Putování Javorníky potrápilo tělo a potěšilo smysly

Martin Višňa 24.7.2017 2321×   0 (37)

Náročnější a dobrodružnější než obvykle bylo sobotní Větrání, které uzavřelo červencové výletování Moravou do všech světových stran. Odměnou za námahu při výstupu na javornický hřeben i při sestupu z něj ovšem byly luxusní výhledy a vůbec krásný letní den strávený v půvabné valašské krajině.

Domyslet si, proč byl výlet pojmenovaný po dvou zdejších vrcholech Javorníček a Gigula, náročnější, není zas až tak těžké. Ale to dobrodružství? Inu, když sejdete ze značených cest a pohybujete se v horách po občas stěží znatelných pěšinách anebo se snažíte udržet se na nohou při prudkém klesání na cestě, která pod vámi málem ujíždí, to už zkrátka dobrodružství je.

Za výhledy se do výšin nad údolí Vsetínské Bečvy vydalo sedmnáct turistů; v době, kdy osobák konečně dorazil do Velkých Karlovic, už poněkud zmožených vedrem. Naštěstí si po krátké prohlídce zdejších lidových stavení a dřevěného kostelíka a venkovní galerie soch v Pluskovci dalo slunce chvíli přestávku a pří zdolávání dvousetmetrového převýšení na větrače padaly kapky deště. I tak byl ovšem výstup náročný a nejedno čelo bylo orosené vedle deště i pořádnou dávkou potu.

Ze zelené turistické trasy se záhy otevřely první výhledy – třeba na Radhošť, který výletníci bezpečně poznali, na rozdíl od dalších vrcholů, o kterých vedli málem expertské dohady. Trasa vedoucí přes několik horských osad či spíše samot dále stoupala, už o poznání mírněji a do debat přicházely další a další okolní hory. Až tedy na královnu Beskyd, kterou si snad také nejde splést. Nejvyššího bodu, lehce přes 900 metrů nad mořem, výprava dosáhla pod vrcholem Gigula, který trasa téměř obkroužila. A pak už se před turisty otevřela louka na Javorníčku nabízející téměř kruhový výhled na hlavní hřeben Javorníků, Vsetínské vrchy a Moravskoslezské Beskydy.

Po pauze plánovaná trasa větračů vedla nad přehradu Karolinka, ovšem když turisté opustili u kapličky na Štrčkové značené stezky, někteří se netvářili příliš důvěřivě. Ono ani nebylo divu. Z kolejí vyjetých na okraji pole byla po chvíli docela pěkná lesní cesta, která ovšem vedla přímo do stodoly jedné z usedlostí – a naštěstí i za stodolu, po dalším úseku, kdy se dalo mluvit i o lesní silnici, se ztratila ve vysoké trávě. A to teprve větrače čekal prudký stometrový sestup nad přehradu. Všichni jej nakonec zvládli bez úhony na zdraví, ani se nikdo v loukách, pastvinách a lesních úsecích neztratil (i když k tomu možná bylo dost blízko), jen se výrazně ztenčily zásoby vody. Cedule informující o ochranném pásmu vodní nádrže myšlenkám o zchlazení příliš nepřidaly, ovšem brzy se již objevily první domy Karolinky – a v prvním penzionu po cestě zasloužené občerstvení po pěkné horské túře.

Výlet ovšem zakončily hromy a blesky, to už ale větrači seděli ve vlaku domů. Nastoupili, zrovna když se obloha zatáhla a nad kraj se přiřítila bouřka, která podle zpráv napáchala na některých místech docela velké škody…

Javorníčkem a Gigulou se uzavřelo nejen červencové putování do světových stran, ale také první polovina Větracího léta. To od prvního srpnového víkendu pokračuje akcemi pořádanými Klubem českých turistů Šternberk; první z nich je v sobotu 5. srpna patnáctikilometrová trasa z Troubelic u Uničova přes městečko Úsov se zámkem a židovskými památkami do Moravičan. Více se o výletu dozvíte zde.

Samotné Větrání si nyní dává měsíční pauzu, pokračovat bude až poslední srpnovou sobotu Bohumínskou dvacítkou, tedy trasou z Bohumína proti proudu Odry a přes areál Landek parku do Ostravy. Propozice k cestě budou zveřejněny nejpozději v polovině srpna.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červenec 2018><<
červenec 2018
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
13.čer Pozor, změna termínu: šostýnské Větrání se uskuteční již v sobotu 4. srpna. Podrobnosti brzy v propozicích. Více... 12.čer Za týden v Praze propukne již 11. Zátopkův zlatý týden, série běžeckých závodů, které oslavují tři zlaté medaile, jež Emil Zátopek vyhrál na Letních olympijských hrách 1952 v Helsinkách. Více... 11.čer V úterý 17. července se můžete zúčastnit další olomoucké UrbanBajkRajd! Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.