Výlety za krásami podzimu povedou do lomů i k vodě

Martin Višňa 18.9.2017 1463×   0
Větrání - podzim 2017

Příznivci pěší turistiky si s Radostí z pohybu přijdou na své i během do podzimu. Plán Větrání čítá do konce listopadu šest výletů, jejichž trasy vedou k zajímavostem v okolí Olomouce, ale také třeba k Jevíčku nebo po březích Brněnské přehrady. Jako tradičně ale nový, již čtvrtý, ročník zahájí výstup na hanáckou velehoru Velký Kosíř s táborákem.

Na hanácký Mont Blank se půjde na státní svátek ve čtvrtek 28. září. Oproti dřívějším třem výstupům se ten letošní bude muset obejít bez výšlapu na tamní rozhlednu. Trasa výstupu je nicméně naplánována tak, aby účastníci nebyli o výhledy ochuzeni (samozřejmě záleží na počasí), a ještě se podívají do zdejších bývalých vápencových lomů, které jsou jako celek od letošního dubna chráněné jako národní přírodní památka Kosířské lomy, nebo na menšího souseda Malý Kosíř. Doporučujeme buřty s sebou, u ohně pod rozhlednou budou vyhlášeni nejaktivnější větrači třetího ročníku Větrání. A komu to nebude stačit, může ještě posedět v cíli cesty ve Slatinicích.

Tři následující výlety zavedou turisty za hranice Olomouckého kraje. V sobotu 7. října zamíří výprava k Valašskému Meziříčí, kde je v plánu trasa podzimní krajinou v okolí přehrady Bystřička. V blízkosti vody se větrači budou pohybovat také o dva týdny později, kdy vyjedou do Brna a na cestě kolem Priglu navštíví mimo jiné hrad Veveří. Návrat na Hanou pak jakoby předznamenávalo Putování na Malou Hanou, tedy k Jevíčku, o první listopadové sobotě.

Mezi listopadovými termíny je také vycházka ze Senice do Náměště na Hané, která byla původně plánována na letošní jaro, ale kvůli špatnému počasí byla zrušena. Tentokrát to ale jistě vyjde a na státní svátek 17. listopadu se podzim na březích říčky Blaty ukáže turistům v celé své kráse. Větrací podzim pak v sobotu 25. listopadu završí špacír z Grygova k památníku osvobození nad Velkým Týncem a následně do Olomouce, symbolicky před zimou domů. To samozřejmě neznamená, že se poté větrat nebude – termíny a lokality předvánočního a předsilvestrovského výletu budou představeny v průběhu podzimu.

Zmíněných výletů se může zúčastnit kdokoliv, kdo se na danou trasu cítí, účast není nijak omezena věkem nebo třeba příslušností k Univerzitě Palackého. Ke všem výletům budou průběžně zveřejněny propozice se všemi podrobnostmi na stránce Větrání a také v událostech na Facebooku. Účast je zdarma, je však třeba se nejpozději 24 hodin před plánovaným časem srazu přihlásit na e-mailu martin.visna@upol.cz.

Ještě ke třetímu ročníku Větrání

Podzimními termíny odstartuje Větrání svůj čtvrtý ročník (první výlety se konaly na podzim roku 2014). Během toho uplynulého se uskutečnilo 27 výletů, na které vyrazilo dohromady 548 turistů, vezme-li se to podle jmen, pak jde o 226 lidí, z nichž polovina se v prezenčních listinách objevuje dvakrát a vícekrát. Nejaktivnější účastník, jehož jméno bude vyhlášeno na Velkém Kosíři, pak dokonce dvaadvacetkrát. Na výletech se potkávali lidé nejen od Olomouce, ale také ze Šternberka, Přerova, Zábřehu či Šumperka, a některé výpravy měly účast mezinárodní, když se zúčastnili studenti z Kolumbie, Etiopie či Barmy. Největší zájem vzbudily výlety údolím Bystřice a tajný výlet v závěru Větracího léta s KČT Šternberk, na které vyrazilo shodně 37 lidí. Naopak nejnižší účast zaznamenal březnový Paprsek na běžkách se čtyřmi účastníky. Co se týče délky, trasy všech výletů dohromady měřily přes 400 kilometrů. Nejkratší bylo desetikilometrové putování z Města Libavé, naopak trasa srpnové Bohumínské dvacítky se prodloužila až na třiadvacet kilometrů oproti plánovaným dvaceti.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<duben 2018><<
duben 2018
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
19.dub Vysokoškoláci se již mohou hlásit k účasti na letošních Českých akademických hrách. Jejích 17. ročník hostí v termínu 17. až 22. června Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Více... 17.dub

Přijďte to s UP Bike natřít olomoucké dopravě!  U většiny fakult Univerzity Palackého dnes proběhne happening natírání a zdobení kol, která se do konce května stanou nositeli aktualit, poutači a symboly synergie iniciativ za příjemnější pohyb olomouckými ulicemi pro všechny. Můžete se dozvědět, co UP Bike na květen chystá, a když budete chtít, na chvíli se i připojit. Třeba kousek natřít, pomoci s připevněním květináče na kolo, přinést kytku a do květináče ji zasadit.

6.dub 60 km nových singletracků s infrastrukturou vznikne pro cyklisty v okrese Ústí nad Orlicí a polském příhraničí. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.