S kardiostimulátorem přes laboratoře fakulty tělesné kultury do nebeských výšin

Martin Višňa 13.1.2017 2398×   0
Foto: archiv M. Hanákové

Hory jsou magnet. Své o tom může vyprávět Markéta Hanáková, která se zdolávání hor nevzdala ani poté, co se jí několikrát kvůli vrozené vadě zastavilo srdce a byl jí implantován kardiostimulátor. Jako vůbec první člověk s „budíkem“ na světě vystoupala až do výšky 7219 metrů, tento rekord se vloni pokusila překonat. S přípravou jí pomáhali i odborníci z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.

Nové rekordní výšky chtěla Hanáková, která pracuje jako radiologická asistentka v olomoucké fakultní nemocnici, společně se svým přítelem Zdeňkem Hodinářem dosáhnout na afghánském Noshaqu měřícím 7492 metrů. Hora je ovšem, slovy lezkyně, nechtěla. „Zatímco během aklimatizace a budování výškových táborů jsme měli relativně hezky, v době našeho posledního pokusu o vrchol se počasí obrátilo zcela proti nám. Každý den zuřila sněhová bouře, přibývalo nového sněhu, ochlazovalo se a vítr sílil,“ vzpomíná na srpnovou expedici Hanáková.

Jak ale tvrdí, svědomí mají s přítelem čisté. Na hoře ze sebe vydali všechno. A nepodcenili ani předchozí přípravu, během které se tři týdny „rozcvičovali“ v peruánských Andách ve výškách okolo pěti tisíc metrů. Na fakultě tělesné kultury zase absolvovali pod dohledem Michala Botka a jeho kolegů z katedry přírodních věd v kinantropologii opakované klidové a zátěžové hypoxické testy v nadmořské výšce Olomouce a ve výškách v rozmezí zhruba od čtyř do šesti tisíc metrů.

„Díky speciálnímu přístroji a kyslíkové masce doktor Botek nasimuloval nadmořskou výšku 6200 metrů. Tato část výzkumu probíhala v klidu. Po celou dobu monitorovali náš krevní tlak, saturaci krve kyslíkem nebo puls. Po vyhodnocení klidové části jsme se šli „po horách“ trochu projít. Ocitli jsme se v nadmořské výšce cca 4500 metrů a nenáročně pár minut pochodovali. Zatímco my jsme nasávali vzduch odpovídající těmto nadmořských výškám, tak odborníci opět bedlivě sledovali, jak naše tělo na tyto výšky reaguje. Zajímavé přitom bylo, že i když jsme se pohybovali ve stejných nadmořských výškách, každý jsme byli aklimatizovaný jinak,“ přiblížila průběh měření horolezkyně.

Horská realita se však od laboratorních podmínek výrazně liší a nestačí jen dobré výsledky a papírové předpoklady. „V laboratoři jsme byli ‚vysoko‘ jen po dobu testů. V horách je v té výšce člověk pořád, vnímá ji mnohem intenzivněji a v případě, že bychom vysokou nadmořskou výšku dobře nesnášeli, nemůžeme vypnout čudlík, ale musíme se sami postarat o to, abychom se dostali níž, kde se tělu uleví,“ dodala Hanáková, která si na Noshaqu sáhla na fyzické dno.

Druhý nejvyšší vrchol pohoří Hindukúš zůstal nedobyt. Znovu se na něj Markéta Hanáková zatím zřejmě nevydá; jak tvrdí, na světě je tolik dalších krásných hor, že je škoda se nevydat jinam. Naznačuje tím, že s koníčkem, kterému propadla po pětadvacátých narozeninách, aniž by byla předtím kdovíjaký sportovec či horal, nehodlá jen tak přestat.

Je si ale dobře vědoma jistých omezení. „Možná to dnes vypadá, že nám kardiostimulátor do života až tak nezasáhl, ale po operaci jsem si myslela, že je s horami konec. Ale lezeme dál, jen musíme trochu jinak plánovat veškeré túry a akce. Přece jen na sobě cítím, že to nejde tak hladce jako dřív. Kromě toho, že jsem výrazně pomalejší a mám méně sil, bývám dost unavená, potřebuji hodně odpočinku. A to musíme při plánování brát v potaz,“ přiznává Markéta Hanáková, která o svých cestách také píše, vystavuje z nich fotografie a promítá dokumenty.

(vyšlo v prosinci 2016 v Žurnálu UP)

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<duben 2018><<
duben 2018
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
19.dub Vysokoškoláci se již mohou hlásit k účasti na letošních Českých akademických hrách. Jejích 17. ročník hostí v termínu 17. až 22. června Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Více... 17.dub

Přijďte to s UP Bike natřít olomoucké dopravě!  U většiny fakult Univerzity Palackého dnes proběhne happening natírání a zdobení kol, která se do konce května stanou nositeli aktualit, poutači a symboly synergie iniciativ za příjemnější pohyb olomouckými ulicemi pro všechny. Můžete se dozvědět, co UP Bike na květen chystá, a když budete chtít, na chvíli se i připojit. Třeba kousek natřít, pomoci s připevněním květináče na kolo, přinést kytku a do květináče ji zasadit.

6.dub 60 km nových singletracků s infrastrukturou vznikne pro cyklisty v okrese Ústí nad Orlicí a polském příhraničí. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.