Čtvrtý ročník Větrání završil výlet za Komenským k Tiché Orlici

Martin Višňa 4.9.2018 930×   0 (35)

S posledním letním Větráním se turisté před začátkem nového školního roku symbolicky vydali za Učitelem národů Janem Amosem Komenským do Brandýsa nad Orlicí. Zároveň šlo i o poslední výlet čtvrtého ročníku této turistické série Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

V samotném Brandýse, kde Komenský působil něco málo přes tři roky na panství svého ochránce a podporovatele Karla staršího ze Žerotína, se ovšem pětadvacetičlenná větrací výprava příliš dlouho nezdržela. Během dne ji totiž ještě čekal přechod do nedalekého Ústí nad Orlicí, naplánovaná trasa měřila přes čtrnáct kilometrů, a byť dopoledne byla obloha jako vymetená, předpovědi slibovaly v průběhu dne déšť (na ten ale nedošlo, zřejmě už se mraky vypršely dostatečně předtím v noci).

A tak větrači sice nenavštívili Komenského pamětní síň na brandýské radnici, který leccos ke Komenského pobytu zde prozradil, ale z klidného, až nedělně mrtvého náměstí vyrazili rovnou na zříceninu zdejšího hradu, odkud bylo pěkné východočeské městečko jako na dlani. Přes Tichou Orlici se následně výprava vydala ke sklepu, někdy též označovaném jako jeskyně, v němž se měl Komenský ukrývat a kde měl dopsat jedno ze svých nejznámějších děl Labyrint světa a ráj srdce. V jeho blízkosti vztyčili vlastenci v roce 1865 šestnáctimetrový obelisk, u něj samozřejmě větrači nemohli vynechat společnou fotku. Habrový labyrint naproti pomníku ale vynechali, primárně z časových důvodů, ale také co kdyby se náhodou ukázalo, že někdo nemá smysl pro orientaci...

Údolí Tiché Orlice mezi Brandýsem a osadou Perná nese Komenského jméno, čím dále ovšem výletníci pokračovali od města, tím jasnější bylo, že prim tu nehraje Učitel národů, nýbrž železnice, přesněji koridor z České Třebové na Prahu, když kolem výpravy co chvíli prosvištěl osobní nebo nákladní vlak. A že jich bylo, na to, že bylo nedělní poledne. Po červené se větrači kolejím na chvíli vzdálili v lese, se strmými skalami Sudislavských maštalí nad sebou a houbovou vůní kolem, brzy však stáli u přejezdu u zastávky Bezpráví a zase se mohli přesvědčit o hustotě provozu na trati.

Protože bylo opět celkem vedro a dusno, někteří vzali otevřené občerstvení v Bezpráví doslova útokem. Muselo se ale pokračovat v cestě, a že nyní přišel úsek náročnější. Co víc, náročnější, než bylo v plánu, protože při stoupání k poutní kapli a studánce v Klopotech si turisté kvůli nepozornosti a setrvačnosti trochu zašli. Správný směr ale vzápětí našli a chladivá voda ze studánky přišla vhod. Následně ale museli omylem zdolaný kopec vystoupat ještě jednou, nyní ale již podle plánu, trasa totiž pokračovala přes Říčky, kde zrovna měli nějakou slavnost a děti tu pobíhaly v místních krojích, k Ústí nad Orlicí. V cestě sice bylo ještě jedno prudší, ale krátké stoupání, pak už ale následovalo jen postupné klesání do okresního města, místy ztížené blátem po nočním dešti.

V Ústí nad Orlicí se turisté zašli podívat do historického centra, které tvoří zejména náměstí s blízkým kostelem a budovou Sboru Jednoty bratrské, ale také původní (polo)roubené domky tkalců, kterých se i přes betonovou přestavbu města v minulém století několik dochovalo. Pak už nastal čas doběhnout na městské nádraží (které se stejně jako budova nedalekého "hlavního" nádraží dochovalo v podobě z doby výstavby trati, jen s později přistavěnou dřevěnou verandou) a najít místo ve vlaku domů. Což jak se ukázalo, nebyl nakonec vůbec žádný problém, protože vlak s sebou vezl i téměř prázdné posilové vagony.

Tak skončil čtvrtý ročník Větrání, celkový počet výletů za uplynulé čtyři roky se zastavil na čísle 93. Další budou přibývat od druhé poloviny září, pátý ročník zahájí v sobotu 22. září, jako tradičně na Velkém Kosíři, kde se budou opékat buřty a vyhlašovat nejaktivnější větrači právě skončeného ročníku. Zváni na hanáckou velehoru jsou ale všichni příznivci pěší turistiky, na Kosíř se tentokrát půjde z Čelechovic na Hané přes Čechy pod Kosířem a závěr dvanáctikilometrové trasy bude ve Slatinicích. Více brzy v propozicích.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<březen 2019><<
březen 2019
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.