chůze 

Letní Větrání zakončí Velehradský špacír

Martin Višňa 27.08.2015 4038×   0
Velehrad. Foto: Martin Višňa

Na jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě vede první zářijovou sobotu trasa posledního letního výletu turistické série Větrání. Kromě církevního areálu na Velehradě účastníci pod masivem Chřibů navštíví také archeoskanzen v sousední Modré.

Výlet jistě potěší nejen turisty, ale i milovníky historie. V místě Starého Města, kde pouť větračů započne, a Uherského Hradiště se totiž rozkládala velkomoravská metropole Veligrad. Její jméno později převzal dnešní Velehrad, zdejší klášter s bazilikou, která patří mezi největší kostely u nás, se stal nositelem cyrilometodějské tradice a místem největších církevních poutí a setkání, známých v současnosti pod názvem Dny lidí dobré vůle.

Ve vedlejší vsi Modrá byly zase objeveny základy velkomoravského kostela sv. Jana Křtitele, vedle nich pak před nedávnem vyrostla jeho hypotetická rekonstrukce. A v těsném sousedství národní kulturní památky se pak rozložil archeoskanzen, který představuje ideální podobu velkomoravského sídliště.

Za zmínku stojí také hradba chřibských vrcholů, která výletu dá úchvatnou přírodní kulisu, a především upravená poutní cesta spojující v mírně zvlněné krajině Staré Město s Velehradem. Stezku lemovanou kamennými zastaveními s motivy růžencové modlitby budou větrači sledovat až téměř ke klášteru, nejprve si ovšem prohlédnou archeoskanzen. Jeho návštěva vyjde na 80 korun, studenti a děti zaplatí 60 korun.

Po prohlídce kroky větračů zamíří na druhý konec Modré, kde se tyčí dvanáctimetrová dřevěná rozhledna, volně přístupná. Poté se již účastníci vydají k církevnímu areálu. Prohlídka baziliky bez využití služeb průvodce je zdarma, respektive za dobrovolný příspěvek. V těsné blízkosti kláštera je turistické zázemí s informačním centrem. Zpět do Starého Města se pak větrači mohou vydat po svých (za celý den tak ujdou cca 15 kilometrů) anebo autobusem, který staví nedaleko kláštera. Cesta autobusem vyjde na 18 korun.

Sraz účastníků je naplánován na 7:30 pod tabulí s odjezdy MHD před hlavním nádražím v Olomouci, případně v 8:50 před vlakovým nádražím ve Starém Městě. Jede se rychlíkem Bouzov s odjezdem z Olomouce v 7:55 a příjezdem do Starého Města v 8:45. Olomoučtí účastníci zaplatí za obyčejnou zpáteční jízdenku 190 korun, držitelé In karty 143 korun. Návrat do Olomouce je předpokládán v průběhu pozdního odpoledne.

Trasa výletu je v celé délce vedena po zpevněných cestách a není nijak náročná, bez problémů by ji mohly zvládnout i školní děti. Je ale třeba dodržovat obecné zásady pohybu v přírodě a také v církevních prostorách. V případě předpovědi nepříznivého počasí bude výlet nejpozději den dopředu zrušen, pro aktuální informace sledujte událost na Facebooku.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<leden 2022><<
leden 2022
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.