Zelené břehy Odry ukázaly větračům, že mýty o šedivém Ostravsku lžou

Martin Višňa 28.8.2017 2214×   0 (28)

O tom, že okolí Ostravy nejsou jen uhelné doly, haldy hlušiny a čoudící komíny, ale naopak tu jsou i krásná přírodní místa, se o uplynulé sobotě přesvědčili účastníci dalšího Větrání. Stopám průmyslu se ale během výpravy nevyhnuli – to snad v tomto „razovitem kraji“ ani nejde.

Putování proti proudu Odry z Bohumína do Ostravy bylo sice v srpnu jediné, zato však šlo o vůbec nejdelší výlet, který se dosud pod hlavičkou Větrání uskutečnil. Nutno ovšem dodat, že reálná trasa se z plánovaných dvaceti kilometrů protáhla o další tři kilometry kvůli dvěma neplánovaným zacházkám. Ale všichni ze sedmnácti účastníků včetně autora těchto řádků přežili bez větší újmy na chodidlech či obuvi.

První zacházka vůbec nevadila, když vedla až na hranu vysokého břehu v jednom ze zdejších meandrů Odry, navíc si turisté mohli i díky vzpomínkám jednoho místního účastníka porovnat přístup k úpravě břehů řeky po povodních v roce 1997, kdy se na naší straně bagrovalo, zatímco Poláci nechali své břehy v rukou přírody. Zajímavý kontrast. A vůbec bylo zajímavé si při pohledu na meandry a slepá ramena i uvědomit, jak řeka v běhu času „žije“ a mění se.

To druhá zacházka nebyla až tak žádoucí. Červená značka, která výpravu větračů vedla (nutno poznamenat, že místy opravdu vysokými kopřivami), u jednoho ze zdejších jezer v blízkosti bývalého dolu Koblov končila v hustém houští, zároveň ale turisty svedla na břeh rybníka, kde pěšina po nějaké době opět končila. Takže muselo následovat čelem vzad a jezero obejít po cyklostezce, která už větrače dovedla tam, kam chtěli. Tedy k vrchu Landek s rozhlednou skýtající výhled na Ostravu a s Hornickým muzeem, kterým ale turisté spíše jen proletěli, na fárání nebyl čas.

Ale nedá se říci, že by na výletníky areál nezapůsobil, zejména řetízková šatna sklidila zaslouženou pozornost, také venku vystavené důlní stroje. Anebo ještěrky, které se vyhřívaly na slunci na imitaci pravěkého obydlí. A pokud se vrátíme na začátek cesty, zaujaly i dvě odlišné podoby Bohumína – ta novější z režných cihel i ta starší při hraničním mostu do Polska.

Bohumínská dvacítka byla předposledním výletem 3. ročníku Větrání a taktéž předposlední akcí Větracího léta, které Radost z pohybu připravila společně s Klubem českých turistů Šternberk. Tou poslední akcí bude Tajný výlet v sobotu 9. září, k němuž ovšem už s ohledem na název nevyjdou žádné propozice s popisem trasy, spojů a podobně. Kam se pojede, se účastníci dozvědí až na místě srazu, tedy v 7:35 před olomouckým hlavním nádražím. Každopádně se doporučuje dobré obutí na nohou a alespoň 200 korun s sebou na vlak. Přihlásit se, debatovat o tom, kam se jede, a vyzvídat můžete v události na Facebooku.

Na stránce Větrání pak již nyní najdete termíny a lokality podzimní části 4. ročníku Větrání, který odstartuje 28. září tradičním výšlapem na Velký Kosíř s táborákem.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2018><<
květen 2018
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
17.kvě V sobotu 9. června se běžci ve vybraných místech Česka rozeběhnou na podporu Paměti národa, výtěžek běhu umožní natočit a uchovat další stovky příběhů válečných veteránů, disidentů, politických vězňů a dalších. Více... 11.kvě Naši jogiťáci se hodlají popasovat se štafetovým závodem Vltava run, držte jim palce! Více o závodě... 10.kvě V městském parku v Mohelnici již brzy otevřou novou fit stezku kombinující běh, cvičení a vzdělávání na čerstvém vzduchu, má být největší v republice. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.