Fakulta tělesné kultury otevřela unikátní centrum zaměřené na podporu zdravého životního stylu

Martin Višňa 14.11.2016 2031×   0 (30)

Olomouc má nakročeno k tomu, stát se národním centrem výzkumu v oblasti pohybové aktivity a zdravého životního stylu. Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého otevřela v neředínském univerzitním areálu Aplikační centrum BALUO, jedinečný vědecko-technický park zaměřený na podporu pohybové aktivity a zdravého životního stylu a prevenci civilizačních onemocnění.

Na první pohled se centrum může jevit jako sice moderní, ale jinak obyčejný komplex tělocvičen a bazénu, zdání však klame. Srdcem komplexu je diagnostické studio tělesné kultury s nejmodernějšími přístroji pro zjištění tělesných dispozic klienta, bazény vybavené záznamovým zařízením umožňují analýzu pohybu plavce, podobně pak geolokační systém v jedné z testovacích hal. K dispozici je také fitness centrum s „chytrými“ přístroji, které se automaticky nastavují podle údajů o klientovi, nebo třeba na Moravě jediná indoorová lyžařská sjezdovka s měnitelným sklonem a rychlostí.

„Otevření Aplikačního centra BALUO posouvá možnosti a potenciál vědeckého přístupu ke zdraví a pohybovým aktivitám na kvalitativně zcela novou úroveň. V Olomouci tak postupně vzniká republikové centrum výzkumu v oblasti tělesné kultury a zdravého životního stylu, které bude sloužit jak špičkovým sportovcům, tak široké veřejnosti a které svým vybavením nemá ve střední Evropě konkurenci,“ uvedl rektor univerzity Jaroslav Miller.

„Přímý transfer technologií v podobě tvorby a prodeje licencí či vytváření know-how zatím není na univerzitních pracovištích v této oblasti rozšířen. Význam nabídky našeho centra tkví v budování vztahů mezi akademickou a komerční sférou, které jsou založeny na oboustranně výhodných a dlouhodobých motivacích přímého využití nových poznatků výzkumu v praxi a které ve svém důsledku zlepší životní úroveň města a kraje a přispějí ke zvýšení konkurenceschopnosti fakulty i univerzity,“ doplnil děkan fakulty tělesné kultury Zbyněk Svozil.

BALUO klub

Nabídky služeb Aplikačního centra BALUO mohou využít všichni. Vrcholovým sportovcům centrum nabízí zázemí pro optimalizaci tréninkového procesu, firmy mohou využít možnosti organizace dne zdraví pro své zaměstnance. Na své si přijdou i rekreační sportovci nebo obecně lidé, kteří se o sobě chtějí něco dozvědět a zlepšit si svoji kondici. Mohou si zvolit individuální diagnostiku, kdy si nechají změřit, co je zajímá, nebo se přihlásí do konkrétních pohybových či vzdělávacích programů.

„Třetí variantou je roční členství v BALUO klubu, kdy jedinci mají svou vlastní členskou kartu, online podporu, informace a novinky o vzdělávacích seminářích a pohybových aktivitách v našem centru. Členství dále zahrnuje hodinu ve fitness nebo bazénu a jako bonus od nás klient získá tzv. startovací čáru, kdy se po absolvování tří diagnostických testů dozví, jak na tom je,“ prozradila k nabídce centra jeho ředitelka Ilona Hapková. Členství v klubu bude standardně stát 1250 korun, zlevněné pro studenty do 26 let, zaměstnance Univerzity Palackého nebo seniory činí 950 korun.

„Jedinci, kteří se stanou členy BALUO klubu nebo se přihlásí do našich programů, se anonymně stanou součástí výzkumu v oblasti prevence civilizačních onemocnění, získané poznatky poslouží k optimalizování pohybové aktivity pro danou skupinu obyvatelstva a k doporučením a výstupům pro širokou veřejnost v České republice,“ dodala Hapková.

Kampus Neředín

Slavnostní otevření za účasti významných osobností veřejného života svým stylizováním do štafetového závodu navázalo na poklepání základního kamene komplexu před dvěma lety. V odpoledních a večerních hodinách pak zvané hosty vystřídali zájemci všech věkových kategorií, kteří si mohli moderní centrum nejen prohlédnout, ale také si během připraveného programu vyzkoušet, jaké možnosti a služby jim centrum může nabídnout, a případně si mohli i za zvýhodněnou cenu koupit členství v BALUO klubu.

Výstavba Aplikačního centra BALUO na místě někdejších vojenských objektů započala v srpnu 2014, umožnilo ji poskytnutí dotace z Operačního programu Podnikání a inovace. Za architektonickou podobou centra stojí olomoucký atelier-r, dodavatelem stavby byla společnost GEMO Olomouc. Vloni na podzim byl zahájen testovací provoz centra, během něj se v prostorách centra uskutečnila řada sportovních soustředění či workshopů, Letní SportPark Olomouc nebo například popularizační akce Noc vědců.

Na objekty Aplikačního centra BALUO v brzké budoucnosti naváže jako další součást Kampusu Neředín nové sídlo fakultního Centra kinantropologického výzkumu, které vznikne z objektu bývalé vojenské prádelny. Její přestavba začne v nejbližších dnech.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2018><<
květen 2018
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
22.kvě V pražských Letňanech byly otevřeny první singletraily na území Prahy. Jedná se o jednosměrné trasy široké pouze pro jedno kolo, přičemž jedna trasa je střední náročnosti a tři další lehké, celková délka je přes 5,5 km. Více... 17.kvě V sobotu 9. června se běžci ve vybraných místech Česka rozeběhnou na podporu Paměti národa, výtěžek běhu umožní natočit a uchovat další stovky příběhů válečných veteránů, disidentů, politických vězňů a dalších. Více... 11.kvě Naši jogiťáci se hodlají popasovat se štafetovým závodem Vltava run, držte jim palce! Více o závodě...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.