Nejlepší je, když vlastní dech nevnímáme, říká Kateřina Neumannová

Martin Višňa 31.7.2017 624×   0
Kateřina Neumannová. Foto: Gabriela Knýblová

Při vyslovení jména Kateřina Neumannová si i méně zasvěcení do sportovního dění vybaví slavnou českou lyžařku. Stejné jméno ale nosí i odborná asistentka katedry fyzioterapie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého, která se významně zasloužila o rozšíření informovanosti o plicní rehabilitaci.

„Dýchání je klíčová životní funkce. Většinou se k němu přistupuje z pohledu výměny plynů, dodat kyslík do těla a vydýchat oxid uhličitý. My se na dýchání díváme i z hlediska pohybové funkce, neboť celý dechový cyklus je prováděn cestou dýchacích svalů. Kdyby přestaly pracovat, přestaneme dýchat,“ říká fyzioterapeutka a vysvětluje: „Dýchací svaly ale plní i další důležité funkce. Třeba bránice je důležitým svalem hlubokého stabilizačního systému, který udržuje tělo dostatečně dobře vzpřímené. Řada pomocných dýchacích svalů se zase uplatňuje na pohybech krční páteře či horních končetin, břišní svaly zabezpečují pohyby trupu. Když svaly neumí dobře plnit všechny funkce, velmi často se zvyšují projevy dechových obtíží.“

Komplexní péče

Plicní rehabilitace představuje komplexní multidisciplinární péči o pacienty s poruchami dýchání, cílem je zlepšení fyzické i psychické kondice pacienta a behaviorální změna jeho chování. Zahrnuje postupy respirační fyzioterapie, vytrvalostní a silový trénink, ale i ergoterapii, nutriční poradenství a psychosociální podporu.

„Snažíme se reedukovat dechový vzor, tedy aby pacient dýchal optimálně a neměl potíže s dýcháním v klidu ani během pohybových aktivit. Používáme různé techniky, například nácvik bráničního dýchání, trenažéry pro cílené posílení dýchacích svalů, drenážní techniky pro usnadnění vykašlávání. Pracujeme i s podporou vzpřímeného držení těla. Respirační fyzioterapii vždy doplňuje pohybový trénink zaměřený na zlepšení tolerance zátěže s cílem odstranění dušnosti při běžných činnostech, jako jsou domácí práce nebo chůze do schodů,“ popisuje Kateřina Neumannová.

S plicní rehabilitací se poprvé setkala při studiu na olomoucké lékařské fakultě, podrobněji se jí začala zabývat při psaní diplomové práce o pohybové zdatnosti u dětí s bronchiálním astmatem na fakultě tělesné kultury. „Tehdy jsem zjistila, že i když je velká skupina pacientů, kterým plicní rehabilitace může pomoci, tak bylo velmi málo pracovišť, která něco takového nabízela. Většina pacientů byla léčena pouze farmakologicky. I při studiu bylo toto téma probíráno jen okrajově,“ vzpomíná.

Dnes už je situace lepší. Jedním z mezníků v její práci je sepsání doporučeného postupu plicní rehabilitace a podílení se na doporučeném postupu pro diagnostiku a léčbu stabilní chronické obstrukční plicní nemoci, které přijala Česká pneumologická a ftizeologická společnost. Podepsán je pod nimi i další absolvent olomoucké fyzioterapie, Jakub Zatloukal z univerzitní nemocnice v britském Leicesteru.

Chronickou obstrukční plicní nemocí se Kateřina Neumannová zabývá i v publikaci oceněné čestným uznáním rektora Univerzity Palackého. „Při a po pohybové zátěži se u pacientů výrazně zhoršuje rovnováha a zvyšuje se riziko pádu. Oproti zdravým jedincům nejsou schopni při zvyšující se rychlosti prodloužit krok a zvýšit frekvenci chůze, více zatěžují malíkovou stranu chodidla a nedochází u nich k optimálnímu odvíjení a odrazu z palce, což může opět vést ke zhoršení stability při chůzi,“ shrnuje zjištění analýzy.

Dýchání ve zdraví a nemoci

Výsledky výzkumů s kolegy opakovaně prezentuje na konferenci Evropské respirační společnosti, největší světové akci zaměřené na onemocnění dýchacího systému. A soustředí se i na vzdělávání lékařů, fyzioterapeutů, pacientů a veřejnosti o možnostech plicní rehabilitace na různých akcích. Na letošní workshop Dýchání ve zdraví a nemoci pořádaný katedrou fyzioterapie přijeli lékaři z Chorvatska, Albánie, Rumunska, Slovenska či Izraele, zemí, kde není plicní rehabilitace tak rozšířená. „Podle ohlasů byla akce velmi přínosná. Host z Izraele uvedl, že se mu cesta vyplatila a že je plný nápadů, co by na své plicní klinice posunul dál. Těší mě, že můžeme zkušenosti předat i kolegům ze zahraničí.“

Jako olomoucká rodačka je hrdá na své město. „Olomouc je krásná. Jsem ráda, že tu máme parky plné stromů a že je kousek do hor. Dýchá se mi tu dobře, a když se podaří eliminovat dopravu a vybudovat více cyklostezek a relaxačních zón, bude se dýchat ještě lépe. Věřím, že se podaří edukovat včas veřejnost o škodlivosti kouření a že se i díky našim studentům, kteří vědí o plicní rehabilitaci, podaří rozšířit její dostupnost. Cílem je, aby se nám všem, zdravým i nemocným, dobře dýchalo. Nejlepší totiž je, když svůj dech nevnímáme. Pokud ho vnímat začneme, značí to většinou nějakou obtíž,“ připomíná Neumannová.

A při zmínce o slavné jmenovkyni, se jen usmívá: „Ano, jmenuji se Kateřina Neumannová, mám ráda běžecké lyžování, ale místo medailí se snažím vrátit snadné dýchání všem, kteří to potřebují.“

 

(původně vyšlo v Žurnálu UP 05/2017)

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<srpen 2017><<
srpen 2017
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
21.srp Na Tchaj-wanu vypukly o uplynulém víkendu hry 29. letní světové univerziády, na níž ve 22 sportovních odvětvích poměří síly na dvanáct tisíc vysokoškoláků z celého světa. Nechybějí samozřejmě ani zástupci České republiky, naše sportovní reprezentace čítá 139 studentů. Sledovat průběh univerziády, která trvá až do konce srpna, můžete zde 19.srp Poslední srpnový pátek mohou fandové in-line bruslení z Olomouce a okolí vyrazit na další večerní vyjížďku městem Tempish Night Skate. Pro informace sledujte její událost 17.srp KČT Šternberk upravil kvůli nepříznivé předpovědi počasí trasování i čas sobotní Jesenické túry v rámci Větracího léta. Věnujte prosím pozornost informacím v události!
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.