Léto větrači zahájili u vody se žábami a komáry

Martin Višňa 2.7.2017 406×   0 (45)

Rybníky posetá krajina mezi Českou Třebovou a Svitavami nepatří zrovna mezi turisty často vyhledávané lokality. Že ovšem má co nabídnout, se přesvědčili účastníci sobotního prvního letního výletu Větrání. Jeho trasa vedla nejen po březích několika zdejších rybníků, ale také půvabnými lesy, které ukrývají sice drobné, ale překvapivé věci.

Na úvod Větracího léta si turisté docela vyšlápli. Urazili téměř devatenáct a půl kilometru, tedy vzdálenost, která celkem výrazně převyšuje průměrnou délku nejen letních výletů. Ale byla to procházka pohodová, rovinatým terénem s minimálním převýšením (ale víceméně v úrovni nadmořské výšky vrcholu Velkého Kosíře aka hanáckého Mont Blanku, tedy 442 metrů). Zajímavostí přitom je, že i když bylo Větrací léto připraveno s KČT Šternberk, výraznou část výpravy tvořily členky jiného klubu - olomoucké skupiny Přátel přírody Malá liška.

Putování částí Hřebečska započalo na nádraží v Třebovicích v Čechách a hned na kraji této vesnice, jíž prochází koridorová trať Olomouc – Praha a vychází z ní místní dráha do Prostějova, se ocitli na hrázi rybníka Hvězdy, který je ze zdejších vodních ploch se svými 82 hektary největší. Z hráze se turistům nabídl i pěkný výhled na větrníky u Anenské Studánky.

Větrače však mnohem více uchvátil Černý rybník se stejnojmennou chatařskou osadou malebně ukryté v koutu lesa. Než k nim ale turisté došli, museli opatrně našlapovat. Na neznačené podmáčené lesní cestě nebyli sami, jehličím a trávou si totiž hopsaly snad stovky drobných žabiček. Po šternberských velbloudech další milé zvířecí překvapení na cestách. Pěkným překvapením byly i houbové úlovky - a nebyly to žádné drobky! Nemilé naopak ale bylo množství komárů, které na výpravu záhy začalo dorážet, s tím ale člověk tak nějak musí u vody v létě počítat.

V okrajových částech Opatovce prošli turisté kolem dalších rybníků, Sychrovce a Pařezu, a měli možnost se seznámit s typickou architekturou Hřebečska, byť mnohdy nevhodně moderně upravenou. Na druhou stranu tu stojí i pěkně opravené chalupy. Po podejití hlučné silnice 35 větrači vešli do stínu lesa, kde měli dva záchytné body - památník včelích matek a pramen Svitavy. Nedávno postavený památník v podobě velkého úlu na místě někdejší oplozovací stanice včelích matek zaujal asi více. A to nejen svou podobou velkého úlu, ale také s tabulemi se zajímavými informacemi ze života včel a také chladivou vodou z místní studny. To stojatá voda v jezírku, které je označováno za pramen řeky Svitavy, už takovou parádu neudělala. Cestou k pramenu si ovšem větrači zahráli Ovčáky čtveráky na dendrofon, velký dřevěný xylofon, a protože Svitavy leží na Moravě, měli také možnost vidět několik z kamenů, které vyznačují historickou hranici mezi Čechami a Moravou.  

Pak už se vydali za občerstvením k oblíbenému svitavskému přírodnímu koupališti Rosnička, kde se ale do vody odvážili pouze dva členové výpravy (přece jen bylo docela větrno a ne úplně koupelově teplo), ostatní volili raději osvěžení nápoji. Pomalu se ale blížil čas odjezdu domů, a tak se větrači vypravili do města, kde si prohlédli dlouhé náměstí s podloubím a půlměsícem na staré radnici nebo památnou červenou knihovnou, dozvěděli se něco o místních rodácích, mimo jiné Oskaru Schindlerovi, a pak už nasedli na vlak směr Česká Třebová a následně Olomouc...

První výlet Větracího léta se tedy vyvedl. Příští štace, tentokrát v režii KČT Šternberk, se koná v sobotu 8. července. Připravena je trasa z Tršic přes větrný mlýn v Lázničkách a oblíbené přírodní koupaliště Jadran do Lipníka nad Bečvou. Všechno potřebné najdete zde

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červenec 2017><<
červenec 2017
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
18.čer Už jen dva dny zbývají do startu Zátopkova zlatého týdne, pražské série běhů, které oslavují tři zlaté medaile, jež Emil Zátopek vyhrál na letní olympiádě 1952 v Helsinkách. Desítka se běží již tento čtvrtek 20. července, pětka v pondělí 24. července a maraton 27. července. Více zde. 17.čer V Boskovicích otevřeli nové centrum zaměřené na sportovní a rekreační cyklistiku zahrnující nezbytné zázemí v podobě samoobslužného cykloservisu či toalet a více než devět kilometrů singletrekových tras. Podrobnosti na Facebooku Boskovických stezek 1.čer Letošní České akademické hry ovládli sportovci Univerzity Karlovy. Na druhé příčce se v celkovém pořadí škol umístilo České vysoké učení technické a Masarykova univerzita. Naše Univerzita Palackého skončila s 59 body na šestém místě. Více na webu her
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.