Noc vědců láká do biomechanické laboratoře i na lezeckou stěnu

Martin Višňa 03.10.2018 3882×   0
Ilustrační foto: Martin Višňa

Opět po roce se půjde v pátek 5. října na Univerzitě Palackého spát až po půlnoci, důvodem je oblíbená popularizační akce Noc vědců. Návštěvníky láká i fakulta tělesné kultury, která i přes téma 100 let české vědy nabídne hlavně současnost – zájemci se podívají do moderních, špičkově vybavených laboratoří, dozvědí se o některých fakultních projektech a také si budou moci dát trochu do těla.

Program fakulta stejně jako v minulých letech soustředí do prostor Aplikačního centra BALUO, nově pak také do propojeného, nedávno otevřeného Centra kinantropologického výzkumu. Asi největší zajímavostí večera bude prezentace analýzy pohybu pomocí systému Vicon Vantage. „Jde o moderní „motion capture“ systém, který slouží k analýze pohybu ve 3D prostoru. Výzkumné i praktické využití najde ve sportovní biomechanice, kde přesná analýza pohybu umožní například vyladění maximálního sportovního výkonu či naopak pomůže zabránit zranění, ale také v klinické biomechanice, kde umožňuje velmi přesně analyzovat efekt různých chirurgických zákroků a rehabilitačních postupů, účinky ortéz, vložek do bot, protéz a podobně,“ uvedl Tomáš Klein z katedry přírodních věd v kinantropologii.

V rámci dvou prohlídek se zájemci budou moci podívat i do dalších prostor výzkumného centra, v Aplikačním BALUO pro změnu budou moci navštívit ordinace medical zóny, kde zlehka nahlédnou pod pokličku fyzioterapie a tělovýchovného lékařství. Jako tradičně nebude chybět možnost nechat si změřit tělesné složení.

Kromě toho chystá zajímavé aktivity katedra rekreologie, týkat se budou nejen cyklistických projektů Ride2sCool a UP Bike. Návštěvníkům se představí hokejisté univerzitního hokejového klubu University Shields Olomouc, také projekt Univerzita pro sport a studenti aplikovaných pohybových aktivit přiblíží realizovanou Expedici přes bar, na níž vyjeli s desítkou handicapovaných do rakouských Alp.

Zájemci si budou moci také trochu zasportovat. Otevřené bude nové TRX studio, hala s lezeckou stěnou a trampolínou, k vyzkoušení budou i sportovní hry na vozíku.

Noc vědců na fakultě tělesné kultury startuje v 18 hodin, stejně jako na dalších místech v rámci Univerzity Palackého. Program fakulty najdete tady, případně v celouniverzitním programu na nocvedcu.upol.cz. Pro majitele chytrých telefonů s Androidem je také k dispozici aplikace, stáhnout ji lze na Google Play.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2023><<
červen 2023
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.