Tělocvikáři čerpali inspiraci na TěloOlomouci

Martin Višňa 30.08.2014 3209×   0 (0)

Na fakultě tělesné kultury včera skončilo 10. setkání tělovýchovných pedagogů TěloOlomouc. Účastníci z celé Moravy během třídenního programu protáhli svá těla, načerpali inspiraci pro hodiny tělesné výchovy na svých školách a také se dozvěděli o vznikajícím profesním sdružení.

„Jsem tu poprvé, přilákal mě sem zájem o pohyb a také doporučení od kamarádky, která sem jezdí pravidelně. Líbí se mi tu prostředí, lektoři jsou vstřícní, vyzařuje z nich pozitivní energie a zájem,“ uvedla Božena Adámková z mateřské školy v Kroměříže.

Kamarádka a kolegyně Jitka Bařinová, která jí dala doporučení, patří ke stálicím TěloOlomouce. „Jezdím sem od prvního setkání, tedy od roku 1995. Je to perfektní akce a pokaždé mě tu něco nadchne, objevím něco nového. Jen mě mrzí, že nestihnu absolvovat všechno, co bych chtěla,“ komentovala Bařinová.

Tělocvik bez tělocvičny

Vybírat účastníci mohli ze skutečně pestré nabídky teoretických a praktických lekcí, mimo jiné na ně čekaly hodiny aerobiku, parkouru, míčových technik či lanových aktivit nebo záchrany tonoucích, díky omluvenkám některých lektorů se do programu dostala také lekce body percussion, tedy tělesných perkusí, jednoho ze zahraničních hostů, temperamentní Italky Viviany Zito.

Ta se soustředí na cvičení s minimem pomůcek, která doporučuje učitelům, jež nemají na svých školách k dispozici tělocvičnu. Na hodině v aule fakulty tělesné kultury jí stačil stůl, kelímek, ruce a rytmus. „Občas se stane, že za mnou přijdou naštvaní rodiče, ať s dětmi cvičím něco jiného, že si doma prozpěvují zvuky a písně, při kterých cvičíme,“ prozradila Zito.

Vzniká společnost tělocvikářů

Italská pedagožka a její maďarský kolega Zoltán Boronyai účastníky TěloOlomouce a taktéž pracovníky fakulty seznámili během čtvrtečního kulatého stolu se zkušenostmi z profesních organizací ve svých zemích. „Chceme vytvořit platformu, kde by bylo možno diskutovat o problémech, získávat a vyměňovat si informace. Organizace podporující tělocvikáře a předmět tělesná výchova u nás chybí, v Evropě jsme jedna ze dvou zemí, které nemají svoji asociaci učitelů tělesné výchovy,“ vysvětlila vedoucí olomoucké katedry sportu Soňa Formánková.

Cílem České společnosti učitelů tělesné výchovy je zvýšení prestiže tělovýchovných pedagogů, ale také možnost podílet se na koordinaci vzdělávání či úpravě legislativy související s oblastí tělesné výchovy. Že to se společností bez podpory tělovýchovy a zdravého životního stylu nevypadá růžově, podtrhl Zdeněk Hamřík prezentací výsledků mezinárodní studie Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), která zkoumá zdraví a životní styl školáků ve 43 zemích světa.

Odpískané zahájení

Vtipný, ale zároveň varující pohled na blízkou budoucnost přitom nabídli již během středečního zahájení akce herci Divadla Tramtarie. V jejich scénce se tělocvik přesunul na internet, z tělocvikářů se stal vyhynulý druh a děti-„buřtíci“ kvůli nedostatku pohybu umírali na infarkt v patnácti letech.

Během zahájení promluvili k účastníkům také děkan fakulty tělesné kultury Zbyněk Svozil, vedoucí krajského odboru školství Miroslav Gajdůšek nebo rektor univerzity Jaroslav Miller, který přede všemi svlékl sako a obléklo tričko s logem TěloOlomouc. Řečníci se poté chopili píšťalek a po odpočítání začátek akce společně odpískali.

TěloOlomouc je největším pracovním setkáním tělovýchovných pedagogů v České republice, zároveň též nejstarším. Fakulta tělesné kultury jej pořádá od roku 1995. Úspěch prvních ročníků následně inspiroval k založení několika podobných akcí v Praze a dalších městech.

Akce se konala za podpory projektů Badatelsky orientovaná výuka ve školním a neformálním vzdělávání, reg. č.: CZ.1.07/2.3.00/45.0035, a Přestavba studia kinantropologických oborů vzhledem ke konkurenceschopnosti absolventů v EU, reg. č.: CZ.1.07/2.2.00/28.0169.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<březen 2023><<
březen 2023
272812345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.