Bezbaexpedice bourala bariéry, cestu přibližuje dokument

Martin Višňa 20.7.2015 2448×   0
Účastníci Bezbaexpedice.

Osm dní na sněhu i na sluníčku absolvovali na jaře v Norsku účastníci Bezbaexpedice, kterou pro šestici osob s handicapem připravili studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Z cesty za bouráním bariér a získáváním cenných zkušeností psali nejen webový blog, ale také pořídili krátký dokument, který atmosféru expedice přibližuje.

Na cestu se studenty vyrazili dva nevidomí, dvě osoby s těžkým zrakovým postižením a dvě osoby na vozíčku. Přestože cílem byla již samotná cesta, připravili studenti pro handicapované bohatý program slibující nové zážitky a zkušenosti, které by jinak šestice mohla jen stěží zažít.

Navštívili a prohlédli si různé přírodní i historické zajímavosti a vyzkoušeli si také několik netradičních sportovních a volnočasových aktivit. Mimo jiné plavali v Severním moři, chytali ryby, vyzkoušeli si i jízdu se psím spřežením. „Čekala jsem, že to bude jednodušší, je to docela fyzicky náročné. Ale zkusila bych to zase,“ uvedla nevidomá Lenka Spáčilová.

Jedním z cílů expedice bylo zjistit připravenost severských zemí na cestování osob s handicapem a všímat si dobrých příkladů, které by bylo možné přenést i do domácího prostředí. „Klidně bych tu zůstala. Myslím, že život tady by byl pro mě mnohem jednoduší,“ hodnotila bezbariérovost Norska Hana Horálková, která se pohybuje výhradně na vozíku.

Pro studenty organizátory byla velkou zkušeností vedle samotné práce s osobami s různým omezením už příprava expedice. „Přípravy trvaly přes půl roku. Od plánování časového rozvrhu a trasy expedice, zajišťování ubytování a stravy a výběru programu, přes shánění finančních a materiálních prostředků až po propagaci a medializaci. Děkujeme všem, kteří nás podpořili, a všem kteří nás celou dobu sledovali a podporovali. Byla to úžasná zkušenost a všichni jsme prožili velmi silné okamžiky, na které dlouho nezapomeneme,“ uzavřela za organizátory expedice Jitka Dostálová.

Pokud jste Bezbaexpedici na jaře nesledovali, můžete si i nyní projít na jejích stránkách blog z cesty, případně si prohlédnout fotky na Facebooku. Průběh expedice přibližuje také čerstvě vydaný videodokument, na který se můžete podívat níže.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<únor 2019><<
únor 2019
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.