Olomouc chce být Evropským městem sportu, komise zavítala i na fakultu tělesné kultury

Martin Višňa 17.10.2016 1198×   0 (5)

Prostory Aplikačního centra BALUO Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého si prohlédli zástupci Evropské asociace hlavních měst sportu. Zavítali sem v doprovodu primátora Antonína Staňka v rámci obhajoby kandidatury Olomouce na Evropské město sportu 2017.

Role průvodce komise se ujal manažer pro transfer technologií David Prycl, který hostům vysvětlil, v čem je centrum jedinečné. Tedy že nejde jen o komplex sportovišť, ale o vědeckotechnický park zaměřený na podporu aktivního životního stylu a prevenci nemocí moderní doby, kde je srdcem diagnostické studio tělesné kultury. Zde uskutečněná měření poslouží výzkumu, ale i jako nezbytná data pro pohybový režim případného klienta.

Při prohlídce se ovšem jen nekoukalo a nemluvilo. V diagnostickém studiu si primátor Staněk zajel dráhu jako virtuální tučňák ovládaný balancováním na speciální plošině, prezident asociace Gian Francesco Lupattelli si zase ve fitness centru vyzkoušel jeden z chytrých posilovacích strojů, jehož nastavení se automaticky uzpůsobuje parametrům klienta podle dat na čipu dotyčného. Pozornost vzbudila i indoorová ski sjezdovka, na ní si však jízdu z časových důvodů nikdo nevyzkoušel.

Aplikační centrum BALUO, které fakulta oficiálně otevře 11. listopadu, bylo čtyřčlenné komisi posuzující kandidaturu Olomouce na titul Evropské město sportu 2017 jako moderní a odborně zaměřená součást sportovní infrastruktury města. Kromě neředínského centra delegace navštívila také Andrův stadion nebo jezdecký areál na Lazcích.

Většina obhajoby se ovšem odehrála na radnici, kde primátor Staněk a další olomoučtí představitelé prezentovali sportoviště ve městě a blízkém okolí. „Touto prezentací nechceme Olomouc ve vašich očích nijak vylepšovat.My Olomouc jako město sportu už skutečně vnímáme. Nejlépe asi může tuto skutečnost ilustrovat pohled na mapu, kde jsou vyznačena všechna sportoviště, v naprosté většině určená také veřejnosti,“ uvedl před posuzovateli primátor.

Zdůraznil i velké množství kvalitních sportovních klubů, mistrovskou úroveň sportovců v nejrůznějších disciplínách i podporu ze strany města nejen po stránce morální, ale také finanční. „Olomouc investuje do sportu 4,8 milionu euro, což je 7 procent z celkového rozpočtu. To je úžasné. Je to rozpočet třikrát až čtyřikrát vyšší než u jiných evropských měst,“ hodnotil prezident asociace Lupattelli.

Bude-li Olomouc se svou kandidaturou úspěšná, převezmou zástupci města 16. listopadu v Evropském parlamentu vlajku symbolizující titul Evropské město sportu 2017. Přiznání tohoto titulu je oficiálním uznáním, že podpora sportu je v daném městě kvalitní.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<listopad 2017><<
listopad 2017
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
16.lis Naše Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci v pátek 1. prosince otevře dveře uchazečům i veřejnosti. Podrobný program a další informace najdete tady. 15.lis Turisté o nadcházejícím prodlouženém víkendu završí letošní sezonu pochodem Za posledním puchýřem. Informace k němu jsou k mání zde. 14.lis Čtvrtý ročník závodu ženských štafet Vysočinou NoMen Run se poběží 21. dubna 2018. Kapacita závodu je stanovena na 120 startovních míst, registrace organizátorky spustí v pondělí 20. listopadu ve 20:11. Více na www.nomenrun.cz
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.