Velký Javorník větračům nabídl pořádně mrazivý výhled

Martin Višňa 1.7.2018 353×   0 (36)

I když jsou prázdniny teprve na svém začátku, Větrání už má za sebou svůj letní vrchol, přesněji nejvyšší nadmořskou výšku. Dalekými výhledy z rozhledny na Velkém Javorníku se poslední červnový den nechalo zlákat sedmadvacet turistů, na trase z Veřovic do Frenštátu pod Radhoštěm si prohlédli také areál na Horečkách.

Na nádraží ve Veřovicích bylo už od rána veselo, místní v kostýmech zvali větračskou výpravu k posezení, sotva všichni vyskočili z vlaku a pořídili úvodní společnou fotku. Pozvání nicméně větrači odolali a nabrali směr nejvyšší vrchol Veřovických vrchů. Stoupání do něj se nikdo nezalekl, nakonec ani vlastně nebylo čeho se děsit – i když jsou vrstevnice přetnuté modrou značkou vedoucí nahoru na mapě dost nahusto, realita tak "hustá" není a ani popadané stromy přes cestu nebyly takový problém.

Na vrcholu ke komplikaci ale přece jen došlo. Zatímco v nižších polohách bylo příjemné a chvílemi i slunečné počasí, nahoře foukalo tak, že někteří z účastníků mrazivý výhled z rozhledny vyměnili za teplo blízké turistické chaty. Kdo ale fičák překousl a na vyhlídkových plošinách zůstal, užil si krásného výhledu na cíl naší cesty Frenštát, Lysou horu, jejíž vrchol se ukrýval v mračnech, Radhošť anebo třeba na Štramberk či Frýdek-Místek vykukující mezi dalšími kopci v okolí.

A pak nastal ta horší část výšlapu, totiž prudké klesání, nejedno koleno vzteky zaskřípalo. Na druhou stranu v nižších polohách se nad hlavami větračů zase objevilo slunce, dokonce se po cestě na Horečky i Lysá hora v dáli odhalila celá. Z Horeček od nedávno vybudované zvoničky na ochranu Beskyd naopak výletníci měli jako na dlani celý, právě zdolaný Velký Javorník, foťáky jen cvakaly. Samozřejmě výprava nemohla vynechat návštěvu půlkruhové lávky s expozicí Život v korunách stromů vysoko nad svahem, vedle načerpání informací z tabulí naučné stezky si tu někteří vyzkoušeli i poležení v ptačím hnízdě.

A protože lávka je v těsném sousedství skokanských můstků v areálu nesoucím jméno po frenštátském rodáku a olympijském vítězi Jiřím Raškovi, zraky větračů spočinuly i na můstcích. Vratké schody je pak dovedly (někteří se místo schodů svezli dolů lanovkou) o něco blíže městu, Frenštátem už ale výprava spíše jen proběhla, a to ještě roztržená (i kvůli oné lanovce) na několik menších skupin. Někteří stihli ale mrknout na malé historické náměstí, zastavit se na pár vteřin před pěknou budovou zdejšího muzea a pak už se všichni po oněch skupinkách sešli na vlakovém nádraží, odkud brzy vlak odvezl živé, zdravé a příjemně unavené větrače směr domů.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červenec 2018><<
červenec 2018
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
20.čer Rekola v Praze nově půjčují skateboardy. Více... 19.čer Seriál závodů v běhu na lyžích SkiTour spustil registrace na ročník 2019. Více...  18.čer Běžkyně si mohou do svých diářů zapsat termín pátého ročníku štafetového závodu NoMen Run – ženské štafety Vysočinou proběhnou 13. dubna 2019. Web závodu...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.