Jogito slaví první narozeniny!

Martin Višňa 18.02.2016 5160×   0
Jogiťáci. Foto: Martin Višňa

Přesně před rokem se v Olomouci uskutečnil první běžecký trénink Jogito ergo sum. Každou středu se od té doby na atletickém stadionu schází v průměru dvacítka běžců, kteří tu vyběhnou na dráhu stadionu, tu do parku anebo do schodů věžáku u nádraží, a hlavně je běh baví a chtějí se v něm posouvat i za cenu většího než malého množství potu.

Však si také trenér Jan Brtník už téměř od začátku pochvaluje, jaká se kolem Jogita utvořila skvělá parta. První narozeniny jsou samozřejmě ideální příležitostí pro malou rekapitulaci, rozhovor s trenérem, připomínku loňské Půlmaratonské výzvy nebo třeba zmínku o rozšíření Jogita do Havířova.

Rozhodli jsme se ale nedat trenérovi prostor a naopak jsme oslovili pětici věrných jogiťáků. Dostali čtyři otázky: Co pro tebe Jogito znamená? Jak hodnotíš trenéra? Dokážeš si představit středu bez společného běhání? A co bys přál Jogitu do dalších let? Tady jsou jejich odpovědi:

 Kamila Sehnálková 

1) Tohle vážně není otázka, na kterou by se dalo odpovědět v pár větách. Jogito je pro mě zejména o sdílení radosti z běhu s dalšími, podobně postiženými nadšenci, o neustálém posunování svých limitů, o partě božích lidí a pocitu, že dokážu vystoupit ze své komfortní zóny a makat. Tréninky mi dávají hlavně psychickou pohodu (ne, fakt si to neprotiřečí s vystupováním ze zóny komfortu) a zlepšování fyzičky.

2) Honza Brtník jednoduše rozumí tomu, co dělá. Dokáže podpořit, vymačkat z nás maximum, zároveň je lidský a nezkazí žádnou legraci. Zajímají ho nejen naše výsledky a časy, ale ptá se nás na naše zdraví, upravuje nám tréninkové plány, podle toho, jestli jsme si právě prožili nějakou tu rýmičku. Honzova Jogita jsou pestrá, často to není jen o běhu, ale pečujeme i o jiné svalové partie, než ty, které se u běhání uplatňují nejvíce. Nedokážu si představit, že by se někdo role trenéra mladých nadšených běžců zhostil lépe.

3) Bohužel už dovedu, jelikož mě skolila viróza a momentálně místo běhání zobu antibiotika. Ale jinak se pro mě středeční večery staly symbolem běhání se skvělými lidmi. Středa večer je prostě doba, na kterou se nikdy nic neplánuje, protože je přece Jogito.

4) Hlavně ať neztratí na lidském přístupu, ať je pořád symbolem úsměvů i za deště a při stahování každé vteřiny na kilometrových úsecích a ať se rozrůstá do dalších měst a šíří radost z běhu dál.

 Martin Provaz 

1) Jogito pro mě v prvé řadě znamená komunitu. Komunitu běžců, která si za jeden rok svého fungování dokázala najít tolik přívrženců jako málokterá běžecká skupina v Olomouci a okolí. Tréninky mi dávají možnost porovnat svoje síly v rámci kolektivu a navzájem se hecovat k lepším výkonům.

2) Určitě pozitivně. Honza dokáže vždy překvapit nějakou "brtníkovinou". Právě díky jeho různorodým tréninkům má Jogito tolik pravidelných účastníků.

3) Ne. Jogito má přednost před vším.

4) Tak určitě zdravé klouby, pevné šlachy a spousty prošoupaných bot.

 Kamila Banátová 

1) Jogito je pro mě především parta nadšených běžců, kteří i mnohdy změnili své představy, plány a stereotypy tréninku, alespoň jednou týdně se raději přizpůsobí skupině proto, že z toho mohou ve výsledku získat daleko víc.

2) Na trenérech se mi líbí, že si umí stát za svým plánem, ale zároveň respektovat to, že i my sami víme, co zvládneme a co by pro nás bylo sousto nepřiměřené. Příjemné vyvážení povinnosti důležité pro posun dál a svobodné volby jednotlivce.

3) Je pravda, že se v Jogito skupině cítím jako mezi svými a už mi přijde přirozené se ve středu pouze doma otočit a hned zamířit na stadion. Pro mě trochu návrat po opakovaném středečním plnění předmětu Atletika C.

4) Běžet naplno a postupně přidávat…

 Roman Špičák 

1) Jogito pro mě znamená spoustu přátel se stejným zájmem, super partu lidí, se kterými se nenudíte, a když potřebujete povzbudit, tak oni to umějí nejlépe. Tréninky mi dávají hlavně rychlost, i když se snažím běhat spíše delší tratě, tak rychlost je potřeba a tyto atletické tréninky jsou ideální.

2) Trenéři jsou super. Líbí se mi, že jsou na tréninku zároveň kamarádi, ale zároveň jsou někdy i přísní. Je to takový ideál. Také se mi líbí, že se střídá náplň tréninků, jednou jsou schody, jednou kilometry, jindy pětistovky, a pak nás překvapí nějakou úplnou novinkou.

3) Dokázal, ale bylo by to na prd. Jogito tréninky už mají ve středu své místo a doufám, že to tak bude co nejdéle. Každopádně teď se léčím po operaci nosu a už mi to děsně chybí.

4) Určitě ať to vydrží a ať to klape. Samozřejmě i moc sportovních výkonů, ale toho se nemusíme bát, když to bude takhle pokračovat. Přál bych Jogitu i větší jméno, aby o něm vědělo více lidí a mohlo se rozšiřovat a mít za nějakou dobu třeba i sponzory a nějaký poloprofi tým. Ale to už záleží na tvůrcích tohoto super projektu.

 Vendula Šebečková 

1) Tréninky s jogiťáky pro mě znamenají sebrat se a jít běhat s lidmi, co chtějí taky, znamenalo to pro mě návrat zpátky k běhání, kterému jsem se na VŠ přestala věnovat (nebylo tolik času), také možnost pokecat, zasmát se a poradit se. Co mi tréninky dávají? Radost, pohyb, naběhané kilometry...

2) Tréninky hodnotím pozitivně, jen mi poslední dobou trochu nevyhovuje početnost skupiny, je nás hodně, mám raději menší tréninkovou skupinu. Honza jako trenér je fajn, kontroluje moje tréninky, formu, v čem mám problém apod. Celkově jsem spokojená.

3) Dokážu si představit středu bez společného běhání. Chodila bych sportovat jinam.

4) Přála bych třeba víc trenérů, ať se můžeme dělit na více skupin o menším počtu.

A co vy? Běháte? Nebaví vás jen kolečka po parku? Přijďte ve středu v 18 hodin na atletický stadion. Jogito je totiž jiné. Obecné informace o Jogitu najdete na www.radostzpohybu.cz/jogito.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2022><<
červen 2022
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.