Velký Javorník větračům nabídl pořádně mrazivý výhled

Martin Višňa 1.7.2018 841×   0 (36)

I když jsou prázdniny teprve na svém začátku, Větrání už má za sebou svůj letní vrchol, přesněji nejvyšší nadmořskou výšku. Dalekými výhledy z rozhledny na Velkém Javorníku se poslední červnový den nechalo zlákat sedmadvacet turistů, na trase z Veřovic do Frenštátu pod Radhoštěm si prohlédli také areál na Horečkách.

Na nádraží ve Veřovicích bylo už od rána veselo, místní v kostýmech zvali větračskou výpravu k posezení, sotva všichni vyskočili z vlaku a pořídili úvodní společnou fotku. Pozvání nicméně větrači odolali a nabrali směr nejvyšší vrchol Veřovických vrchů. Stoupání do něj se nikdo nezalekl, nakonec ani vlastně nebylo čeho se děsit – i když jsou vrstevnice přetnuté modrou značkou vedoucí nahoru na mapě dost nahusto, realita tak "hustá" není a ani popadané stromy přes cestu nebyly takový problém.

Na vrcholu ke komplikaci ale přece jen došlo. Zatímco v nižších polohách bylo příjemné a chvílemi i slunečné počasí, nahoře foukalo tak, že někteří z účastníků mrazivý výhled z rozhledny vyměnili za teplo blízké turistické chaty. Kdo ale fičák překousl a na vyhlídkových plošinách zůstal, užil si krásného výhledu na cíl naší cesty Frenštát, Lysou horu, jejíž vrchol se ukrýval v mračnech, Radhošť anebo třeba na Štramberk či Frýdek-Místek vykukující mezi dalšími kopci v okolí.

A pak nastal ta horší část výšlapu, totiž prudké klesání, nejedno koleno vzteky zaskřípalo. Na druhou stranu v nižších polohách se nad hlavami větračů zase objevilo slunce, dokonce se po cestě na Horečky i Lysá hora v dáli odhalila celá. Z Horeček od nedávno vybudované zvoničky na ochranu Beskyd naopak výletníci měli jako na dlani celý, právě zdolaný Velký Javorník, foťáky jen cvakaly. Samozřejmě výprava nemohla vynechat návštěvu půlkruhové lávky s expozicí Život v korunách stromů vysoko nad svahem, vedle načerpání informací z tabulí naučné stezky si tu někteří vyzkoušeli i poležení v ptačím hnízdě.

A protože lávka je v těsném sousedství skokanských můstků v areálu nesoucím jméno po frenštátském rodáku a olympijském vítězi Jiřím Raškovi, zraky větračů spočinuly i na můstcích. Vratké schody je pak dovedly (někteří se místo schodů svezli dolů lanovkou) o něco blíže městu, Frenštátem už ale výprava spíše jen proběhla, a to ještě roztržená (i kvůli oné lanovce) na několik menších skupin. Někteří stihli ale mrknout na malé historické náměstí, zastavit se na pár vteřin před pěknou budovou zdejšího muzea a pak už se všichni po oněch skupinkách sešli na vlakovém nádraží, odkud brzy vlak odvezl živé, zdravé a příjemně unavené větrače směr domů.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<listopad 2018><<
listopad 2018
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
8.lis Už v pondělí 12. listopadu bude nejen o své bohaté kariéře vyprávět na půdě Fakulty tělesné kultury UP fotbalista David Rozehnal. Více... 6.lis Olomoucká pobočka spolku mediků IFMSA připravila na středu 14. listopadu opět po roce osvětový program Světový den diabetu a Běh proti diabetu. Více... 24.říj 100. výročí vzniku Československa můžete oslavit s Klubem českých turistů, který připravil na závěr týdne bohatý kulturní, ale i turistický program, mimo jiné by mělo dojít na nový český rekord – vyvěšení největší turistické značky na Petřínské rozhledně. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.