Aplikační centrum BALUO, stanice technické kontroly pro vaše tělo

Martin Višňa 01.08.2016 5434×   0 (0)

Areál olomoucké Univerzity Palackého v Neředíně získal punc jedinečnosti. Fakulta tělesné kultury zde vybudovala Aplikační centrum BALUO, které se na první pohled může zdát jako obyčejný komplex tělocvičen a bazénu. Ve skutečnosti však jde o moderní, v České republice unikátní vědeckotechnický park zaměřený na podporu zdravého životního stylu a pohybové aktivity.

Část oné jedinečnosti již byla prozrazena při uskutečněných prohlídkách například v rámci univerzitních dnů otevřených dveří, kdy se stovky lidí mohly podívat mimo jiné do zázemí plaveckého bazénu, přičemž si nemohly nevšimnout kamer, které pohyb plavce ve vodě zaznamenávají pro další analýzu. Kamerami prošpikovaný bazén, ani testovací sportovní hala však nejsou srdcem nového komplexu.

Tím je diagnostické studio tělesné kultury překřtěné na stanici technické kontroly pro vaše tělo. „Tím, jak se v současnosti snižuje úroveň pohybové aktivity v populaci, řada lidí už ani neví, jak se má správně hýbat. Když se snaží, často si spíše ublíží, než aby jim pohybová aktivita prospěla. Tady nabízí BALUO pomocnou ruku – chceme lidem jasně a stručně vysvětlit, jak na tom aktuálně jsou, a podle toho doporučit jednotlivé pohybové aktivity s ohledem na fyzický a psychický stav, ale také podle toho, jaké mají zvyky a co je baví,“ uvedla Ilona Hapková, ředitelka centra.

Nezbytná startovací čára

Je přitom jedno, zda půjde o dítě školou povinné, pracujícího člověka nebo seniora, osobu s handicapem, sportovce rekreačního či vrcholového. BALUO je pro všechny. Nezbytné je ovšem poznání tzv. startovací čáry jedince. Kdo do centra zavítá, vyplní dotazník, který odborníkům poskytne základní informace, a poté absolvuje diagnostický balíček podle doporučení a svých potřeb a cílů.

„Po zjištění aktuálního stavu, tedy té startovací čáry, bude klientovi doporučena pohybová aktivita nebo i vytvořen adekvátní program, který s námi může dále konzultovat a plnit jej v prostorách našeho centra. Důraz přitom klademe na individuální potřeby daného člověka a dlouhodobost programu. Chceme, aby lidé poznali svůj organismus, aby se o sebe starali, sledovali s naší odbornou pomocí svůj vývoj a zlepšení fyzické zdatnosti. Očekáváme tedy spolupráci s lidmi, kteří se chtějí začít starat o sebe a preventivní péčí předcházet civilizačním chorobám moderní doby,“ dodala Hapková.

Klienti centra se zároveň anonymně stávají součástí výzkumu, výsledky měření pomohou zkvalitňovat preventivní péči pro jednotlivé věkové a profesní skupiny.

Vývoj běhacích pásů

Aplikační centrum je vybaveno špičkovými moderními přístroji a nejnovějšími technologiemi. Vsází se mimo jiné na mobilitu nebo na nastolení co možná nejreálnějších podmínek při testování.

„Díky nejrůznějším trenažérům jsme schopni simulovat reálné podmínky, takže například při testu VO2 max není nutné, aby ho člověk absolvoval v diagnostické laboratoři, ale můžeme ho změřit třeba na ski sjezdovce, v bazénu nebo v exteriéru, přímo v konkrétních podmínkách daného sportu,“ nastínil možnosti David Prycl, který je v centru odpovědný za transfer technologií.

BALUO je přitom i partnerem při vývoji a prodeji některých moderních strojů a postupů. „Se společností Atlas Treadmill vyvíjíme dvě řady běhacích pásů a žádáme o patentovou ochranu. Jedna řada bude vhodná pro fitness nebo rehabilitační centra či do domácností, druhá je určená pro cyklisty, lyžaře nebo třeba horolezce. Unikátně řešené pásy jsou vlastně stavebnice, které mohou být přizpůsobeny požadavkům konkrétního zákazníka, součástí mohou být i obrazovky s vizualizacemi různých lokalit pro navození reálnějších podmínek testování,“ prozradil Prycl.

Kladné ohlasy od sportovců i firem

Další zajímavá spolupráce se odehrává ve velké testovací hale, která bude pod dohledem unikátního indoorového geolokačního systému společnosti Sewio. Ten je přesnější než klasická GPS a lze ho využít ke sledování a měření pohybu hráčů po hrací ploše s přesností na centimetry. Chytrými technologiemi bude nabité i fitness centrum s rozlohou přes 300 metrů čtverečních, které obsáhne všechny zóny nezbytné k rozvoji svalové síly a fyzické zdatnosti. Stačí, aby návštěvník fitka přišel k danému přístroji se svým čipem, a přístroj přednastaví zátěž podle jeho individuálního programu.

Přestože se Aplikační centrum BALUO teprve postupně zabíhá a oficiální otevření je plánováno na podzim, zkušební provoz a prezentace centra na veletrzích či u významných zaměstnavatelů v regionu přinesly první ohlasy. Některé z firem služby centra chtějí zahrnout do benefitů pro své zaměstnance.

„Lidé většinou o možnostech centra netuší, ale když si to tady projdou, jsou nadšení a říkají, že by byli rádi našimi klienty. Dokonce nás oslovují, zda už si to tady mohou rezervovat dopředu, protože se bojí, že na ně nevyjde kapacita,“ uzavřela Ilona Hapková.

SportPark Olomouc

Pohybuchtiví jedinci ovšem nemusejí čekat na to, až se BALUO oficiálně otevře nebo až jej jejich zaměstnavatel zařadí do zaměstnaneckých benefitů. Zájemci budou moci centrum navštívit již nyní v době konání olympijských her v Rio de Janeiru. Od 8. do 20. srpna se totiž Aplikační centrum BALUO změní na SportPark Olomouc a každý si tu zdarma bude moci vyzkoušet rozličné sportovní aktivity a absolvovat některé z diagnostických testů. A bude se také fandit při přenosech z olympiády a besedovat se sportovci, když do centra mimo jiné zavítají kulturista na vozíku Daniel Minster nebo triatlonista David Jílek.

Stránky AC BALUO najdete na www.acbaluo.cz, více o SportParku Olomouc pak na www.sportparkolomouc.cz.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2023><<
červen 2023
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.