Meče si z Číny domů přivezl, zapalovač ne

Martin Višňa 13.11.2013 4205×   0
Olomoučtí studenti s čínskou trenérkou, Jan Herzán vpravo. Foto: archiv JH

Výběrové řízení na letní školu bojových umění mu málem uteklo, nakonec však student tělesné výchovy a učitelství geografie pro střední školy Jan Herzán v Šanghaji nejen cvičil, ale i zachraňoval život na jedné z místních diskoték. 

Na Dálný východ zamířil Herzán společně s dalšími dvěma kolegy z fakulty tělesné kultury v polovině července. Během měsíčního pobytu, jenž je jednou z forem spolupráce olomoucké fakulty se Shanghai University of Sport, si měli osvojit základy moderního wu-shu, umění boje, ale také poznat čínskou kulturu a život. 

„První, co člověka zarazí při příjezdu, tak je náraz dusna a nepříliš libá vůně, pak vtipná doprava, kdy se jezdí i po chodnících, když je tam zrovna místo. A uchvátí také gigantičnost všeho,“ popsal Herzán své první dojmy ze Šanghaje. 

Učení se navzájem

Studijní skupinu, jíž byli olomoučtí studenti součástí, tvořili převážně mladí lidé z východní Asie, ale i Američanka nebo Španělé. Celkem šestnáct osob ze šesti zemí světa. Výuka probíhala vždy od pondělí do pátku. 

„Trochu mě zklamalo, že studium neobsahovalo více tréninků, jak jsem si představoval, i když samozřejmě bojová umění v koncepci převažovala. Učili jsme se i čínsky a základy kaligrafie nebo jezdili na poznávací výlety do muzeí nebo zajímavých měst v okolí Šanghaje. Třeba vyhlídka ze Světového obchodního centra, jehož budova připomíná otvírák, byla fascinující,“ vzpomněl Herzán. 

Jako trenér bojových umění v klubu Wushu Olomouc a taktéž někdejší fotbalista olomoucké Sigmy neměl s tréninky žádné větší problémy. „Nebyla to taková makačka, což bylo i tím, že s námi ve skupině cvičili i začátečníci. První trénink byl náročnější, potom už v pohodě, ale rozlámání. I klimatizaci jsme si pak už ovládali sami, takže ani v podnebí problém nebyl, lektoři byli velmi ochotní,“ komentoval olomoucký trenér. 

Za velký přínos pobytu považuje osvojení zdravotní sestavy čchi-kung, při které se člověk protáhne a aktivuje tělesné funkce. Na druhou stranu olomoučtí studenti naučili Číňany nekouřit pod nos lidem při jídle v nevětrané jídelně a chodit kouřit před budovu. 

Zachránce z diskotéky

Ve volnu samozřejmě studenti vyráželi i za společenským životem. Na jedné z navštívených diskoték přitom zachraňovali mladíka, který přebral. „Měl pěnu u pusy, úplně mimo, bodyguardi ho doslova dotáhli k výtahu, kde jsme jim museli vysvětlit, co je to stabilizovaná poloha. V té jsme ho pak drželi až do příjezdu sanitky. Díval jsem se pak v novinách, ale zmínka tam nebyla,“ popsal Herzán. 

Neobvyklou situaci zažil ještě před odletem domů. V Šanghaji si totiž pořídil bojovnickou výbavu, v níž byly i meče, a pak také jako dárek pro kamaráda zakoupil čínskými motivy zdobený zapalovač. Zatímco meče letištní kontrole nevadily, zapalovač musel na letišti zůstat. „A mrzí mě, že jsem si nepřivezl, jako z každé z mých cest, nějaký kus tamní země, kámen nebo půdu. Ve městě nebylo kde co brát,“ dodal Herzán.


Čtěte také: Byl to dril, vzpomíná s láskou na Šanghaj Kristýna Šulavová

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2022><<
květen 2022
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.