Radost z pohybu v roce 2016

Martin Višňa 02.01.2017 6314×   0 (0)

Přelom roku je ideální příležitostí pro trochu bilancování, a tak se krátce podíváme, jaký byl rok 2016, co se týče našeho webu. S podporou naší domovské Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého jsme se totiž mnohem více zaměřili na akce pro veřejnost a rozhodli se místo psaní o pohybu rovnou lidem hýbat. Jak se nám to povedlo?

Větrání

Zřejmě nejviditelnější z našich aktivit je série pěších výletů Větrání. Po celý rok mohli příznivci pěší turistiky vyrážet na nejrůznější zajímavá místa nejen v okolí Olomouce, a protože k Větrání máme k dispozici podrobné přehledy, dáme si několik čísel. V roce 2016 jsme uspořádali 26 výletů (kromě těchto pěších ještě dvě Cyklovětrání), celkem na ně vyrazilo 385 účastníků, někteří vícekrát, fyzicky jde tedy o 206 lidí. Nejvíce lidí vyrazilo v říjnu do údolí Bystřice, a to 37, nutno dodat, že během podzimu se několikrát Větrání zúčastnili členové a příznivci KČT Šternberk. I proto je loňská průměrná účast oproti roku 2015 dvojnásobná – průměrně vyrazilo na výlet 15 turistů.

Nejvíce výletů, 22 (a celkově 30) absolvovala studentka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého Lucie Šustková. Druhým v pořadí je Martin Protivánek se 17 výlety, který strávil na větracích cestách suverénně nejvíce času, na výlety totiž jezdí až od Moravské Třebové. Místo bydliště, ani věk účastníků sice nesledujeme, uveďme ale ještě, že nejmladší účastník Větrání byl sedm týdnů starý a že mezi účastníky byli také turisté ze Slovenska, Polska nebo Francie.

Trasy všech loňských výletů dohromady měří přes 375 km, průměrně tedy účastník na výletu musel zdolat 15 km. Nejdelším výletem bylo srpnové putování Po proudu Moravice (19,5 km), nejkratší byl výroční výstup na Velký Kosíř (8 km). Nejvýše se výletníci dostali na vrcholu Pradědu (1492 m), nejníže pak u rybníků v Lednici (165 m). Kolik se na výletech snědlo svačin, opeklo buřtů a případně vypilo tekutin, nemáme přehled. Stejně tak těžko soudit, který z výletů byl „absolutně nej“. Omlouváme se.

Termíny Větrání na letošní rok najdete zde.

Jogito ergo sum

Běžecké středy Jogito ergo sum oslavily v únoru své první narozeniny a v průběhu první poloviny roku neustále narůstal počet účastníků těchto tréninků určených pro všechny příznivce běhu, což jsme ale vzhledem k jiným povinnostem na fakultě poněkud nezvládli. Do června, kdy vyvrcholila Půlmaratonská výzva (o ní více níže), tréninky vedl trenér Jan Brtník, který se rozhodl dále věnovat své atletické skupině. Organizaci běžeckých střed s menším počtem účastníků pak vzali na svá bedra zkušení jogiťáci Petr Sedláček a Pavel Řehulka, kteří dále pro běžce připravují pestrý program nejen na atletické dráze.

A to i nyní v zimě – sraz je vždy v 18 hodin na olomouckém atletickém stadionu. Obecné info o Jogitu najdete tu

Půlmaratonská výzva

Jaro patřilo Půlmaratonské výzvě, přípravě osmi běžců různé výkonnostní úrovně či věku na červnový Mattoni půlmaraton Olomouc. Na fakultě tělesné kultury podstoupili běžci zátěžové testy, na jejichž základě vyhotovil trenér Jan Brtník plány jejich přípravy na půlmaraton, nejen věcnou podporu běžcům poskytli partneři výzvy – organizátoři půlmaratonu RunCzech, CEP – The Intelligent sportwear nebo Mobilní fyzioterapie. Přestože se osmička připravovala na 21kilometrovou trasu opravdu poctivě, tropické počasí nakonec dalo veta stanoveným časovým cílům. Jak si půlmaratonci vedli, si můžete připomenout tady.

Roll UP

Během jara mohli zájemci s Radostí z pohybu vyrazit i na kolečkové brusle. Společných vyjížděk pod názvem Roll UP se uskutečnilo devět, na tu premiérovou vyrazilo na olomoucké Hejčínské in-line stezky přes třicet bruslařů, především studentů. S blížícím se koncem semestru řady účastníků sice řídly, poslední vyjížďky, kde se na hejčínském okruhu jelo o nejrychlejší čas, se na konci května zúčastnilo přes deset fanoušků in-line bruslení. Přes léto si Roll UP vybral pauzu, uvažované podzimní vyjížďky se ovšem z důvodů pracovního vytížení na fakultě neuskutečnily.

Jen co se ale na Olomouc usměje jarní slunce, Roll UP se vrátí do terénu. Dozvíte se to zde nebo na našem Facebooku.

Dětská univerzita, Majáles UP, Indares…

Kromě toho všeho jsme se prezentovali na několika akcích, mimo jiné na zářijové Noci vědců, jménem fakulty tělesné kultury jsme uspořádali v jejím novém Aplikačním centru BALUO dva Neředínské víceboje pro studenty Dětské univerzity (viz zde a zde), pro Majáles Univerzity Palackého jsme zase připravili výběh Michalských schodů (report tady) nebo jsme podpořili listopadový Běh proti diabetu organizovaný studenty olomoucké medicíny (fotogalerie zde) nebo třeba akce projektu Čistá Olomouc (např. Den bez aut).

Co se týče webu samotného, kromě informování o našich aktivitách pro veřejnost jsme především každý týden vyhledávali zajímavé tipy na akce a aktivní trávení víkendu a svátků. Zapomenout nesmíme ani na propojení webu se systémem Indares.com, kde dospělí uživatelé, kteří si zapisují své kroky, po třech letech virtuálně došli k Měsíci. Do této výzvy se zapojilo 1399 uživatelů, nejaktivnější zapsal na 12 tisíc km. Nyní se dospěláci zase virtuálně vracejí zpět na Zemi.

A ještě je třeba zmínit sociální sítě, zejména pak Facebook, kde jsme vloni „přibrali“ 675 fanoušků, fandí nám tedy 1673 lidí. Na Twitteru je publikum podstatně menší, aktuálně máme 89 sledujících. Ale to jsou jen internetová čísla…

Všech našich online i offline fanoušků si velmi ceníme. Do nového roku vám přejeme především pevné zdraví, to je základ všeho. I vaší a naší radosti z pohybu. Těšíme se na viděnou na některé z našich letošních akcí!

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2023><<
červen 2023
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.