Jak se žije uprostřed oceánu?

Martin Višňa 17.05.2013 4854×   0
Autoportrét na čelenu plachetnice. Foto: Šimon Pelikán

Student rekreologie Šimon Pelikán strávil celý duben na palubě historické plachetnice Oosterschelde uprostřed bouřlivých vod jižního Atlantiku. O své námořnické zážitky a zkušenosti z výzkumné plavby se podělí během úterní přednášky v Jazz Tibet Clubu.

„Nejvíc jsem se bál, když jsem lezl nahoru na stěžeň, nějakých třicet metrů vysoko, a ta loď se pořád s vlnami kymácela, deset metrů doleva, deset metrů doprava. Bylo to hrozný, ale zároveň jsem měl i z toho velkou radost, že něco takového můžu zažít,“ nastínil Pelikán, na co všechno se návštěvníci přednášky mohou těšit.

Během podvečera tak dojde na osobní zkušenosti z námořnické práce, zážitky z bouří či čekání na vhodné počasí pro návštěvu nejvzdálenějšího ostrova na světě, také na informace o výzkumu, který na palubě lodi prováděl. Povídání doprovodí prezentace fotografií a videí z cesty.

Přeplavba jižního Atlantiku je součástí společného projektu Transoceánská výzkumná plavba na plachetnici, na němž Univerzita Palackého spolupracuje s nizozemskou nadací a několika dalšími partnery. Smyslem prováděného výzkumu je přispět k hlubšímu pochopení lidské schopnosti psychické a sociální adaptace na extrémní životní podmínky.

Výzkum je rozdělen do tří etap, tří přeplaveb. Rekreolog Šimon Pelikán absolvoval během dubna cestu z brazilského Santosu do jihoafrického Kapského Města. Přes Indický oceán se v červnu a červenci poplaví Peter Tavel z Institutu sociálního zdraví Univerzity Palackého, závěrečných více než 5400 námořních mil přes Tichý oceán pak koncem roku absolvuje proděkan fakulty tělesné kultury Ivo Jirásek.

Přednáška Šimona Pelikána o měsíci stráveném uprostřed oceánu se koná v úterý 21. května od 17:30 v Jazz Tibet Clubu v Olomouci.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.