Fakulta tělesné kultury usiluje o excelenci ve výzkumu zdraví adolescentů

Martin Višňa 31.05.2013 1541×   0
Ilustrační foto: SXC

Zdraví a zdravotní chování adolescentů je v hledáčku projektu, který v těchto dnech odeslali do soutěže Grantové agentury České republiky o podporu excelence v základním výzkumu pracovníci fakulty tělesné kultury. Slibují si od něj posílení pozice v evropském výzkumném prostoru.

Zda projekt excelence, rozpočtovaný na 87 milionů korun, podporu Grantové agentury získá, bude známo v prosinci. Potenciální řešení projektu slibuje výzkum srovnatelný nejenom na národní úrovni, ale také v evropském, či dokonce celosvětovém kontextu.

„Musíme si však uvědomit realitu, v minulé grantové soutěži bylo podpořeno pět takových projektů z oblasti všech společenských věd z celé republiky. Konkurence je opravdu vysoká,“ uvedl proděkan pro vědu a výzkum Ivo Jirásek.

Pětiletý projekt se zaměřuje na získávání nových vědomostí o zdraví a zdravotním chování adolescentů, základem jsou velké mezinárodní studie Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) nebo International Physical Activity and the Environment Survey (IPEN), na nichž se odborníci z Olomouce již podílejí.

Nový projekt je rozdělen do tematických oblastí zaměřených na zdraví a well-being, tedy životní pohodu. „Zahrnuje ale i sociální a emoční vývoj jedinců, jejich sexuální a reprodukční zdraví, pohybovou aktivitu čí výživové zvyklosti a rizikové chování,“ vyjmenoval za řešitelský tým Michal Kalman.

Na jednotlivých oblastech se budou vedle olomouckých vědců podílet i odborníci z brněnského Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy nebo z Psychiatrického centra Praha.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.