děti 

Pohybový program pro onkologicky nemocné děti vzniká na fakultě tělesné kultury

Martin Višňa 15.6.2015 3883×   0
Z prvního pobytu na Vysočině. Foto: Krtek v pohybu

Vytvoření pohybového programu Krtek v pohybu pro děti s onkologickým onemocněním je hlavním cílem nového projektu Nadačního fondu dětské onkologie Krtek. Jeho odbornou část garantují pracovníci olomoucké katedry aplikovaných pohybových aktivit.

„Setkáváme se s tím, že mnoho organizací pracuje s dětmi s onkologickým onemocněním, ale mnohdy si nevědí rady, jaké činnosti děti mohou dělat. Někdy jim dochází inspirace a někdy jsou pohybové aktivity vedeny až amatérsky a nebezpečně. Vytvářený program by měl být takovou kuchařkou především v oblasti resocializace,“ objasnil smysl projektu Tomáš Vyhlídal z katedry aplikovaných pohybových aktivit.

Podle Vyhlídala zvýší kvalitu života onkologicky nemocných dětí aktivity zaměřené především na sociální, psychickou a zdravotní oblast. „Mělo by se jednat o soubor vhodných pohybových aktivit včetně jejich modifikací. Samozřejmostí by měl být výčet kontraindikací pro jednotlivá onkologická onemocnění. Veškeré pohybové aktivity budou ověřovány, evaluovány a upravovány na připravovaných pobytových akcích,“ dodal.

Na těchto akcích participují také studenti oborů Aplikované pohybové aktivity a Aplikovaná tělesná výchova, kteří získávají praktické zkušenosti s touto cílovou skupinou. Prostor jim je přitom dán už při organizaci akcí, kdy mohou prezentovat a diskutovat své nápady.

Popis vytvořeného programu společně s doporučením pro praxi vyjde v elektronické verzi a následně bude předán klinikám dětské onkologie a hematologie v celé republice a zaslán nadacím a nadačním fondům. Výstupy projektu financovaného z Norských fondů budou taktéž prezentovány na připravované konferenci.

Katedra aplikovaných pohybových aktivit spolupracuje s Nadačním fondem dětské onkologie Krtek a s klinikou dětské onkologie brněnské fakultní nemocnice více než šest let. Před nedávnem například vyvrcholil projekt Krtek v síti, během kterého byla mimo jiné vytvořena v českých a slovenských příhraničních krajích síť partnerských organizací zabývajících se problematikou dětské onkologie nebo vyšla publikace Pohybové aktivity v dětské onkologii, jejímž hlavním autorem byl právě Tomáš Vyhlídal.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.