Léto větrači zakončili mezi borůvkami a kravinci

Martin Višňa 11.9.2017 2575×   0 (35)

Větrací léto připravené společně s Klubem českých turistů Šternberk a zároveň třetí ročník Větrání vyvrcholily vskutku ukázkově. Tajný výlet provázela jistá dávka napětí, vzápětí vystřídaná dojmy z půvabné krajiny Rychlebských hor. Účast vyrovnala dosavadní rekord větracích cest, žádný z turistů se záhadně neztratil mezi pasoucími se kravami, výpravě přálo počasí a borůvkových knedlíků byl dostatek. Co víc si přát.

O Tajném výletu měli turisté dopředu jen pramálo informací, někteří nicméně byli se svými tipy, kam se pojede, zatraceně blízko, zvlášť ti, co sledovali dřívější plány KČT Šternberk, kde o této cestě uvažovali v jiný termín. Ve vlaku tedy bylo třeba mlžit, ale výstupní stanice Ramzová okruh možností prostor pro mlžení zužovala. A když vyšla pravda najevo, nikdo se neotočil s tím, že jede domů. Naopak se dokončila prezence, pořídila se startovní fotka a výprava čítající pejska a celkem 38 lidí od Olomouce, Šternberka, Přerova či Zábřeha se vydala na cestu – směr vrch Palaš a tamní známá chata Paprsek.

Pozvolné stoupání příjemně ubíhalo, větrači si užívali pohodové procházky tichým lesem a někteří nemohli nechat bez povšimnutí modravé borůvčí, jako by se snad nechystali ochutnat vyhlášené borůvkové knedlíky na Paprsku. Ještě než skupina k chatě dorazila, obloha se projasnila a dala tušit, že chutné nebude jen jídlo, ale také výhledy do okolí. To se ovšem potvrdilo až z pastvin plných krav na vedlejším vrchu Větrov, protože na Paprsku nakonec knedlíkům konkuroval začínající svatební obřad – však se také před vstupem na pastviny čekalo na skupinku, která nemohla nechat ujít svému zraku pohled na přicházející nevěstu.

Pro větrací výpravu ale byla zásadnější jiná otázka, než jestli si ti dva řeknou Ano (novomanželům samozřejmě přejeme jen všechno dobré na společné cestě životem!); totiž jestli na pastvině nebude ve stádu i nějaký býk, což by nemuselo být příjemné setkání. Průchod se nakonec obešel bez nežádoucích incidentů i nechtěného nánosu na obuvi, naopak krávy před panoramatem Hrubého Jeseníku ochotně postály jako modelky a dost možná se turistů bály více než oni jich.

Z Větrova a následně Starého kopce už následoval poněkud prudší sešup ke Starému Městu doprovázeny výhledem zejména na masiv Králického Sněžníku, v zorném poli se po cestě ukázalo i několik zdejších prvorepublikových bunkrů. Ve Starém Městě se výprava, řekněme i z taktických důvodů, rozdělila. Část turistů se jala ještě pokračovat v cestě a protáhla si trasu až do Branné, část odjela dřívějším vlakem. A zbytek? Zbytek využil možnosti registrovat se jako účastníci právě konaného Jesenického výšlapu železničářů, což mimo jiné obnášelo i posezení v místní restauraci. Někteří do odjezdu dalšího vlaku zvládli také návštěvu zdejšího informačního centra s malou historickou expozicí nebo výstup na věž renesanční radnice. S blížícím se večerem ale i ti zbývající vyrazili na motorák, aby se nějak rozumně dostali domů. A že ten byl dost vydýchaný…

Takto skončilo Větrací léto, kterou Radost z pohybu připravila společně s KČT Šternberk, a třetí ročník Větrání. To ovšem neznamená, že je s výlety pod hlavičkou našeho webu konec. Příznivci pěší turistiky už nyní naleznou na stránce Větrání podzimní termíny, které zahájí čtvrtý „akademický“ ročník turistické série. První podzimní výlet povede ve státní svátek 28. září na hanáckou velehoru Velký Kosíř alias Hanácké Mont Blank, ostatně jako tradičně. V plánu je 15kilometrová trasa, táborák a také vyhlášení nejaktivnějších větračů skončeného třetího ročníku (FB událost). A koho by do té doby svrběly nohy, může vyrazit třeba o týden dřív na Podzimní putování parťáků ze Šternberka (více zde).

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2018><<
květen 2018
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
17.kvě V sobotu 9. června se běžci ve vybraných místech Česka rozeběhnou na podporu Paměti národa, výtěžek běhu umožní natočit a uchovat další stovky příběhů válečných veteránů, disidentů, politických vězňů a dalších. Více... 11.kvě Naši jogiťáci se hodlají popasovat se štafetovým závodem Vltava run, držte jim palce! Více o závodě... 10.kvě V městském parku v Mohelnici již brzy otevřou novou fit stezku kombinující běh, cvičení a vzdělávání na čerstvém vzduchu, má být největší v republice. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.