chůze 

Větrači pod Chřiby putovali modlitbou i časem

Martin Višňa 06.09.2015 3815×   0 (0)

Půvab zvlněné, švestkami a vínem provoněné krajiny pod masivem Chřibů, v níž je jako perla posazen velehradský poutní areál a v jeho těsném sousedství ožívá dávná historie v hypotetické rekonstrukci velkomoravského sídliště, objevovali v sobotu účastníci posledního letního Větrání.

Na cestu ze Starého Města, někdejšího velkomoravského Veligradu, do dnešního Velehradu se vydalo devět výletníků. Někteří již na tomto významném poutním místě byli, jiní jím jen někdy projížděli a někteří sem kráčeli vůbec poprvé. Bez ohledu na rozdíly v přesvědčení, jestli „tam nahoře někdo je“, ale všichni poctivě četli úryvky růžencové modlitby na kamenných zastaveních.

Nikdo se přitom pod rozjasněnou oblohou nenechal vyvést z míry místním opilcem, který výpravě vynadal do prasat, zato při návštěvě archeoskanzenu v Modré, který představuje zmíněné velkomoravské opevněné sídliště, se nechali unést sotva několikadenními selátky, prasetem v budově školy či kozami, které se s některými účastnicemi ochotně vyfotily. 

Během švestkových pauz pak větrači uznali oprávněnost názvu obce Modrá, zdolali zdejší rozhlednu nad vinohrady a pak už směřovali ku velehradské bazilice, která zvenčí září do okolí novotou podobně jako velká část poutního areálu, nicméně v nádherném barokním interiéru se ještě na restauracích pracuje. Po prohlídce a nákupu suvenýrů již ovšem nastal čas vrátit se zpět na rušné staroměstské nádraží a vydat se na cestu domů.

Toliko k průběhu posledního výletu letní části Větrání, jako tradičně ovšem přidáme žebříček naměřených kroků těch větračů, kteří si na špacír vypůjčili krokoměr. Tentokrát ho ovládla paní Marie Vejmolová, prý díky tomu, že často popocházela a zacházela kvůli lepší fotce…

Marie Vejmolová - 26 048 kroků
Jan Sprušil - 25 698 kroků
Alexandra Tcyganova - 23 531 kroků
Barbora Teššinyová - 22 667 kroků
Ivana Klosová - 22 289 kroků
Lenka Marková - 18 833 kroků

Větrání má rok

Žebříčkem kroků tentokrát ovšem nekončíme. Velehradský špacír završil nejen letní část Větrání, ale také první rok této turistické série, tak si dovolíme ještě krátkou „výroční“ rekapitulaci. Větrání odstartovalo vloni na začátku října komentovanou prohlídkou Olomouce pro studenty prvních ročníků Univerzity Palackého. Když si tuto do jisté míry speciální procházku odmyslíme, uskutečnilo se dosud 15 výletů, jejich trasy dohromady dávají zhruba 145 kilometrů. Jednotlivých výletů se dohromady zúčastnilo 103 větračů (někteří šli vícekrát, takže „fyzicky“ by jich bylo méně), většinou studentů olomoucké univerzity.

Vůbec největší účast stále drží loňský výstup na Velký Kosíř, na nějž vyrazilo 28 turistů. Uvidíme, jak si hanácké Mont Blank povede letos, rozhodli jsme se totiž, že výstup na Kosíř se stane podzimní stálicí, a tak výhledem z tamní rozhledny a opečením buřtů pod ní zahájíme v sobotu 17. října druhý větrací rok. Na našem Facebooku se již nyní můžete hlásit k účasti. A vytvořeny jsou také události pro další podzimní termíny - najdete je zde.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<leden 2022><<
leden 2022
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.