Veřovská desítka očima pořadatelky v běžeckém

Kateřina Kellerová 19.4.2016 1993×   0
Olomoučtí jogitos na Veřovské desítce

Šest hodin ráno, šestnáctého dubna. Na první pohled začíná sobota jako kterákoliv jiná. Pro nás je to však den D. Den, kdy vrcholí půlroční přípravy běžeckého svátku ve Veřovicích. Rychle se nasnídat, posbírat všechny ceny, soupisky čísla a další a vyrazit směr kulturní dům, kde se nachází prezence třináctého ročníku Veřovské desíky.

Za ty roku už každý ví, kde má své místo, kam co patří, co je jeho úkolem. Po sedmé hodině se začínají scházet dobrovolníci, celkem jich do závodu bylo zapojeno přes padesát, bez nich by závod nikdy nemohl proběhnout. S prvními závodníky pak stoupá nervozita, zda vše proběhne, jak má, a nenastane žádný „velký průser“.

Závodníci se začínají hromadit, největší radost přinášejí dětské kategorie, ve kterých je nakonec zapsáno 150 dětí, což je pro nás neskutečné číslo. Snažím se pobíhat mezi prezencí jednotlivých kategorií a řešit případné nesrovnalosti. Někteří startující jsou nervózní, nepříjemní, což mě mrzí, neboť je potřeba si uvědomit, že všichni, kdo závody organizují, jsou amatéři, dělají to ve svém volném čase a za dobré slovo. Najde se ale většina těch, kteří drobné chyby pochopí a jsou rádi, že si zde mohli přijít zaběhat.

Start prvních kategorií probíhá podle plánu – o půl desáté. Po nich následují ostatní kategorie jako na běžícím páse, pro nás to znamená spoustu mravenčí práce – moderace, měření rozhodčích, přenášení výsledků, vyhlašování... Je to neskutečný kolotoč, kdy se vždy pořádně zapotím. Musím zatlačit slzu. Když se na start postaví sedmatřicet dvanáctiletých slečen a vidím tam jejich povzbuzující rodiče, tak si uvědomuji, že celý tento bláznivý den má svůj smysl. Je úžasné vidět, že i dnešní rodiny dokážou trávit svůj čas jinak než v nákupním centru, což je pro mě největší odměna celého běhu, že jsem toho všeho součástí.

Jedenáctá hodina se kvapem blíží, start hlavního závodu, kterého se již po páté účastním. Rozklus stíhám během pěti minut a jde se na startovní čáru. Prvních pár kilometrů jde ztěžka – hlava ještě pracuje v jiném režimu, než se přepne na závod. Kilometry utíkají, po trati občas zahlédnu známou tvář, je strašně fajn slyšet své jméno a povzbuzení. Cíl už je blízko, avšak sil na zrychlení už moc nezbývá, nakonec se mi podaří dostat se do cíle se svým osobáčkem. V cíli mě čeká spousta známých, což je ta nejhezčí odměna! Závod zdolají všichni účastníci, a navíc všichni do 65 min. První závodník proběhl tratí s časem 32. min. Nejstaršímu závodníkovi je 86 let, což je absolutně neskutečné. Času na vydýchání moc nezbývá, rychle se převléct a zpátky do kolotoče vyhlašování a vydávání luxusního veřovského guláše.

Okolo druhé hodiny jsou již všichni závodníci na cestě domů a na nás zbývá ještě spousta práce, totiž uklidit. Okolo páté se dostáváme domů se spoustou krabic, které budeme ještě dalších čtrnáct dní vybalovat. Nikdo již doma nemluví, všichni svorně zaléháme.

Půlroční přípravy jsou u konce, na start se postavilo rekordních 315 účastníků, snědlo se 280 párků, 210 gulášů, vyčepovalo se 135 piv, rozdalo se nespočet úsměvů a dobré nálady.

Chtěla bych poděkovat všem účastníkům, ale především všem organizátorům za jejich čas, ochotu, obětavost. Protože bez tolika lidí by běh nikdy nebyl.

P.S.: Veřovské desítky se zúčastnilo i několik běžců našeho Jogita a Půlmaratonské výzvy. Například Vojta Rajdus 10 km zaběhl za 43 minut a večer si dal ještě repete na ostravském Night Runu. Se svými pocity ze závodu se svěřil i Honza Dvořák. „Trať po silnici mi moc nevyhovuje, ale první tři kilometry byly z kopce, takže to nebylo zas tak špatné. Horší to bylo po otočce v Mořkovicích. Začalo peklo. Ztuhly mi nohy a začalo se mi špatně dýchat, chvílemi jsem měl plíce jako z kamene. Zato Lucka (Mohelníková) byla ve formě a byla mi čím dál blíž. Nakonec jsme doběhli v čase 48:10 a Lucka 48:25. I přes tu bídu jsem si zlepšil čas od posledního závodu o pět minut a Lucka dokonce o deset,“ uvedl Dvořák, který si ale jinak závod chválil.

Fotogalerii z Veřovské desítky najdete zde, výsledky v excelové tabulce pak můžete stáhnout zde.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<leden 2018><<
leden 2018
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
18.led Podívejte se na novou nabídku kurzů lezení a skoků na trampolíně v olomouckém Aplikačním centru BALUO – podrobnosti tady. 15.led Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze zve v pátek 19. ledna na Den otevřených dveří, více zde. Brněnská fakulta sportovních studií pak otevře dveře uchazečům ve čtvrtek 25. ledna – info tady. 12.led Newman School nabízí zážitkové víkendy na horách pro rodiny s dětmi, mrkněte na jejich nabídku.
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.