Půlmaratonská výzva: Běžci splnili první povinnosti tréninkového plánu

Martin Višňa 8.3.2016 2653×   0
Tomáš Prycl na zátěžovém testu. Foto: M. Višňa

Půlmaratonská výzva Radosti z pohybu odstartovala. Ve čtvrtek absolvovali běžci na fakultě tělesné kultury zátěžové testy a převzali své tréninkové plány, jejichž první body plnili o uplynulém víkendu.

„Mám za sebou první úkol, běh na 45 minut. Po půlhodině pobíhání mezi vinohrady jsem byl úplně tuhý,“ dal o sobě po víkendu vědět jeden z účastníků, absolvent neředínské fakulty Tomáš Prycl. Jeho běžecká kolegyně Iva Ježíšková zase přidala střípek k pobavení. „Naši milí senioři na mě koukali jako na vraha, jen pan farář mě hezky pozdravil. Příště půjdu běhat v čase, kdy lidi nechodí z kostela,“ komentovala své víkendové plnění moderátorka rádia UP Air.

Tréninkové plány si osmička běžců, které organizátoři Půlmaratonské výzvy vybrali z dvacítky přihlášených, převzala během čtvrtečního setkání na fakultě tělesné kultury. Půlmaratonci se také seznámili s Ivou Klimešovou, která jim poradí s jídelníčkem, nebo službami, které běžcům nabízí jeden z partnerů výzvy Mobilní fyzioterapie.

Strach z pásu

Především však účastníci výzvy na fakultě absolvovali úvodní měření tělesného složení a maximální zátěžový test na běhacím pásu, kterého se vesměs báli, protože si nedokázali představit, co všechno je čeká. Z laboratoře pak odcházeli zpocení a zadýchaní, ale také spokojení, a to nejen proto, že už to měli za sebou. Třeba Michala Hradila, který má ve výzvě nejambicióznější cíl, zaběhnout půlmaraton v čase hodina 23 minut nebo lepším, výsledek potěšil.

„Nikdy jsem takový test neabsolvoval a nevěděl jsem, do čeho jdu. Na začátku jsem se cítil dost nepřirozeně, koukal jsem doprava, doleva, pod sebe a pomalu si zvykal a srovnával krok. Po chvilce jsem se už dostal do rytmu a už jsem si jel „to svoje“. Hodnoty, které mi naměřili, jsou na stejné úrovni, jakou mají prvoligoví fotbalisté,“ uvedl Hradil.

Více dojmů ze zátěžového testování si můžete přečíst zde

Východisko pro trénink

Výsledky testů poslouží trenérovi Janu Brtníkovi jako podklad při tvorbě tréninkových plánů na další týdny. Prozatím totiž běžci obdrželi na základě popsaných běžeckých zkušeností pouze povinnosti pro několik nadcházejících dnů. Během šestnáctitýdenní přípravy je ovšem vedle individuálního běhání a regenerace čekají také středeční společné tréninky Jogito ergo sum, trenérem určené závody a také opakovaná měření na fakultě tělesné kultury.

Výzva vyvrcholí 25. června startem Mattoni 1/2maratonu Olomouc. Její průběh můžete sledovat tady a na facebookové stránce našeho webu. Pokud dáváte přednost rozhlasovým vlnám, můžete každé liché úterý večer poslouchat studentské rádio UP Air a pořad Ježíšek běhálista, kde se o své běžecké zkušenosti dělí účastnice Půlmaratonské výzvy Iva Ježíšková a její hosté.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<listopad 2019><<
listopad 2019
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.