vede po zpevněných lesních pěšinách a cestách, které jsou místy prudší. To by mohlo dělat problémy malým dětem a osobám s větším tělesným postižením.

Čas: 6 hodin

Zajímavosti:
Kostel sv. Josefa, Starý lesní úřad, socha sv. Jana Nepomuckého, pivovar, hrad Lukov, věž Svatojánka, pramen Dřevnice, přírodní rezervace Králky, muzeum Valašského porculánu, přírodní rezervace Skály, Holíkova rezervace, rozhledna Maruška, naučné stezky.

Pod severním svahem hradního vrchu, hluboko v údolí, u úzké stezky z Vlčkové přes Písečné k Lukovu, ještě dnes spatříme malou studánku, které se říká Katova studánka. Žádný pocestný se však z ní nenapije, i kdyby měl sebevětší žízeň. Ze studánky vytéká pramének vody, nikoli však průzračně čisté, ale červené, která tolik připomíná barvu krve...

Tak začíná jedna z mnoha tajemných pověstí týkající se hradu Lukova a Hostýnských vrchů. Na tento malebný kraj spousta turistů často zapomíná, což je velká škoda. I východní Morava totiž rozhodně má svým návštěvníkům co nabídnout. My se společně vydáme nejen po stopách tajemné pověsti o Katově studánce. Čeká nás něco málo přes 15 km dlouhá trasa malebnou přírodou Hostýnských hor z vesnice Lukov až na rozhlednu Maruška, která se nachází na stejnojmenném vrcholu ve výšce 664 m. n. m.

Vesnice Lukov leží 12 km od Zlína, naše putování začne u kostela svatého Josefa. Kostel byl vystavěn v klasicistním stylu mezi roky 1810–1813 a je významnou místní památkou. Kouzelnou alejí majestátních prastarých lip a kaštanovníků se vydáme po červené turistické značce vzhůru do hor vstříc dobrodružstvím. První zastávkou bude starý lesní úřad. Ten byl postaven již v roce 1760 a je tak jednou z nejstarších staveb v obci. Část svého života zde strávila Bettina Smetanová, druhá manželka skladatele Bedřicha Smetany. Starý lesní úřad disponuje důmyslnou sítí sklepení, ve kterém se dle pověsti měla nacházet tajná chodba vedoucí až do hradu. Nad vchodem do tohoto sklepení se nachází impozantní erb rodu Seilernů, jenž nechal tuto památku zbudovat a měl ji mnoho let ve vlastnictví. V současnosti je starý lesní úřad ve vlastnictví soukromníka a jeho překrásné květné zahrady jsou častým objektem zájmu turistů i fotografů.

Naší další zastávkou bude zřícenina hradu Lukov, po cestě si však uděláme krátkou přestávku na skalách Králkách. Přírodní památka Králky jsou skalní útvary tvořené pískovcovými a slepencovými lavicemi. Skály jsou zasazeny v lesích nedaleko hradu Lukova a pro své kouzlo a atraktivitu jsou často vyhledávány turisty, fotografy i horolezci. Ke Králkám se váže další pověst. Na horní plošině největší skály je několik vedle sebe vytesaných sedaček, na kterých podle lidové pověsti zasedalo tzv. valašské lovčí právo. Po krátkém odpočinku se vydáme dále po zelené značce a naší další zastávkou bude Památka roku České republiky 2016 hrad Lukov.

Z hladomorny až do věže

Hrad Lukov je velmi oblíbenou romantickou památkou zasazenou do malebné přírody Hostýnských vrchů. Jeho počátky sahají do první třetiny 13. století. Hrad měl v historii velký místní význam. Chránil vesnici Lukov a za dob třicetileté války se stal místem povstání místního obyvatelstva. V běhu času jej vlastnilo mnoho významných šlechtických rodů jako Šternberkové, Valdštejnové nebo Minkvicové, za jejichž vlády se hrad stal důstojným místem k životu. I přestože se hrad svým nepřátelům dokázal díky své poloze udatně bránit, několikrát padl do rukou nepřátel, kteří jej vyrabovali a vypálili. Nejhorší takový útok vedli Švédové, v hradním sklepení je o něm zpracována poutavá expozice. Po tomto nájezdu se v 18. století hrad stal majetkem rodu Seilernů. Seilernové se ovšem jako vídeňská dvorská šlechta na lukovském panství moc nezdržovali. Hrad ztrácel na významu, až byl na konci 18. století opuštěn úplně a stal se zdrojem levného stavebního materiálu.

