Břidlice tady, břidlice tam a šok ve vlaku - takové bylo šedesáté Větrání

Martin Višňa 12.6.2017 2641×   0 (37)

Trojice „kamenných“ výletů Větrání se završila. Po květnových výpravách na daleký sever k Venušiným miskám u Vidnavy a do Pulčínských skal na Valašsku se větrači tentokrát vydali do kraje břidlice, kde absolvovali osmnáctikilometrovou trasu proti proudu Odry a Budišovky.

Trasa to nebyla terénem nikterak náročná, pozvolné stoupání zvlněnou krajinou ovšem některé z účastníků zmátlo, až nechtěli uvěřit, že je Budišov nad Budišovkou, tedy cíl cesty, o dvě stě metrů výše než vlaková zastávka Heřmánky, ze kterého patnáctihlavá skupina vycházela. A rozhodně trasa nebyla jen o bývalých břidlicových dolech, odkud putoval materiál i na stavbu pražského Národního divadla či na Karlštejn. Prakticky už po vystoupení z vlaku bylo zřejmé, že v tomto údolí ukrytém mezi Oderskými vrchy s nepřístupným vojenským prostorem Libavá a vrcholky Vítkovské vrchoviny panuje víceméně chatařský a tábornický ruch, jinak se tu ovce a další zvířata pasou na loukách víceméně nerušeně.

Na druhou stranu je pravda, že už v Klokočůvku si mohli větrači prohlédnout chráněnou Dračí skálu, žádný drak z místních pověstí skupinu nicméně neohrozil. Možná že za to mohla Panna Marie ve skále, patronka nedalekého poutního místa, u kterého se turisté chvíli zastavili, než se pak vydali na cestu po modré značce vstříc břidlicové naučné stezce. A právě na tomto úseku cesta vystoupá až padesát metrů nad hladinu Odry, aby ji brzy opustila a od koupaliště na Hadince už sledovala jen tok Budišovky. Soutok obou řek větračům ušel, jednoduše nebyl přes stromy vidět a navíc bylo více než vhodné koukat pod nohy – kvůli kalužím, zrádnému blátu a kamení… Co ale zrakům neušlo, byly opuštěné a zdevastované chaty na Hadince. A pak také mladí značkaři, kteří zrovna obnovovali „naše“ modré značky – ještě jednou díky za tuto záslužnou činnost!

Úplně jiný pohled se naskytl o něco dále v místě někdejšího Čermenského mlýna, kde se to v těsné blízkosti bývalého dolu hemží udržovanými chatkami v opečovávaných zahradách. Břidlicový svah posázený chatkami si přitom vyloženě koledoval o skupinovou fotku. Mimochodem dodnes tu stojí správcovská budova dolů s hornickými kladivy na fasádě, zrovna tu měli peřiny v oknech…

Naučná stezka pak větrače přivedla nejen k dalším dolům, ale také ke studánce s chladivou vodou. A k brodu, přes který si troufli jen dva udatníci, ostatní vzali zavděk vedlejším rozpadajícím se mostkem. Zchladit nohy přitom bylo moc fajn, a kdyby tak šlo namočit se celý a nevypadat jako blázen – vždyť výprava měla opět štěstí na počasí a celý den jí svítilo do hlav slunce. Po zastávce u další z břidlicových hald už se objevila silnice k Budišovu, kde někteří využili zbývajícího času do odjezdu vlaku k obhlídce zdejších památek a jiní k osvěžení těla i mysli, před dlouhou cestou domů.

Nakonec to byla cesta i docela dobrodružná. Vtípky ve vlaku ustaly, když se zničehonic ozvala rána a do stařičkého motoráku cosi začalo unikat, snad teplo z přehřívajícího se motoru. Naštěstí se nekonalo žádné čekání na hasiče a evakuace cestujících, vlak do Suchdola dojel. Tady se ale už čekat muselo, a sice na zpožděný rychlík do Hranic, kde větrači měli opět přestupovat, nyní už na vlak do Olomouce. I se zpožděním se ale všechno stihlo a všechno dobře dopadlo. Už pošedesáté.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<listopad 2018><<
listopad 2018
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
8.lis Už v pondělí 12. listopadu bude nejen o své bohaté kariéře vyprávět na půdě Fakulty tělesné kultury UP fotbalista David Rozehnal. Více... 6.lis Olomoucká pobočka spolku mediků IFMSA připravila na středu 14. listopadu opět po roce osvětový program Světový den diabetu a Běh proti diabetu. Více... 24.říj 100. výročí vzniku Československa můžete oslavit s Klubem českých turistů, který připravil na závěr týdne bohatý kulturní, ale i turistický program, mimo jiné by mělo dojít na nový český rekord – vyvěšení největší turistické značky na Petřínské rozhledně. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.