Vyzkoušeli jsme: Plánování okruhů portálu Mapy.cz

Martin Višňa 18.3.2015 5035×   0
Plánování okruhů na Mapy.cz

Portál Mapy.cz se neustále vyvíjí a co chvíli překvapí nějakou novinkou. Již delší dobu tak uživatelé mohou využívat podrobné turistické mapy, mapu lyžařských středisek nebo třeba poměrně zdařilé plánování cest. Nejnověji přibyla funkce plánování okruhu pro procházky či vyjížďky. Jak funguje?

Novinku najdete v pravém sloupci s menu, stejně jako plánování tras pod položkou Plánování. Zatímco pro naplánování trasy z místa A do místa B musíte v mapě tyto dva body „naklikat“, u okruhu stačí do mapy kliknout pouze jedenkrát a systém vám předloží návrh cesty, kdy se výchozí a cílové místo shodují. Můžete si přitom vybrat, zda chcete naplánovat okruh pro procházku, případně běh, anebo pro vyjížďku na kole.

Od Trojice k Trojici

Ať už jste si vybrali vlastní nohy nebo kolo, není to vše. Po prvním návrhu můžete totiž systém „poprosit“ o kratší nebo naopak delší okruh. Jako příklad jsme zvolili procházku s výchozím a cílovým bodem u sloupu Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí. Systém nám jako první navrhl téměř tříkilometrové kolečko po městě, přičemž z velké části vede po městské památkové trasa.

V případě kratších okruhů systém „vyhodí“ pouze jediný vedoucí do městských sadů, pokud jsme chtěli spíše okruh delší, nabídl nám až sedmnáct variant, přičemž ta nejdelší měla 32 kilometrů a turista by podle ní došel ke skanzenu v Příkazích, podíval se na ekologické centrum Sluňákov na kraji Litovelského Pomoraví a kus cesty by absolvoval po břehu Moravy v okrajových částech Olomouce. V reálu to vypadá na pěknou procházku. Nicméně některé jiné návrhy vedly spíše průmyslovými částmi města, kudy se ale člověk moc procházet nechce.

V případě cyklovýletu jsme dostali také celou řadu variant, jako první vyjede 22kilometrová trasa na Svatý Kopeček. Zkracovat se dá až na 5 kilometrů, prodlužovat pak až na necelých 150 kilometrů – to už se cyklista podívá až k Březové nad Svitavou. Pokaždé ale u výškového profilu trasy stál popis „nenáročná“, přestože se profil zahušťoval kopečky. Náročnost je ale možná jen domněnkou související s měnícím se měřítkem profilu.

Také v menších sídlech

Mohli byste nyní namítnout, že toto plánování v Olomouci a dalších větších městech fungovat musí, protože jsou zkrátka větší a ve většině případu také vyhledávanější. A tak jsme zkusili onu zmíněnou Březovou nad Svitavou, městečko jižně od Svitav. Jako výchozí a cílový bod jsme zvolili autobusovou zastávku na tamním Moravském náměstí. Systém nám našel pro procházku čtyři okruhy od 2,5 do 20 kilometrů, pro kolo pak dvacet dva návrhů od 5 do 119 kilometrů. Pozitivní přitom je, že se trasy vyhýbaly rušné silnici na Brno i dalším rušnějším tahům.

Pokud by vás ani toto nepřesvědčilo, zkusili jsme kliknout doprostřed obce Drahany na okraji vojenského prostoru Březina. Jen pro vycházku nám vyskočilo osm variant – a opět s výškovým profilem, délkou, odhadovanou dobou a úrovní náročnosti.

Verdikt

Co říci závěrem? Přestože je plánování okruhů prozatím v beta verzi, je to jistě zajímavá vychytávka zvlášť pro ty, které nebaví plánovat cestu, ale na nějaký ten špacír na vzduchu by přece jen vyrazili. Kdo je rád pánem svého osudu, tak jej asi nevyužije – i když kdo ví, některé trasy mohou překvapit.

Jen minimalizovat jejich vedení v blízkosti velkých průmyslových areálů, případně rušných tahů ve větších městech (také v Brně jsme dostali jeden dva okruhy, které by byly určeny spíše fanouškům průmyslové a silniční šedi) a zvážit možnost eliminace stejných úseků pro cestu tam i zpět, pro ty, kteří se neradi vracejí totožnou cestou, tedy například stejnou ulicí, když existuje souběžná alternativa. Pak se otevírá i možnost uživatelských editací či ukládání oblíbených okruhů…

Ještě musíme uvést, že nás při testování drobet okruhy „zlobily“ – v případě rychlejšího proklikání k jinému návrhu trasy se tato varianta nevykreslovala v mapě a bylo nutné celou stránku aktualizovat. Nicméně i tak dáváme palec nahoru.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<listopad 2019><<
listopad 2019
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.