Chůze s holemi je vhodná i pro ženy po léčbě rakoviny prsu

Dana Houserková 23.2.2015 8208×   0
Ilustrační foto: mammahelp.cz

Nordic Walking, tedy severská chůze, bývá často označována jako zdravotní sport a symbol zdravého pohybu. Intenzivní chůzi s holemi, při které se střídá levá noha vpřed s pravou rukou vpřed a naopak, má dnes v oblibě čím dál více lidí. Vhodná je přitom nejen pro rekreační sportovce nebo lidi s ortopedickými problémy, ale také třeba pro ženy po operaci karcinomu prsu.

Účinky tohoto nejpřirozenějšího a nejkompletnějšího pohybu na lidský organismus jsou známé. Při správné chůzi dochází k zapojení až 600 svalů v těle (to představuje 90 % svalové hmoty), svaly se více prokrvují, což vede ke změně jejich napětí a tím i k jinému vnímání například bolesti. Dochází k lepšímu okysličování veškerých tkání v lidském těle a tím k detoxikaci organismu s vyplavováním škodlivých látek z těla. Zvýšeně jsou zapojeny nejen dolní končetiny, ale díky použití holí k chůzi dochází k zapojení svalů horní poloviny těla. Tento pohyb je tedy nesmírně vhodný např. pro astmatiky nebo obecně pro pacienty s poruchou nebo onemocněním plic. Nordic Walking stimuluje oběhový systém, působí na snížení krevního tlaku a působí jako prevence kardiovaskulárních chorob.

U žen po operaci karcinomu prsu se někdy setkáváme s názorem, že tato chůze doprovázená intenzivním pohybem rukou není pro ně příliš vhodná. Opak je pravdou. Zvýšené zatížení svalů hrudníku a horních končetin má výborný vliv na cirkulaci tkáňového moku (lymfy) a je tak prevencí lymfatického otoku, který někdy může být u žen po operaci lymfatických uzlin v podpaží problémem. Dochází k většímu prokrvení prsních svalů a tkání hrudníku, což má dobrý vliv na pooperační změny (jizvy). Radioterapie, která je prováděna vždy po záchovné operaci prsu, ovlivňuje odolnost plicní tkáně a v některých případech může vyvolat změny v plicní tkáni. Nordic Walking je v těchto případech ideálním cvičením pro posílení plicní funkce, zlepšuje provzdušnění plic a jejich zásobování kyslíkem, zvyšuje příjem kyslíku (vede k hlubšímu dýchání).

Velmi často užívají ženy v léčbě rakoviny prsu antiestrogenní preparáty (léky blokující působení pohlavních hormonů, jako Tamoxifen nebo Femara), které mohou způsobit dřívější a výraznější řídnutí kostí (osteoporózu). Nordic Walking vede ke zvýšení pevnosti kostí; v důsledku zvýšeného zásobování minerálními látkami při pohybu a větší zatížitelnosti kostí se zvyšuje přirozeně tvorba kostní hmoty a pružnost kostí a zmírňuje se a oddaluje se nástup osteoporózy.

Při správné technice pomáhají chodecké hole zvyšovat pohyblivost páteře a snižují zátěž kloubů dolních končetin, dochází ke zpevnění bederních, zádových, krčních a ramenních svalů a zlepšuje se tak správné držení těla, které může být u žen po ablaci (odnětí celého prsu) někdy narušené. Dochází také k aktivaci metabolismu, čímž se snižuje riziko onemocnění cukrovkou a snižuje se hladina cholesterolu v krevním oběhu.

Nordic Walking je ve srovnání s během mnohem šetrnější ke kloubům a vazům dolních končetin, a tak jej zvládnou i lidé s ortopedickými problémy, kteří mají potíže s kyčlemi, koleny či zády. Severská chůze je vhodným tréninkem pro rekreační sportovce. Pokud trpíte nadváhou, stěží najdete jiný outdoorový trénink, který by se tak dobře hodil k redukci váhy, a to proto, že i při málo namáhavém pohybu, je spotřeba energie vysoká.

Nesmíme zapomenout na vliv severské chůze na psychiku – jedná se o pohyb venku, v přírodě, můžeme si vybrat, kam jej budeme směřovat, a pohyb tedy na rozdíl od cvičení v uzavřeném prostoru má obvykle směr a cíl. Chůze navozuje pocit pohody, radosti a spokojenosti. Nordic Walking je zároveň společenským sportem, je při něm možná komunikace v průběhu jeho provozování.

Nordic Walking je druhem sportu, který vyžaduje velice málo vybavení. Přesto jsou výstroj a výzbroj velmi důležité. Správná velikost a výška holí vám výrazně pomůže zvládnout správnou techniku. Nutná je kvalitní a pohodlná obuv a sportovní oděv.

Začít se severskou chůzí je nutné postupně a je vhodné se před začátkem tréninku poradit s lékařem a zkušeným instruktorem severské chůze, v Olomouci například s Lenkou Fasnerovou z Centra pohybu, která také instruuje o správném způsobu severské chůze účastníky olomouckého Růžového pochodu Mamma HELP. Tento pochod s hůlkami je organizovaný ženami, které jsou po léčbě rakoviny prsu, ale není určený jenom jim. Probíhá každoročně v několika městech České republiky. Symbolizuje start do nového života a má povzbudit všechny, tedy nejen ženy s rakovinou prsu, k činorodosti a optimismu, které vyplývají také z pohybové aktivity.

Autorka je absolventkou Lékařské fakulty Univerzity Palackého
a primářkou mamodiagnostického zdravotnického zařízení MAMMACENTRUM Olomouc.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<listopad 2018><<
listopad 2018
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
13.lis Větrání s pořadovým číslem 99 povede v sobotu 17. listopadu na Konicko, přesněji ze Stražiska do Konice. Více... 12.lis Studenti Univerzity Palackého poměří 5. prosince síly v halových atletických disciplínách. Více... 8.lis Už v pondělí 12. listopadu bude nejen o své bohaté kariéře vyprávět na půdě Fakulty tělesné kultury UP fotbalista David Rozehnal. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.