Severní mlha je krutá, skryla před větrači Račí údolí

Martin Višňa 17.10.2016 4294×   0 (0)

Dlouhá cesta výlukovými autobusy, mlha jako mléko halící kraj, lehký déšť, ale pěkná podzimní procházka v nejsevernějším výběžku našeho Slezska. Do těchto několika slov by se dalo shrnout nedělní Větrání, jehož cílem byla secesní tančírna Georgshalle v Račím údolí v Rychlebských horách. Mimochodem Větrání dosud a nejspíše na dlouhou dobu nejsevernější.

Z Olomouce vyrazilo osmnáct turistů (+ autor těchto řádků), což byla překvapivá účast na to, že se z původní slunečné předpovědi stalo zataženo a nedělní doprava bývá zvlášť k večeru, kdy do všech možných koutů putují studenti, dost náročná. Nehledě na to, že výluka na jesenické trati stále trvá, byť už jen od Hanušovic na sever. Dobrá polovina výletníků se Větrání zúčastnila poprvé.

Bylo už poledne, když jsme vystoupili z autobusu na vlakovém nádraží na kraji Javorníka, půvabného pohraničního městečka, kterému dominuje zámek Jánský Vrch, dřívější letní sídlo vratislavských biskupů. Tentokrát ovšem nebyl v mlze vidět. Až dokud jsme nedošli až na náměstí pod ním. Tehdy ale ještě mlha nedosahovala svého maxima, postupně houstla a zahalovala výhled na město z terasy na zámeckém vrchu.

V tu chvíli bylo už zbytečné doufat, že by Čertovy kazatelny, skalní vyhlídka o kousek dál po červené značce, nabídla pěkný výhled na hluboké Račí údolí. Kapli sv. Antonína jsme po cestě našli, i ony kazatelny, ale z výhledu zbyly jen špičky stromů, jinak bílo, bílo a zase bílo. O to více jsme si užívali barevného listí a kaštanů na cestě. Trochu adrenalinu se pak vyplavilo při prudkém sestupu do údolí - sejdeme, nebo sjedeme?

Úspěšně celá skupina sešla a ocitli jsme se před zmiňovanou tančírnou, kterou před časem zakoupila sousední obec Bernartice a vloni ji otevřela po náročné rekonstrukci, jež tomuto oblíbenému výletnímu místu vrátila původní krásu. Tančírnu tu v letech 1906-07 nechal postavit vratislavský biskup Georg Kopp na místě bývalé parní pily.

Taneční sál v patře byl otevřený, zrovna se tu chystal podvečerní koncert. Někteří toho využili k malému tanečku, ostatní zakotvili v teple kavárny v přízemí, která mimo jiné nabízí i knihovničku s literaturou se sudetskou tematikou. Škoda že nebylo více času na začtení, museli jsme totiž vyrazit zpět do Javorníka na autobus, abychom se rozumně vrátili na Hanou. I když rozumnější by byl spíš vlak, který tu ale ještě nějaký pátek nepojede.

A tak jsme se rozloučili se zdejší půvabnou královnou, zastavili se ještě u zvěře ve zdejších ohradách a u cedule Konec světa a alou domů. A mimochodem od Hanušovic už bylo zase vidět na více než deset metrů před sebe...

Jako vždy si mohli účastníci na cestu zapůjčit krokoměr a porovnat pak navzájem své výkony, protože není devět kilometrů jako devět kilometrů. Následuje tedy obligátní žebříček. Minimálně u posledních dvou je výsledek zpochybnitelný, metrové kroky určitě dámy nedělaly, jejich krokoměry nemusely z nějakého důvodu počítat správně.

Jitka Š. 14 785 kroků - nestihli jsme předat dáreček, tak snad se ještě uvidíme
Pavel N. 13 500 kroků
Marie V. 13 410 kroků
Soňa Ch. 12 523 kroků
Lenka U. 12 462 kroků
Lenka P. 12 416 kroků
Alice M. 11 584 kroků
Yvona P. 10 436 kroků
Petra P. 9410 kroků

Příští Větrání se koná ve státní svátek v pátek 28. října, větrači tentokrát vyrazí do údolí řeky Bystřice, a sice především za podzimní krajinou, techničtěji zaměřené jistě potěší, že trasa sleduje železniční trať z Olomouce na Krnov, která tu vede po různých mostech, zářezy či tunely. Propozice třináctikilometrového putování zveřejníme v nejbližších dnech, svoji účast již teď můžete dát najevo na Facebooku. Další termíny Větrání najdete zde.  

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červenec 2021><<
červenec 2021
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.