Větrači strávili víkend v terénu, nasávali lesního ticha i dávné historie

Martin Višňa 17.7.2017 2280×   0 (51)

Na sever a na jih, do hor a do nížiny. Uplynulý víkend nabídl příznivcům pěší turistiky hned dvojitou porci výletů Větrání. V sobotu se větrači toulali hlubokými jesenickými lesy v okolí Branné, v neděli si zase z ptačí perspektivy prohlédli velkomoravské hradiště u Mikulčic na Hodonínsku. A ani pořádně nezmokli…

Sobotní horské putování zaujalo dvaatřicet turistů. Nedobývaly se ovšem vrcholy a výškové kvóty, trasa výletu totiž částečně kopírovala branenskou naučnou stezku Pasák a kromě těchto pozoruhodných skal vedla i do míst, kde ještě na konci druhé světové války stála osada Josefová. Velkým otazníkem výletu bylo počasí, předpovědi se poměrně lišily a některé slibovaly i celodenní déšť. Nakonec výpravu stihla jen jediná silnější přeháňka, ovšem zrovna když si turisté prohlíželi skály přírodní památky Pasák, které turistům poskytly pevný suchý úkryt. Poté se mraky rozestoupily a otevřely se prosluněné výhledy na údolí Branné, masiv Králického Sněžníku a Rychlebských hor a dalších vrcholů v okolí.

O vodu ale někteří účastníci nouzi neměli. Jednak jí celkem dost teklo po členité lesní cestě nad Josefovou a jednak si někteří po cestě nabrali do bot, například autor těchto řádků při focení kaskádového vodopádu na říčce Hučava, která jediná „narušovala“ v názvu výletu avizované lesní ticho. Ale bylo to příjemné narušení. Ještě než se však větrači dostali k říčce, prohlédli si pozůstatky (základy domů, zbytky sklepů, rezavé nástroje) zmíněné osady a také nedávno opravený most zdejší svážnice dřeva, která sloužila k dopravě dřeva do pily v údolí.

Sice během výletu nešlo o dobývání vrcholů, jednu výškovou kótu je ale třeba uvést – nejvyššího bodu trasy dosáhla výprava na Volské louce, 1004 metrů nad mořem. A jeden z účastníků se zaběhl ještě dále a výše, inu dlouhé nohy. Po sestoupení do údolí řeky Branné, které si výletníci zpestřili sběrem hub, se skupina rozdělila; část vyrazila na dřívější vlak domů, větší část si ale ještě vyšlápla mezi skalami do městečka, kde čekala orosená odměna, místní pivo Kolštejn, a pak teprve na vlak.

Nedělní Větrání bylo oproti cestě do Branné komornější a klidnější. Sešlo se dvanáct turistů, polovina z nich měla v nohou necelých šestnáct kilometrů a převýšení z předešlého dne. Na Hodonínsku je ale čekala samá rovina na březích místních potoků a líně tekoucí Moravy, která tu tvoří státní hranici se Slovenskem, a v podstatě jediné převýšení byly schody vedoucí na plošinu vyhlídkové věže návštěvnického centra Slovanského hradiště v Mikulčicích.

Třicet metrů vysoká rozhledna nabízí zejména pohled z ptačí perspektivy na areál této nejvýznamnější archeologické lokality na Moravě, na horizontu za zelenou hradbou lužního lesa lze ale spatřit také třeba vrchol Velké Javořiny. Větrači si dle zájmu rozlehlý upravený areál hradiště prošli, po společné fotce u sousoší sv. Cyrila a Metoděje se pak znovu ponořili do lesa. Ovšem nikoliv směrem k Mikulčicím, jak bylo původně v plánu, ale do sousední Moravské Nové Vsi. Cesta to byla jen o něco málo delší, po cyklostezce ale příjemně utíkala a zpestřily ji ještě zastávky u zatopené štěrkovny či lánu slunečnic. V městysu pak jednoznačně zaujaly uličky s vinnými sklípky – jak také jinak tady. Ovšem občerstvovací chvilka před odjezdem domů byla strávena o kus dále v hospůdce.

Takové byly povedené větrací cesty na sever a na jih. Červencové výletování v rámci Větracího léta s KČT Šternberk završí tuto sobotu (22. července) výprava na východ, na Valašsko, do Javorníků. V plánu je trasa z Velkých Karlovic po kopcích do osady Javorníček na stejnojmenném vrcholu a poté sestup podél přehrady do Karolinky. Místy bude terén na trase poněkud prudší, ale celkově to bude jistě fajn výlet za lidovou architekturou a horskými výhledy. Propozice k cestě najdete zde.

P.S.: Z technických důvodů budou fotografie z jesenického výletu přidány později.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2018><<
květen 2018
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.