S kardiostimulátorem přes laboratoře fakulty tělesné kultury do nebeských výšin

Martin Višňa 13.01.2017 4948×   0
Foto: archiv M. Hanákové

Hory jsou magnet. Své o tom může vyprávět Markéta Hanáková, která se zdolávání hor nevzdala ani poté, co se jí několikrát kvůli vrozené vadě zastavilo srdce a byl jí implantován kardiostimulátor. Jako vůbec první člověk s „budíkem“ na světě vystoupala až do výšky 7219 metrů, tento rekord se vloni pokusila překonat. S přípravou jí pomáhali i odborníci z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.

Nové rekordní výšky chtěla Hanáková, která pracuje jako radiologická asistentka v olomoucké fakultní nemocnici, společně se svým přítelem Zdeňkem Hodinářem dosáhnout na afghánském Noshaqu měřícím 7492 metrů. Hora je ovšem, slovy lezkyně, nechtěla. „Zatímco během aklimatizace a budování výškových táborů jsme měli relativně hezky, v době našeho posledního pokusu o vrchol se počasí obrátilo zcela proti nám. Každý den zuřila sněhová bouře, přibývalo nového sněhu, ochlazovalo se a vítr sílil,“ vzpomíná na srpnovou expedici Hanáková.

Jak ale tvrdí, svědomí mají s přítelem čisté. Na hoře ze sebe vydali všechno. A nepodcenili ani předchozí přípravu, během které se tři týdny „rozcvičovali“ v peruánských Andách ve výškách okolo pěti tisíc metrů. Na fakultě tělesné kultury zase absolvovali pod dohledem Michala Botka a jeho kolegů z katedry přírodních věd v kinantropologii opakované klidové a zátěžové hypoxické testy v nadmořské výšce Olomouce a ve výškách v rozmezí zhruba od čtyř do šesti tisíc metrů.

„Díky speciálnímu přístroji a kyslíkové masce doktor Botek nasimuloval nadmořskou výšku 6200 metrů. Tato část výzkumu probíhala v klidu. Po celou dobu monitorovali náš krevní tlak, saturaci krve kyslíkem nebo puls. Po vyhodnocení klidové části jsme se šli „po horách“ trochu projít. Ocitli jsme se v nadmořské výšce cca 4500 metrů a nenáročně pár minut pochodovali. Zatímco my jsme nasávali vzduch odpovídající těmto nadmořských výškám, tak odborníci opět bedlivě sledovali, jak naše tělo na tyto výšky reaguje. Zajímavé přitom bylo, že i když jsme se pohybovali ve stejných nadmořských výškách, každý jsme byli aklimatizovaný jinak,“ přiblížila průběh měření horolezkyně.

Horská realita se však od laboratorních podmínek výrazně liší a nestačí jen dobré výsledky a papírové předpoklady. „V laboratoři jsme byli ‚vysoko‘ jen po dobu testů. V horách je v té výšce člověk pořád, vnímá ji mnohem intenzivněji a v případě, že bychom vysokou nadmořskou výšku dobře nesnášeli, nemůžeme vypnout čudlík, ale musíme se sami postarat o to, abychom se dostali níž, kde se tělu uleví,“ dodala Hanáková, která si na Noshaqu sáhla na fyzické dno.

Druhý nejvyšší vrchol pohoří Hindukúš zůstal nedobyt. Znovu se na něj Markéta Hanáková zatím zřejmě nevydá; jak tvrdí, na světě je tolik dalších krásných hor, že je škoda se nevydat jinam. Naznačuje tím, že s koníčkem, kterému propadla po pětadvacátých narozeninách, aniž by byla předtím kdovíjaký sportovec či horal, nehodlá jen tak přestat.

Je si ale dobře vědoma jistých omezení. „Možná to dnes vypadá, že nám kardiostimulátor do života až tak nezasáhl, ale po operaci jsem si myslela, že je s horami konec. Ale lezeme dál, jen musíme trochu jinak plánovat veškeré túry a akce. Přece jen na sobě cítím, že to nejde tak hladce jako dřív. Kromě toho, že jsem výrazně pomalejší a mám méně sil, bývám dost unavená, potřebuji hodně odpočinku. A to musíme při plánování brát v potaz,“ přiznává Markéta Hanáková, která o svých cestách také píše, vystavuje z nich fotografie a promítá dokumenty.

(vyšlo v prosinci 2016 v Žurnálu UP)

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2022><<
červen 2022
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.