Bezbaexpedice bourala bariéry, cestu přibližuje dokument

Martin Višňa 20.7.2015 2130×   0
Účastníci Bezbaexpedice.

Osm dní na sněhu i na sluníčku absolvovali na jaře v Norsku účastníci Bezbaexpedice, kterou pro šestici osob s handicapem připravili studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Z cesty za bouráním bariér a získáváním cenných zkušeností psali nejen webový blog, ale také pořídili krátký dokument, který atmosféru expedice přibližuje.

Na cestu se studenty vyrazili dva nevidomí, dvě osoby s těžkým zrakovým postižením a dvě osoby na vozíčku. Přestože cílem byla již samotná cesta, připravili studenti pro handicapované bohatý program slibující nové zážitky a zkušenosti, které by jinak šestice mohla jen stěží zažít.

Navštívili a prohlédli si různé přírodní i historické zajímavosti a vyzkoušeli si také několik netradičních sportovních a volnočasových aktivit. Mimo jiné plavali v Severním moři, chytali ryby, vyzkoušeli si i jízdu se psím spřežením. „Čekala jsem, že to bude jednodušší, je to docela fyzicky náročné. Ale zkusila bych to zase,“ uvedla nevidomá Lenka Spáčilová.

Jedním z cílů expedice bylo zjistit připravenost severských zemí na cestování osob s handicapem a všímat si dobrých příkladů, které by bylo možné přenést i do domácího prostředí. „Klidně bych tu zůstala. Myslím, že život tady by byl pro mě mnohem jednoduší,“ hodnotila bezbariérovost Norska Hana Horálková, která se pohybuje výhradně na vozíku.

Pro studenty organizátory byla velkou zkušeností vedle samotné práce s osobami s různým omezením už příprava expedice. „Přípravy trvaly přes půl roku. Od plánování časového rozvrhu a trasy expedice, zajišťování ubytování a stravy a výběru programu, přes shánění finančních a materiálních prostředků až po propagaci a medializaci. Děkujeme všem, kteří nás podpořili, a všem kteří nás celou dobu sledovali a podporovali. Byla to úžasná zkušenost a všichni jsme prožili velmi silné okamžiky, na které dlouho nezapomeneme,“ uzavřela za organizátory expedice Jitka Dostálová.

Pokud jste Bezbaexpedici na jaře nesledovali, můžete si i nyní projít na jejích stránkách blog z cesty, případně si prohlédnout fotky na Facebooku. Průběh expedice přibližuje také čerstvě vydaný videodokument, na který se můžete podívat níže.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2018><<
červen 2018
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
12.čer Ještě dnes se můžete registrovat na T-Mobile Olympijský běh, který se běží po celé republice ve středu 20. června. Více... 5.čer Čtvrtek 7. června je posledním dnem, kdy je možné se přihlásit na letošní České akademické hry, které se za dva týdny konají v Brně. Vysokoškoláci, kteří chtějí reprezentovat své školy, musejí kontaktovat pro přihlášení určené garanty na svých školách. Více... 4.čer V Lipové-lázních byla otevřena nová fit stezka, mrkněte na krátké ohlédnutí na webu Runex
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.