Pokusy o záchranu hradního areálu započaly v poslední čtvrtině 20. století a od roku 1983 zde probíhá takřka nepřetržitě archeologický výzkum a od roku 1987 postupná památková obnova. Podílejí se na ní členové Hnutí Brontosaurus a Spolku přátel hradu Lukova. Díky dlouholeté práci dobrovolníků se hrad proměnil ze zanedbané zříceniny ve vyhledávaný turistický cíl, kde probíhají vzdělávací programy zaměřené zejména na děti a mládež. Rovněž jsou zde pořádány netradiční akce jako strašidelná prohlídka hradu, den lesa s lesy ČR nebo pálení čarodějnic. Hrad je stejně jako jeho okolí opředen řadou pověstí, nejznámější je ta o hladomorně, ze které nebylo úniku a o věži, do které byla zazděna krásná panna.

Kam dál?

Pokud by byl po návštěvě hradu někdo příliš unaven, může se po naučné stezce Lukov vrátit zpátky do vesnice. Na ty odvážlivce, kteří se rozhodnou pokračovat, ovšem čeká ještě spousta dobrodružství zakončená krásným výhledem na celé Valašsko.

Budeme pokračovat po červené značce směr obec Vlčková. Po cestě z Písečného do Vlčkové narazíme na výše zmiňovanou Katovu studánku, přírodní koupaliště, kapličku či boží muka. Z Vlčkové budeme po červené značce pokračovat do obce Držková. Zde můžeme navštívit Muzeum dřevěného porculánu. To zachycuje dřívější domáckou výrobu dřevěného nářadí a náčiní na Valašsku a může se pochlubit rozsáhlou sbírkou starých nástrojů a výrobků. V Držkové se rovněž můžeme občerstvit v některé z typicky Valašských hospůdek.

Cílová rovinka

Do cíle našeho putování na rozhlednu Maruška, která se tyčí nad vrcholky Hostýnských hor, můžeme dojít buď pěšky, nebo zvolit dopravu turistickým autobusem přímo na místo. Pokud zvolíme cestu pěšky, čeká nás přibližně osmikilometrové stoupání přes přírodní rezervaci Skály, Holíkovu rezervaci, Košařiska až na Troják. Při dopravě autobusem se během 20 minut dostaneme až na Troják. Z Trojáku už je to k Marušce, co by kamenem dohodil. Po dvou kilometrech chůze po zelené turistické značce jsme v cíli našeho putování.

Rozhledna Maruška se nachází v nadmořské výšce 664 m n. m. a z plošiny ve výšce 12 metrů poskytuje kouzelný výhled do širého okolí. Za dobrého počasí můžete z rozhledny spatřit téměř celé Hostýnské vrchy, Javorníky, Vizovickou vrchovinu či Moravskoslezské Beskydy s rozhlednou na Velkém Javorníku a Radhoštěm a řadu dalších cílů. No a při odchodu od rozhledny si na kameni pod meteostanicí Maruška můžete pohladit hladící bod pro šťastné návraty...

Tento tip na výlet je vhodnější zejména pro ostřílené turisty s dobrou fyzickou kondicí. Pro méně zdatné turisty doporučuji se z hradu Lukova buď po naučné stezce vrátit zpátky do Lukova, nebo využít autobusovou dopravu na Troják již z obce Vlčková. Výlet není příliš vhodný pro osoby s tělesným postižením a menší děti.

Martina Jemelková, studentka FTK UP

Zobrazte si trasu kliknutím na tlačítko v levém dolním rohu mapy.

Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.