Rozhýbe dánská výstava naše města? Diskutovat o tom budou dvě stovky odborníků na půdě olomoucké univerzity

Tisková zpráva 28.4.2015 1465×   0
Ilustrační foto: Martin Višňa

V Olomouci dnes představili dvě putovní výstavy, které pod souhrnným názvem Města s dobrou adresou přivezlo do České republiky Velvyslanectví Dánska. Nejde ale jen o klasickou výstavu, která je určena k pasivnímu prohlížení, projekt by měl nastartovat diskusi o kvalitě života v našich městech, o novém pohledu na městskou mobilitu, na veřejný prostor a dopravu.

Do Olomouce se proto sjedou více než dvě stovky zástupců českých měst, architektů a urbanistů a také státních institucí, aby tu ve dnech 29.–30. dubna diskutovali o tématu na konferenci Města s dobrou adresou. Obě výstavy mají premiéru v Uměleckém centru Univerzity Palackého, odkud se přesunou 1. května do Galerie Šantovka. V Olomouci tím zahájí svoji pouť po českých a moravských městech, která potrvá až do konce letošní sezony.

Konference Města s dobrou adresou chce představit obě dánské výstavy a naučit s nimi pracovat česká města. S nápadem přišel rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller. Klíčové je přitom představit města z pohledu plánů městské mobility. „Hovoříme-li o městě 21. století, musíme se bavit o symbióze všech druhů městské dopravy a mobility. Do hry totiž vstupují faktory, které ve 20. století hrály spíše okrajovou roli, jako například míra hlučnosti, zdravý životní styl, městská cyklistika, greenbelt, pozvolné přerůstání města do krajiny a další,“ uvedl Miller k zaměření konference s tím, že téma kvality života bude stále častěji skloňováno.

Olomoucký plán udržitelné mobility

Téma „dobré adresy“ ukazuje města, která jsou přátelská ke všem skupinám obyvatel, pracují s mobilitou a zároveň jsou ekonomicky výkonná. Mobilita je poměrně nové téma, které je součástí celkového zdravého životního stylu a orientace na kvalitu života. „Není to jen otázka pro technické experty, čeká nás celospolečenská diskuse na téma, jak chceme žít,“ doplnil rektor. Že nejde jen o teoretické otázky, ukazují poslední výzkumy. Podle nich trpí Češi velkým nedostatkem pohybu, který ročně zapříčiní 2442 úmrtí – to je třikrát více, než je počet obětí dopravních nehod.

Představení výstavy v Olomouci není náhodné. Krajská metropole totiž nedávno odsouhlasila záměr vypracovat si plán udržitelné mobility. „Evropská unie požaduje vypracování strategie na principech plánů udržitelné mobility od měst, která budou chtít čerpat v budoucnosti peníze ze strukturálních fondů,“ potvrzuje náměstek primátora Olomouce Aleš Jakubec, který má na starosti právě oblast územního plánování a životního prostředí. Jak ale vzápětí dodává, pro Olomouc je vypracování plánu víc než jen povinnost vůči EU: „Zkušenosti ukazují, že hospodářská prosperita a kvalita života se navzájem nevylučují,“ říká Aleš Jakubec s tím, že plán udržitelné mobility sleduje oba cíle. „S pomocí informací a zkušeností odjinud chceme říci Olomoučanům, že to jde a má to smysl,“ doplnil náměstek primátora.

Dánská inspirace

Výstavu Města s dobrou adresou přivezlo do Olomouce dánské velvyslanectví. „Naše dvě nové výstavy, které tu dnes slavnostně zahajujeme, nemají sloužit jako návod na kopírování něčeho, co by se mělo do České republiky přivést. Výstavy mají inspirovat a klást otázky, protože to je častokrát důležitější než mít hotové odpovědi,“ vysvětlil zástupce velvyslance Dánska v ČR a rada pro politické záležitosti Lars Kjellberg. Výstavy přibližují, jak neodmyslitelné je jízdní kolo jako prvek životního stylu, kultury a společenského života každého Dána. „U vás jsou kola spíše než způsob dopravy ve městě stále vnímána jako volnočasová aktivita, proto je třeba nejdřív hovořit o zdravém životním stylu a městské mobilitě. Jízdní kolo není cílem, ale prostředkem k dosažení vyšší kvality života ve městech,“ doplnil Kjellberg.

V souvislosti s konferencí dánské velvyslanectví také pozvalo do České republiky tři dánské experty, kteří se podělí o své zkušenosti s městskou mobilitou, cyklistikou, urbanismem, městskou výstavbou, dopravní legislativou, financováním a posledními trendy v oblasti zlepšování kvality života v dánských městech.

Důležitá je změna myšlení

Spolupořadatelem konference je Asociace měst pro cyklisty. „Jde o revoluční změnu pohledu na dopravu,“ říká předseda asociace Jaroslav Vymazal, který je zároveň náměstkem primátora pro dopravu v dalším krajském městě Jihlavě. „S mými kolegy z dalších měst hledáme způsob, jak zachovat města dobře prostupná pro dopravu, ale zároveň také příjemná pro život.“ 

Podle Vymazala sice každé město vyžaduje originální přístup, obecně ke změně pomáhá třeba zklidňování dopravy, rozšiřování obytných a pěších zón, preference veřejné dopravy, podpora pěší a cyklistické dopravy, regulační opatření (především v oblasti parkování) a akce k vysvětlování probíhajících opatření. Jihlava je také jedním z prvních měst, která se rozhodla zřídit zcela novou pozici – koordinátora mobility.

Ochota měst ke změně ale není jedinou podmínkou. Podle Vymazala nemusí jít o velké investice, al především o změnu myšlení, která do centra pozornosti staví člověka a jeho potřeby, nikoli dopravní prostředky. „„Pro změnu se potřebujeme opřít o zákony a vyhlášky a mít k dispozici dostatek odborníků v oblasti městské mobility. Například novela silničního zákona, kterou projedná parlament v nejbližších měsících, v současné vládou schválené podobě se bezmotorové dopravy týká jen okrajově,“ uvedl. 

Na konferenci proto vystoupí také zástupci ministerstva dopravy a představí své návrhy legislativních změn, které mohou pomoci při budování „dobré adresy“. Důležitým výstupem konference bude také avizovaný záměr Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Ta připravuje nové studijní zaměření pro budoucí specialisty v oblasti plánování udržitelné městské mobility.

K finální podobě konference přispěla celá řada dalších partnerů, ke kterým patří Olomoucký kraj, Ministerstvo dopravy ČR, Národní síť Zdravých měst, Tým silniční bezpečnosti, Fakultní nemocnice Olomouc, Asociace nemocnic ČR, CIVINET Česká a Slovenská republika, Státní fond dopravní infrastruktury, Centrum dopravního výzkumu a Svaz měst a obcí ČR.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<leden 2019><<
leden 2019
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.