Opavsko ukázalo větračům své pamětihodnosti ve slunci babího léta

Martin Višňa 7.10.2018 1187×   0 (38)

Barokní zámky, kostely mnoha podob a bunkry pohraničního opevnění spojila trasa dalšího z výletů Větrání. Po výstupu na Kelčský Javorník se tentokrát příznivci pěší turistiky vydali poznávat rovinatou krajinu podél řeky Opavy, a i když se výlet neobešel bez dopravních komplikací, byl to jinak velmi příjemný den, na začátek října možná až nezvykle teplý – vždyť velkou část trasy absolvovali větrači v tričkách!

Po několika změnách termínů se přitom ráno zdálo, že se jakási smůla bude výletu na Opavsko držet i nadále. Expres z Olomouce totiž nabral zpoždění, z ostravského Svinova tak větračům ujel osobní vlak do výchozího místa jejich putování, Mokrých Lazců. Naštěstí vlaky mezi Ostravou a Opavou jezdí v hodinovém taktu, takže zdržení výpravy nakonec nebylo tak velké. Před polednem turisté konečně v počtu dvaceti kousků vystoupili z vlaku a vydali se do kroku.

První zastávkou byl hned u vlakové zastávky v Mokrých Lazcích jeden z bunkrů pohraničního opevnění, kde si větrači připomněli, že před osmdesáti lety německý wehrmacht právě toto území obsazoval v rámci záboru Sudet na základě jen pár dní předtím čtyřmi mocnostmi přijaté mnichovské dohody. Po cyklotrase se následně vydali směr Kravaře, ve větru létalo nad hlavami listí ze stromů a okolo šuměly lány suché kukuřice.

V Kravařích větrači nejprve zamířili na náměstí, k novogotickému komplexu z režných cihel, jehož dominantou je kostel sv. Bartoloměje, do kterého i krátce nahlédli. Dalšími částmi jsou fara a nynější budova městského úřadu, tam ale nevkročili, aby nenarušovali průběh komunálních voleb. Bez povšimnutí samozřejmě nezůstal zdejší barokní zámek, u kterého větrači chvíli pobyli, na nabízenou prohlídku ale neměli čas, protože bylo třeba pokračovat po okraji golfového hřiště k Velkým Hošticím. Také tato obec se může pochlubit pěkným pozdně barokním zámkem, v jeho sousedství ovšem dojem kazí nevzhledná budova školy. Zato Nautilus, který se pohupuje na hladině jezírka pod zámkem, k tomu baroku pasuje o něco lépe.

Větrací trasa pokračovala po červené značce k sousedním Malým Hošticím, na chvíli opustili asfalt cyklotrasy, prošli ve stínu stromů a několik odvážlivců navštívilo další ze zdejších bunkrů pohraničního opevnění, pěchotní srub Na Lukách. Návštěva to nicméně byla rychlá, protože rozmístěné lavičky a matrace a hromádky odpadků nasvědčovaly, že tu někdo nejspíš bydlí. To už ale stačilo jen dostat se na břeh řeky Opavy a po něm dojít až přímo do historického centra někdejšího hlavního města našeho Slezska. Tady se větrači rozešli, aby si každý zbylého času do odjezdu domů užil dle svého uvážení. Tedy někdo u kávy, piva či něčeho jiného osvěžujícího, jiní po památkách. Času ale nebylo příliš, brzy nastal čas srazu na vlak na východním nádraží a odjezdu přes Krnov směr Olomouc. A nutno podotknout, že cesta to byla veselá, nejen kvůli neplánovanému přestupu na náhradní autobus mezi Krnovem a Bruntálem...

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2019><<
květen 2019
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.