Odborníci na aplikované pohybové aktivity se sešli v Lednici

Martin Višňa 6.12.2014 2425×   0 (31)

Světově proslulý Lednicko-valtický areál hostil v posledních listopadových dnech III. českou národní konferenci aplikovaných pohybových aktivit. Přednášky, diskuse a praktické workshopy českých i zahraničních odborníků přilákaly na jih Moravy na 150 účastníků.

„Svým rozsahem, šíří záběru, odborností sdělení i počtem účastníků se jednalo o největší podobné setkání v historii aplikovaných pohybových aktivit u nás. Na konferenci se potkali jak zástupci akademické oblasti, tak odborníci z praxe i zástupci rodin dětí i dospělých s postižením či dlouhodobým onemocněním,“ uvedl garant konference Ondřej Ješina z katedry aplikovaných pohybových aktivit olomoucké fakulty tělesné kultury.

Z počtu a zpětných vazeb účastníků je podle něj patrný vzrůstající zájem o tuto oblast na všech úrovních a zejména o další rozvoj podpory zdravého životního stylu coby jednoho z predikátorů kvality života osob se speciálními potřebami.

„Díky aktivnímu zapojení se hostů z kliniky dětské onkologie v Brně, Asociace pracovníků speciálně pedagogických center nebo České asociace Sport pro všechny, akademiků a řady dalších subjektů vzkvétá možnost budoucí spolupráce na řadě projektů a především na koncepční práci ve vztahu k legislativním změnám i přípravě strategických dokumentů zaměřených na projednávané oblasti,“ dodal Ješina.

Význam pro onkologii

Konference, která navázala na předchozí setkání realizovaná v roce 2011 v Olomouci a vloni v Brně, sestávala z dvou částí. První byla věnována zejména významu aplikovaných pohybových aktivit při prevenci a podpůrné léčbě dětí s onkologickým onemocněním s přesahy do ostatních dlouhodobých onemocnění a zdravotních postižení. O úvod se postarali Jaroslav Štěrba a Tomáš Kepák z brněnské dětské onkologie, podle kterých nesmí péče o dítě po léčbě zhoubného nádoru skončit po poslední chemoterapie.

Prezentovány pak byly mimo jiné výsledky česko-slovenského projektu Krtek v síti, veselým zpestřením bylo představení zdravotních klaunů nebo vystoupení cyklisty Josefa Zimovčáka, který do přednáškového sálu dorazil s historickým vysokým kolem.

Komunikace a kořeny

Druhá část konference se zaměřila zejména na problematiku komunikace a pohybových aktivit osob se speciálními potřebami. Jako hlavní řečník předstoupil před účastníky Jiří Langer z olomouckého ústavu speciálněpedagogických studií, který hovořil o legislativním ukotvení komunikace neslyšících a hluchoslepých osob, a s pojednáním o kořenech aplikovaných pohybových aktivit v České republice vystoupil Martin Kudláček z pořádající katedry aplikovaných pohybových aktivit.

Hlavní přednášky doplnily prezentace v sekcích, posterová sekce, kulaté stoly a také prakticky orientované workshopy. Lekcí plnou jednoduchých pohybových, inkluzivních her například zaujal Ken Black, zakladatel a ředitel The Inclusion Clubu, který v oblasti sportu a aplikovaných pohybových aktivit osob s postižením pracuje již přes 35 let.

III. česká národní konference aplikovaných pohybových aktivit se uskutečnila ve dnech 27. až 29. listopadu v Lednicko-valtickém areálu, přičemž centrem setkání byl Zámecký hotel v těsné blízkosti lednického zámku.

Událost uspořádaly Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Českou asociací aplikovaných pohybových aktivit s finančním přispěním zmíněného projektu česko-slovenské spolupráce Krtek v síti a projektu Zvýšení profesních kompetencí studentů zdravotnických a tělovýchovných studijních programů ve vztahu k osobám se zdravotním postižením (ZVYK), který je realizován za podpory Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<listopad 2018><<
listopad 2018
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
13.lis Větrání s pořadovým číslem 99 povede v sobotu 17. listopadu na Konicko, přesněji ze Stražiska do Konice. Více... 12.lis Studenti Univerzity Palackého poměří 5. prosince síly v halových atletických disciplínách. Více... 8.lis Už v pondělí 12. listopadu bude nejen o své bohaté kariéře vyprávět na půdě Fakulty tělesné kultury UP fotbalista David Rozehnal. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.