Odborníci na aplikované pohybové aktivity se sešli v Lednici

Martin Višňa 6.12.2014 2469×   0 (31)

Světově proslulý Lednicko-valtický areál hostil v posledních listopadových dnech III. českou národní konferenci aplikovaných pohybových aktivit. Přednášky, diskuse a praktické workshopy českých i zahraničních odborníků přilákaly na jih Moravy na 150 účastníků.

„Svým rozsahem, šíří záběru, odborností sdělení i počtem účastníků se jednalo o největší podobné setkání v historii aplikovaných pohybových aktivit u nás. Na konferenci se potkali jak zástupci akademické oblasti, tak odborníci z praxe i zástupci rodin dětí i dospělých s postižením či dlouhodobým onemocněním,“ uvedl garant konference Ondřej Ješina z katedry aplikovaných pohybových aktivit olomoucké fakulty tělesné kultury.

Z počtu a zpětných vazeb účastníků je podle něj patrný vzrůstající zájem o tuto oblast na všech úrovních a zejména o další rozvoj podpory zdravého životního stylu coby jednoho z predikátorů kvality života osob se speciálními potřebami.

„Díky aktivnímu zapojení se hostů z kliniky dětské onkologie v Brně, Asociace pracovníků speciálně pedagogických center nebo České asociace Sport pro všechny, akademiků a řady dalších subjektů vzkvétá možnost budoucí spolupráce na řadě projektů a především na koncepční práci ve vztahu k legislativním změnám i přípravě strategických dokumentů zaměřených na projednávané oblasti,“ dodal Ješina.

Význam pro onkologii

Konference, která navázala na předchozí setkání realizovaná v roce 2011 v Olomouci a vloni v Brně, sestávala z dvou částí. První byla věnována zejména významu aplikovaných pohybových aktivit při prevenci a podpůrné léčbě dětí s onkologickým onemocněním s přesahy do ostatních dlouhodobých onemocnění a zdravotních postižení. O úvod se postarali Jaroslav Štěrba a Tomáš Kepák z brněnské dětské onkologie, podle kterých nesmí péče o dítě po léčbě zhoubného nádoru skončit po poslední chemoterapie.

Prezentovány pak byly mimo jiné výsledky česko-slovenského projektu Krtek v síti, veselým zpestřením bylo představení zdravotních klaunů nebo vystoupení cyklisty Josefa Zimovčáka, který do přednáškového sálu dorazil s historickým vysokým kolem.

Komunikace a kořeny

Druhá část konference se zaměřila zejména na problematiku komunikace a pohybových aktivit osob se speciálními potřebami. Jako hlavní řečník předstoupil před účastníky Jiří Langer z olomouckého ústavu speciálněpedagogických studií, který hovořil o legislativním ukotvení komunikace neslyšících a hluchoslepých osob, a s pojednáním o kořenech aplikovaných pohybových aktivit v České republice vystoupil Martin Kudláček z pořádající katedry aplikovaných pohybových aktivit.

Hlavní přednášky doplnily prezentace v sekcích, posterová sekce, kulaté stoly a také prakticky orientované workshopy. Lekcí plnou jednoduchých pohybových, inkluzivních her například zaujal Ken Black, zakladatel a ředitel The Inclusion Clubu, který v oblasti sportu a aplikovaných pohybových aktivit osob s postižením pracuje již přes 35 let.

III. česká národní konference aplikovaných pohybových aktivit se uskutečnila ve dnech 27. až 29. listopadu v Lednicko-valtickém areálu, přičemž centrem setkání byl Zámecký hotel v těsné blízkosti lednického zámku.

Událost uspořádaly Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Českou asociací aplikovaných pohybových aktivit s finančním přispěním zmíněného projektu česko-slovenské spolupráce Krtek v síti a projektu Zvýšení profesních kompetencí studentů zdravotnických a tělovýchovných studijních programů ve vztahu k osobám se zdravotním postižením (ZVYK), který je realizován za podpory Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<únor 2019><<
únor 2019
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.