Zacvičte si, prospívá to tělu i psychice

Martin Višňa 12.10.2016 3621×   0
Ilustrační foto: Pixmac

Stárnutí organismu je proces, kterému se nikdo z nás nevyhne. Nicméně lze u různých jedinců vypozorovat rozdíly v rychlosti průběhu tohoto procesu a v míře jejich tělesného a psychického opotřebení. Mezi nejdůležitější determinanty, kterými můžeme stárnutí zpomalit, patří především pohybová aktivita. Pravidelně prováděná pohybová aktivita prokazatelně přináší pozitivní efekty ve fyzickém zdraví, ale podílí se i na zlepšení psychické kondice, mimo jiné udržováním kontaktů s vrstevníky.

Ve spolupráci s Julií Wittmannovou, která se na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého zabývá aplikovanými pohybovými aktivitami seniorů a mimo jiné pravidelně pořádá odborný seminář na tuto problematikou zaměřený s názvem Aktivní v každém věku, jsme připravili návody, podle kterých si mohou senioři zacvičit sami doma nebo třeba ve skupině přátel v parku.

Cvičení najdete zde

Návody, vytvořené v rámci projektu THENAPA II, zahrnují jednoduché aktivity zaměřené na cvičení koordinace a rovnováhy, také několik posilovacích a protahovacích cvičení. Celkem je k dispozici deset návodů na individuální cvičení a čtrnáct skupinových aktivit. Jednotlivé návody vždy obsahují textový popis provedení aktivity, její cíl i možná rizika a přehled potřebných pomůcek, texty jsou doplněny fotografiemi daných cviků. 

Mimochodem když jsme zmínili parky, rádi bychom upozornili na celorepublikovou výzvu Státního zdravotnického ústavu a katedry rekreologie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého Parky v pohybu, který je právě na cvičení seniorů zaměřený. V několika českých a moravských městech se v určené dny ve vybraných parcích scházejí skupiny seniorů a pod vedením zkušených instruktorů společně cvičí. Aktuální informace o Parcích v pohybu jsou k mání tady

Pokud se hýbete nebo máte v plánu hýbat se pravidelně a rádi byste o svém pohybu získali nějakou zpětnou vazbu, můžete si vést svůj sportovní deník v našem systému Indares.com. Po zaregistrování si můžete v modulu Pohybové aktivity zapisovat do kalendáře absolvované pohybové aktivity a následně ve výsledcích kontrolovat své výkony a případně srovnávat se svými přáteli, s nimiž si můžete v Indaresu vytvořit skupinu. Pokud je vaší pravidelnou aktivitou chůze, tedy vydáváte se pravidelně na procházky, můžete si pořídit krokoměr (co to je a jak to funguje?) a vést si v modulu Kroky svůj deník chůze. Systém Indares naleznete na adrese www.indares.com

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<prosinec 2018><<
prosinec 2018
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více... 5.pro Kam na lyžovačku? Otevřeno již mají ve středočeském areálu Monínec, také v jesenické Branné a třeba beskydská Bílá zahajuje tuto sobotu 8. 12. zimní sezonu.  23.lis V Prostějově chystají pro cyklisty několik překvapení. Na jaře by měl být pilotně zahájen městský bikesharing a se začátkem léta se začne budovat cyklostezka podél plumlovské přehrady. 
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.