Horko? Kopřivnické hory kromě výhledů nabídly větračům i příjemný stín

Martin Višňa 6.8.2018 332×   0 (40)

Putování z Frenštátu pod Radhoštěm do Kopřivnice přes Šostýnské vrchy bylo původně plánováno jako pohodový výlet na neděli, tak aby příliš neunavilo před pondělními pracovními výkony. Jak se ale nakonec ukázalo, náramně se hodilo i na tropickou sobotu – dvaadvacet turistů se sice při stoupání do kopců zapotilo, ale většinu cesty pak strávili ve stínu lesa, který poskytoval teplotu vzduchu podstatně příjemnější než rozpálená města na startu a v cíli výletu.

Do Frenštátu se větrači vrátili zhruba po měsíci, na konci června odtud odjížděli domů po výstupu na Velký Javorník. To ale neměli možnost navštívit místní informační centrum, takže první cíl Větrání číslo 91 byly jasné. Některé z účastníků ale místo letáčků nebo turistických vizitek lákala spíše zmrzlina vedle pod podloubím, a když výprava opustila malé historické jádro města, málem se někteří nechali zlákat i na zdejší koupaliště, které se akorát plnilo lidmi. Naštěstí však trasa výletu, celkově dvanáctikilometrová, před stoupáním do kopců vedla podél řeky Lubiny, která vyloženě zvala k namočení chodidel nebo jiných částí těla. A podobně, i když pro někoho nedobrovolně, také brod přes potok v Lichnově.

To už ale větrači začali ukrajovat ze 150metrového převýšení k Janíkovu sedlu, bez funění jako parní lokomotiva se to neobešlo. Když pak ale  po krátké cestě ze sedla stanuli na vyhlídce z Raškova kamene, kusu někdejšího korálového útesu, rázem bylo funění do kopce zapomenuto. Tady naopak bral dech krásný výhled na Červený kámen a kus Štramberka krčícího se mezi lomem okusovaným vrchem Kotoučem a Bílou horou. Po pokochání a svačině výprava pokračovala po naučné stezce za další vyhlídkou, přesněji za dřevěnou rozhlednou, která se jmenuje Bezručova vyhlídka. Z hřebenové cesty se postupně otevřel pohled na areál Tatry, tolik kontrastující s pěkným a chladivým lesem kolem. Rozhledna pak přidala další kousek výhledové mozaiky – Bílou horu (přes kterou větrači putovali před necelými dvěma lety, viz tehdejší report) a pod ní se rozkládající Kopřivnici.

A zase se objevilo lákadlo, šipky od vyhlídky směřovaly ke kopřivnickému koupališti, ovšem větrací trasa vedla kolem sotva kapající Jasníkovy studánky k Husově lípě a pak zase do kopce k pozůstatkům hradu Šostýn. Na hradním návrší větrači mohli vidět kromě příkopů, hromad kamení a desítek metrů zdí i jeden obnovený gotický portál, který se ihned stal nejfotografovanější částí hradu.

Zřícenina Šostýna byla posledním cílem ve výšinách nad Kopřivnicí, z plánované trasy zbývalo jen dojít k vlakovému nádraží. Svodům koupaliště po cestě všichni odolali, volání vychlazených nápojů naproti ale nikdo, takže možnosti jako návštěva muzea Tatry nebo Lašského muzea šly bokem. Po orosené odměně pak už nastal čas odjezdu domů, kam se nakonec členové výpravy dostali díky dvěma zpožděným vlaků dříve, než bylo v plánu. Ale bylo třeba si i zasprintovat...

Z letních výletů nyní již zbývají pouze dva. Už tuto neděli můžete s Větráním vyrazit na Tišnovsko mezi kopce a železniční viadukty (viz propozice) a v neděli 2. září je pak u příležitosti začátku nového školního roku naplánován výlet částečně ve stopách Jana Amose Komenského Z Brandýsa do Ústí.  

 

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<srpen 2018><<
srpen 2018
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
9.srp Extrémní štafetový závod Free Litovel Bobr Cup se letos koná o prvním říjnovém víkendu. Informace a přihlášku najdete zde 8.srp Přesně za deset dní startuje v Litovli první překážkový běh určený výhradně pro ženy - Litovel Heart Race. Více... 6.srp Příznivci pěší turistiky mohou o nadcházejícím víkendu kromě našeho nedělního Větrání na Tišnovsku vyrazit do terénu i v sobotu, a sice na výšlap k hradu Starý Jičín, který pořádají kolegové z KČT Šternberk. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.