Oderská výprava byla hlavně podzimní – barevná, deštivá a mlhavá

Martin Višňa 05.11.2018 4103×   0 (0)

Byl to podzimní výlet se vším všudy. S barevným listím, s mrholením i deštěm, s blátem a mlhou. Pravda, pro plánovaný výstup na rozhlednu to nebyla úplně nejlepší kombinace a vlhkost se během dne dostala do bot i pod bundy, ale že by Oderská výprava alias trasa z Oder do Suchdola nad Odrou nestála za to, to se říct rozhodně nedá.

Do terénu přírodního parku Oderské vrchy vyrazilo na 98. Větrání dvaadvacet turistů, zájem byl přitom ještě větší a někteří si účast rozmysleli, když z okna vykoukli do deštivého rána. Šum deště skutečně příliš nelákal ven, ale ukázalo se, že kdo tento ranní pocit potlačil, neprohloupil. Po hodince cesty a dvou přestupech skupina vyšla z oderského nádraží, prvním cílem bylo centrum slezského města. To se ještě v 60. letech minulého století mohlo chlubit pěkným zámkem, který ale vyhořel a následně byl odstřelen a nahrazen brutalistní betonovou novostavbou obchodního domu. Jinak je centrum Oder ve své historické podobě poměrně zachovalé, půlhodinka rozchodu na náměstí a okolní uličky nestačila. Ale bylo třeba vyrazit na plánovanou trasu.

Po svahu Veselského kopce větrači vystoupali nad město, navlečení v pláštěnkách a nepromokavých bundách se docela zapotili, na druhou stranu se mohli pokochat výhledem na celé údolí s Odrami, ohraničené kopcem Pohoř se stejnojmennou vesnicí, kam měli později pokračovat. Na Veselský kopec ale zamířili ani ne tak kvůli výhledům, ale kvůli bývalým břidlicovým dolům a studánkám. Nově nejzajímavější místa spojená s těžbou nerostného bohatství u Oder spojuje naučná stezka K Flascharovu dolu, která je součástí hornických stezek Krajina břidlice (část větrači prošli už dříve během putování do Budišova nad Budišovkou), u Oder se ještě stezka buduje, ale řada turistických odpočívadel a informačních tabulí je již v provozu a přístupná a bez problémů, tedy když si stačilo dávat pozor, na co se v mokrém listí na cestě šlape, účastníci výletu mohli nakouknout za mříž jednoho z opuštěných dolů.

Z kopce poté zamířili zpět do údolí, přímo mezi oderské rybníky, oproti mapě našli k další naučné stezce zvané Stříbrný chodník zkratku a za chvíli si již přes vodní hladinu lemovanou stromy v plné podzimní paletě barev užívali pohledu na Veselský kopec, z nějž stoupá k nebi pára. Kochání ale brzy vystřídalo blátivé stoupání k Pohoři, stříbrná ta cesta rozhodně nebyla. Ale jak ubezpečila tabule u vyschlého vodopádu Zlatého potoka, stříbro se tu kdysi také těžilo, takže název stezky není až tak zavádějící.

Vodopád, ani stříbro větrači nenašli, a tak pokračovali ve výstupu k vesnici Pohoř, kde měli v plánu pokochat se výhledem do širého okolí z rozhledny Olšová – prý bývá vidět Praděd, Lysá hora i ostravská halda Ema. Jenže kvůli mlze byli turisté rádi, že viděli alespoň pohořský kostel. A plánované posezení pod rozhlednou se kvůli chladu také zkrátilo a výprava raději pokračovala dále směr Kletné a Suchdol nad Odrou a postupně se blížila ruchu civilizace.

Tedy vlastně dálnice na Ostravu. Sotva ji ale větrači přešli, ocitli se na poklidném severním konci Suchdola zvaném Zátiší, tak trochu utajeném v údolíčku Suchdolského potoka. S vidinou brzkého posezení v suchu některého z místních podniků se ale výprava začala trhat do několika menších skupinek, ke kostelům, katolickému a evangelickému, které tu stojí proti sobě, zamířilo asi jen sedm lidí, ostatní už tou dobou usedávali v restauraci ke kávě a čaji... Po občerstvení zbývalo už jen dojít asi kilometr na nádraží a vyrazit domů.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2023><<
červen 2023
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.