Pražané budou moci od jara využít 300 sdílených jízdních kol

Tisková zpráva 25.11.2015 2874×   0
Rekola. Ilustrační foto: Martin Višňa

Pro pohyb po hlavním městě budou moci Pražané využít od jara příštího roku tři sta růžových kol. Bikesharingu dal pro rok 2016 záštitu náměstek primátorky Petr Dolínek. Sdílení kol letos v Praze využívá přes 1600 lidí.

Spolupráce spolku Rekola s městem přinese řadu výhod i cyklistům, kteří službu nevyužívají a upřednostňují vlastní kolo. Rekola poskytla městu anonymizovaná data o výpůjčkách kol, která Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) využívá například při doporučení pro plánované opravy stanic metra.

„Díky datům můžeme při plánování zohlednit i potřeby cyklistů. Zjistíme třeba, kde ve městě chybějí cyklostojany. Cenná jsou také data Rekol o krádežích z hlediska prevence kriminality jízdních kol. Ta nás vedla k rozhodnutí zažádat o grant ministerstva vnitra na podporu projektu forenzního identifikačního značení kol,“ uvedl náměstek Dolínek.

Rekola zase od institutu získala data a doporučení pro zajištění lepší dostupnosti kol. „Naším cílem při výběru dat pro Rekola je především zajištění dobré návaznosti na spoje MHD a zajištění kol v oblastech s vysokou koncentrací pracovních míst,“ uvedl Marek Zděradička, ředitel odboru infrastruktury IPR Praha.

„Máme velkou radost z toho, že má město o data zájem a aktivně s nimi pracuje. V příštím roce proto nově umožníme uživatelům dát v aplikaci souhlas se sběrem anonymizovaných dat i o průběhu jejich trasy. Tato data budou dobrým vstupem pro plánování a prioritizování dalšího rozvoje infrastruktury pro cyklisty,“ uvedla Pavlína Pacáková, koordinátorka bikesharingu Rekola.

Rekola jsou od letošního roku zastoupená také v poradním orgánu Rady hl. m. Prahy pro cyklodopravu. „V Praze vznikl neziskový projekt, který reaguje na potřeby občanů i města. Rekola se rok od roku profesionalizují a nabízejí alternativu dopravy po městě stále většímu počtu obyvatel. Proto jsme se rozhodli navázat bližší spolupráci a přizvat je také do cyklokomise,“ zdůvodnil rozhodnutí Dolínek.

Rekola se v příštím roce zaměří především na dobrou dostupnost kol. K tomu by mělo dojít díky spolupráci s Institutem plánování a rozvoje, ale také díky nové technologii, kterou bude projekt využívat: „Zavedeme takzvané virtuální stojany, tedy místa, kde uživatelé mohou kolo odemknout cˇi zamknout. Jedná se o Internet of Things, takže není potřeba instalovat speciální stojany. Lokalitou pro vracení a půjčky tak budou existující stojany u stanic metra či zastávek MHD, ale i oblíbené kavárny nebo knihovny,“ uvedl zakladatel projektu Rekola Vítek Ježek.

Městský bikesharing by měl být Pražanům k dispozici od roku 2017. Plán počítá s počtem 1000 kol a cca 110 stanic. Tento záměr města Rekola vítají. „Pořadatel výběrového řízení má v úmyslu vést tendr formou soutěžního dialogu. Zvolený průběh výběru poskytovatele velice vítáme, protože právě dobré plánování je pro funkčnost systému klíčové. Zdá se, že Praha bude schopná předejít neúspěchům, které měly první provozy systémů sdílených kol ve Vídni nebo třeba v Berlíně,“ uvedla k záměru města Pacáková.

tisková zpráva IRP

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<říjen 2019><<
říjen 2019
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.