Větrání se vydá po stopách horníků na zemské hranici

Martin Višňa 10.08.2015 2717×   0
Z Hřebečských důlních stezek. Foto: MV

I ve druhé polovině letních prázdnin mohou příznivci nenáročné turistiky vyrazit s Větráním do terénu. Již tuto sobotu se zájemci mohou vydat na Hřebečské důlní stezky u Moravské Třebové po stopách ukončené těžby uhlí a žáruvzdorných materiálů.

Následovat poté budou odpolední procházky k Hranické propasti a po březích řeky Hloučely na Prostějovsku, letní Větrání pak zakončí v sobotu 5. září Velehradský špacír vedoucí na proslulé poutní místo a do archeoskanzenu v sousední Modré. Na všech výletech se účastníci dozvědí zajímavosti o daných lokalitách, a jak je dobrým zvykem, mohou si vypůjčit krokoměr na změření počtu ušlých kroků.

Nejvíce kroků přitom větrači jistojistě našlapou tuto sobotu na Hřebečských důlních stezkách, tento celodenní výlet bude z dosud uskutečněných Větrání nejnáročnější, minimálně co do své délky. Na účastníky čeká sedmnáctikilometrová cesta mezi Mladějovem na Moravě a Moravskou Třebovou s tím, že hned v úvodu bude třeba zdolat 200 metrů převýšení, aby pak trasa výletu postupně klesala z hřebenu k Moravské Třebové. 

Na hřebenu, po kterém probíhá stará zemská hranice mezi Čechami a Moravou, lze vystoupat na rozhlednu Strážný vrch, která poskytuje výhled na kus Moravskotřebovska, po cestě si pak účastníci prohlédnou portály zaniklých štol anebo odhalí tajemství Rezavého potoka. V případě dostatku času výlet zakončí prohlídka Moravské Třebové, jednoho z center někdejšího Hřebečska, které bylo do druhé světové války osídlené výhradně Němci.

Na výlet se vyráží jako tradičně z Olomouce, zde sraz proběhne v 6:55 před hlavním nádražím, pod digitální tabulí s odjezdy MHD. Olomoucké vyjde zpáteční jízdenka bez slev na 302 korun (227 korun s In-kartou), je samozřejmě možné zakoupit jízdenky skupinové, v tom případě bude cena na osobu nižší. Odjezd expresem v 7:16 do České Třebové, tam přestup na motorák s odjezdem v 8:30 na Moravskou Třebovou. Účastníci se mohou přidat také po cestě, prezence proběhne v 9 hodin na nádraží v Mladějově na Moravě.

Trasa výletu má lehce přes 17 kilometrů, vedených převážně po lesních cestách, pohodovým tempem a se zastávkami by měla zabrat kolem šesti hodin. Cesta zpět z Moravské Třebové je tak plánována po 17. hodině s příjezdem do Olomouce v 18:44. Případně je možný pozdější odjezd v 19:08 s příjezdem do České Třebové v 19:43 a do Olomouce ve 20:44.

Účast na výletě je na vlastní nebezpečí. Trasa vede poddolovaným územím, je tedy nutné dbát pokynu na značkách a tabulích po cestě. Vhodné jsou pevné boty, vzhledem k panujícímu teplému počasí doporučujeme dostatek tekutin a pokrývku hlavy, nebude na škodu repelent.

Facebookovou událost výletu najdete zde, ostatní plánovaná Větrání pak zde

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<leden 2022><<
leden 2022
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.