Tipy na výlet

Po stopách hraběte Seilerna
Student UP 21.5.2018 1208× (14) Mapa

Pod severním svahem hradního vrchu, hluboko v údolí, u úzké stezky z Vlčkové přes Písečné k Lukovu, ještě dnes spatříme malou studánku, které se říká Katova studánka. Žádný pocestný se však z ní nenapije, i kdyby měl sebevětší žízeň. Ze studánky vytéká pramének vody, nikoli však průzračně čisté, ale červené, která tolik připomíná barvu krve...

Celý článek
Na Boží horu a ještě kousek dál
Martin Višňa 30.5.2016 2420× (19) Mapa

Traduje se, že bohové při tvoření světa zapomněli na Jesenicko, a tak poručili ďáblovi, aby do navršených hor nahromadil zlato, stříbro a rudy, aby měli budoucí obyvatelé nějaké zpříjemnění těžkého života. Ďábel ale, když se bohové nedívali, pod povrch cpal žulu. Ošálení bohové s tím nemohli už nic dělat, tak přidali kraji krásu. A o kráse, žule i bozích je následující tip na výlet Žulovskem.

Celý článek
Hanácké Mont Blank z pěti směrů
Martin Višňa 11.1.2016 6027× (4) Mapa

Kdysi dávno přepadli Ječmínkovo království čerti, kteří se chtěli zmocnit tohoto úrodného kusu Moravy. Hanáky chtěli vyhnat salvou balvanů, ovšem ti se pod vedením Ječmínka nenechali zastrašit, bránili se svými kosíři, zahnutými noži. V tu se objevil sám král pekel a největší balvan zamířil na Ječmínka. Ten se ohnal svým kosířem a ďábla poranil na ruce, že balvan pustil na zem. Čerti se dali na ústup. Ďáblův balvan ovšem zůstal, časem povyrostl a dostal podobu kosíře…

Celý článek
Hanácká procházka z Horky do Příkaz kolem moře
Martin Višňa 12.10.2015 2905× (25) Mapa

Zatopená štěrkovna u Lhoty nad Moravou na samém okraji chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví je v létě oblíbeným místem vodních radovánek, kam se sjíždějí lidé z pořádného kusu Olomoucka a Litovelska. K hanáckému moři se dá ovšem vyrazit i jindy než během nejteplejšího období roku – jen to nebude za koupáním, ale za zajímavostmi v okolních obcích.

Celý článek
Proti proudu Branné
Martin Višňa 12.8.2015 2906× (33) Mapa

Cesta vlakem do Jeseníku je požitek. Od Hanušovic si to vlak řadou oblouků šine nejdříve nahoru, aby záhy o něco prudčeji klesal k cíli, za okny ubíhají z jedné strany horští velikáni Hrubého Jeseníku, ze strany druhé pak drobet nižší rychlebské vrcholy, také zástavba obcí roztažených podél řeky Branné. Stejně se jmenuje i půvabné městečko, odkud se dá vyrazit na krásnou nenáročnou procházku do sousední Ostružné.

Celý článek
Za kostkou cukru a Malou Hlubokou
Martin Višňa 13.5.2015 2975× (21) Mapa

Tu skutečnost vám v Dačicích připomene hned celá řada zákoutí: právě tady byl „vynalezen“ kostkový cukr. Město na jihozápadě Moravy ovšem není zajímavé pouze touto sladkou kostkou. Vystoupáte-li na kostelní věž, naskytne se vám výhled na památkovou zónu se dvěma zámky, ale také působivá krajina okolo, která ukrývá řadu dalších zajímavostí. O některých z nich budou následující řádky.

Celý článek
Dolní Kounice, překvapení na řece Jihlavě
Martin Višňa 17.4.2015 2919× (31) Mapa

Zatímco zajímavosti větších měst jsou většinou až notoricky známé a budí pozornost davů turistů, v menších sídlech stále plyne čas poněkud poklidněji, i když by leckoho mohla překvapit. Jedním z takových míst jsou Dolní Kounice, o kterých se možná všeobecně ví, že tu stojí trosky „nějakého“ kláštera. Dvoutisícové město však památek ukrývá mnohem více - a ta krajina kolem!

Celý článek
Od Nebela k Priessnitzovi
Martin Višňa 9.2.2015 3375× (30) Mapa

O horách, o železnici, o léčivé vodě, o tom především je třináctikilometrové putování pomezím Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku, krajem přírodních léčitelů Johanna Schrotha a Vincenze Priessnitze a také smyšleného výpravčího Aloise Nebela. Putování příjemné a dost možná i léčivé.

Celý článek
Malý výlet krajem čarodějnických procesů
Martin Višňa 2.2.2015 3150× (35) Mapa

Když se vysloví jméno obce Velké Losiny, většina lidí si ihned vybaví zdejší slavnou ruční papírnu, zámek a též nechvalně proslulé čarodějnické procesy. A právě do tohoto moravského koutu poznamenaného řáděním Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu nás zavede tento tip na výlet.

Celý článek
Ostružnická sedma
Martin Višňa 5.1.2015 3304× (23) Mapa

Sparrenhau. Tak zněl dávný název horské obce zvané dnes Ostružná. Se svými částmi Ramzovou a Petříkovem se rozkládá na pomezí Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor a zároveň též na zemské hranici mezi Moravou a Slezskem a patří k oblíbeným celoročním destinacím. Do Ostružné vede i tento tip na krátkou procházku pro všechny, kteří se necítí na delší hřebenovky nebo neholdují lyžím.

Celý článek
Načíst další tipy
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.