Devadesáté Větrání zavedlo turisty do lázní, které nejsou

Martin Višňa 23.7.2018 797×   0 (32)

Do lesů při historické hranici Čech a Moravy se o uplynulé sobotě vydala dvacítka turistů na výlet Větrání s pořadovým číslem devadesát. Na trase, kterou si oproti plánu prodloužili až na dvaadvacet kilometrů, navštívili mimo jiné zaniklé lesní lázně Balda a malebnou východočeskou Poličku.

Na pomezí Čech a Moravy, respektive na území někdejšího německého jazykového ostrova Hřebečsko, se Větrání vrátilo již poněkolikáté. I když se totiž tento kraj zdá podle mapy „turisticky chudý“, a tím pádem nepřitahuje tolik pozornosti, opak je pravdou – má co nabídnout a pozornost si zaslouží. Větrači se tentokrát vydali na trasu blízko Poličky, rodiště Bohuslava Martinů, o hudebním skladateli ovšem výlet nebyl. Hlavním cílem byly uprostřed lesa zaniklé lázně Balda, v nichž se kdysi léčil i Jaroslav Vrchlický a ze kterých se dosud dochoval víceméně jen pramen osvěžující vody a kaple.

Než však výletníci v bývalých lázních ve stínu vzrostlých stromů spočinuli, museli zdolat pořádný kus cesty. Z motoráčku ze Svitav do Poličky vystoupili už na okraji vesnice Květná, jejich první kilometry vedly Květenským lesem, který byl minimálně na první pohled podstatně zelenější a svěžejší než lesy, které větrači navštívili na předchozích výletech. Když pak vystoupili z lesa, z okraje pole se otevřel výhled zvlněnou krajinou na Poličku a sousední táhlé Pomezí a na obliny Žďárských vrchů na horizontu. Přechodem již posečeného a zoraného pole si sice větrači ušetřili nějaké ty metry cesty, ovšem následně nebylo snad nikoho, kdo by nevyklepával hlínu z obuvi.

Před vesnicí Stašov se výprava zastavila u pramene řeky Křetínky, která se dále kroutí pod hradem Svojanov a u Letovic obohacuje svou vodou Svitavu, tady to ovšem je jen drobný potůček. To ve stašovských rybnících je vody podstatně více, na koupání to ale nebylo, už jen vzhledem k barvě hladiny, a tak skupina po krátké zastávce u kostela pokračovala ve své cestě stoupáním k lesu na Baldském vrchu. Přes ten trasa původně měla vést, výprava si ale zvolila o něco delší variantu a vydala se k lázním podél pastvin a soustavy rybníků u Jedlové. Po čase se nicméně stejně do stínu lesa ukryla – a to už se před výletníky objevily pozůstatky někdejších lázní. Tady došlo během přestávky na krátké historické povídání, nejen o lázních, ale také o neoprávněném záboru Poličky na podzim 1938 nacisty.

Po občerstvení a osvěžení u zdejšího pramene výprava pokračovala ve své cestě, téměř stoprocentně po červené značce. V jednom místě ale bylo třeba se značce vzdálit, uprostřed lesa si totiž větrači mohli prohlédnout ještě jednu osamocenou kapli a v její blízkosti studnu, bohužel zaneřáděnou a bez vody. Pak už cesta ubíhala, les vystřídaly další rybníčky a ve výhledu se objevily poličské věže, zbývalo ujít jen poslední úsek pod rozpálenou oblohou. V Poličce pak někteří využili čas do odjezdu vlaku procházkou po pěkném historickém centru obklopeném hradbami, jiní vzali zavděk osvěžením hrdla zdejším zlatavým mokem. Ale ani ti nebyli ošizeni o kousek historie města, cestou k vlakovému nádraží to výprava vzala malebnou uličkou Na Bídě s drobnými domky přilepenými k hradebním zdem. Pak už nastal čas vrátit se z tohoto dosud nejzápadnějšího Větrání domů.

Znovu se větrači vydají do terénu za dva týdny, v sobotu 4. srpna zamíří do Frenštátu pod Radhoštěm, odkud naberou směr Kopřivnice, po cestě přitom navštíví například Bezručovu vyhlídku nebo zříceninu hradu Šostýn. Více tady.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<říjen 2018><<
říjen 2018
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
19.říj Do konce října se mohou běžci hlásit na závod Rabštejnský kocour, který v sobotu 3. listopadu pořádá Akademik sport centrum Univerzity Palackého v podhůří Jeseníků. Více... 16.říj Studenti Univerzity Palackého poměří již zítra síly na tradičním Přeboru UP v přespolním běhu. Více... 9.říj Již tuto neděli se v Havířově běží Residomo Havířovská desítka. Účastí na běhu, za kterým stojí jeden ze zakladatelů Radosti z pohybu, můžete podpořit havířovské boccisty. Registrace je možná ještě na místě. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.