Kurzy a expedice jsou koření studia tělesné kultury

Martin Višňa 26.4.2017 2450×   0 (12)

Už s ohledem na charakter studia na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého je jasné, že ne vše si lze osvojit v učebnách, tělocvičnách nebo v knihovně. Proto mohou studenti absolvovat řadu výcvikových kurzů, z nichž si přivezou nejen neocenitelné zkušenosti, ale často i zážitky na celý život.

Zdaleka nejde jen o kurz lyžování, který nejspíš vytane jako první na mysli. V nabídce je také snowboard, windsurfing, cyklistika, vodní či vysokohorská turistika nebo třeba základy horolezectví. Anebo technické sporty. „Jde o pohrobky sportů sdružených před rokem 1989 ve Svazarmu, Svazu pro spolupráci s armádou. Studenti si na kurzu vyzkoušejí střelbu ze vzduchových zbraní, lukostřelbu, ploutvové plavání, rádiový orientační běh či letní verzi biatlonu,“ přiblížil garant kurzu Michal Šafář.

Nejen za technickými sporty studenti vyjíždějí do fakultního výcvikového střediska Pastviny na kraji Orlických hor, kde nechala litry potu i řada nynějších zaměstnanců univerzity. Při vzpomínání na studentská léta ovšem Šafář sáhl po historce odjinud. „Památná je příhoda z lyžování na Chopku. Vedoucí kurzu doktor Bank se otočil na studenty a se slovy ‚Kdo mi nestačí, nepatří do prvního družstva‘ zmizel v mlze. Už ho ten den nikdo neviděl. Aby nedošlo k mýlce, tuto příhodu znám z vyprávění kolegy Pavla Hápa. Já byl ve čtvrtém družstvu, ale své vedoucí doktorce Formánkové jsem nestačil úplně stejně,“ prozradil.

Pamětní medaile kapitána Nálepky

„Nad ránem se budíme zimou, karimatky nám přimrzly k zemi ve stanu, který jsme si tak vydýchali, že nám mikrokapičky namočily shora spacáky. Bude pěkně, ale kosa je strašná, teploměr hlásí minus 13,5 stupně. Vyhrabat se ze spacáku je za odměnu, hupsnout do zmražených bot je horší, ale čeká nás závěrečná etapa.“ To jsou slova Barbory Fialové z rekreologického zimního pobytu v Nízkých Tatrách, údajně nejnáročnějšího kurzu vůbec. (Více si od Fialové můžete přečíst zde.)

Garant kurzu Michal Petr náročnost připouští. „Buď jste plně 24 hodin pohlceni zimní přírodou, která leze často za nehty, anebo na kurzu nejste. Není nic mezi, jako zavřít se na pokoj a odpočinout si. Smyslem je, aby si studenti zažili, jak se dá pracovat s podmínkami zimní přírody s cílem osobnostního růstu u účastníků. Zimní příroda je přísná učitelka, dává okamžitou zpětnou vazbu a nedá se umluvit,“ vysvětlil.

Kvůli vhodnějším podmínkám rekreologové vyrážejí na Slovensko, kde je větší jistota sněhu a lze volit trasy dále od civilizace. Letos putovali po hřebenu Bukovských hor až k hranici s Ukrajinou, před časem dokonce Svaz slovenských protifašistických bojovníků účastníkům kurzu tematicky zaměřeného na Slovenské národní povstání udělil pamětní medaili kapitána Jana Nálepky-Repkina (viz tady).

V Evropě ojedinělý

Procházka růžovou zahradou ovšem nejsou ani kurzy, které absolvují studenti ochrany obyvatelstva. Například když cvičili na Lipně záchranu tonoucího ze zamrzlé vodní hladiny (můžete si přečíst tu), těžko by si to s nimi někdo chtěl vyměnit.

Kolegové z katedry aplikovaných pohybových aktivit se zase mohou pochlubit tím, že jejich integrovaný zimní výcvikový kurz, na němž studenti získávají praktické zkušenosti a zároveň umožňují handicapovaným dětem užít si zimních radovánek, je v Evropě ojedinělý. Letos se ho v Koutech nad Desnou zúčastnilo na sto padesát lidí, mezi nimi děti se sluchovým či zrakovým postižením nebo vozíčkáři (více v tomto článku). „Záběrem na různé cílové skupiny a poskytnuté služby a také třeba spoluprací se sportovními svazy zrakově a sluchově postižených sportovců náš kurz nemá v České republice a podle našich informací ani v Evropě obdoby,“ uvedl garant kurzu Ondřej Ješina.

Intenzivní úvody

Mezi výcvikové kurzy se dají zařadit i expediční projekty, na nichž si studenti vyzkoušejí realizaci zamýšlené akce tak říkajíc od A až po Z. V posledních letech se například učili nejen týmové spolupráci při plavbě na historické plachetnici (psali jsme tady) nebo zpřístupňovali mnohdy netradiční sportovní zážitky osobám s postižením na expedicích v Alpách (viz například zde) či v Norsku (o ní si můžete přečíst zde). Aktuálně se připravují na odjezd na Expedici přes bar do Rakouska a Švýcarska, kde zprostředkují nevšední cestovatelské a sportovní zážitky desítce účastníků s postižením (psali jsme nedávno tady).

Nutno ale podotknout, že v paměti některých studentů navždy uvízly už úvodní adaptační kurzy. „Sáhla jsem si tam na své tehdejší psychické i fyzické dno, ale hned bych se vrátila. Už jen proto, že jsem nevěděla, co mě při studiu čeká, a žila jsem tam kouzlem okamžiku. Pro mě, a věřím, že i pro ostatní, to byly velice zásadní dny, první zážitky z vysoké školy,“ prozradila druhačka Kristýna Navrátilová.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<říjen 2018><<
říjen 2018
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
23.říj Co čeká běžce tuto středu na Jogitu? Bude to trochu techničtější trénink – odrazy a výběhu v parku. Více v události. 22.říj KČT Šternberk zve tuto sobotu na Šternberský vandr, jeho propozice a registrační formulář najdete zde 19.říj Do konce října se mohou běžci hlásit na závod Rabštejnský kocour, který v sobotu 3. listopadu pořádá Akademik sport centrum Univerzity Palackého v podhůří Jeseníků. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.