Velký Javorník větračům nabídl pořádně mrazivý výhled

Martin Višňa 1.7.2018 851×   0 (36)

I když jsou prázdniny teprve na svém začátku, Větrání už má za sebou svůj letní vrchol, přesněji nejvyšší nadmořskou výšku. Dalekými výhledy z rozhledny na Velkém Javorníku se poslední červnový den nechalo zlákat sedmadvacet turistů, na trase z Veřovic do Frenštátu pod Radhoštěm si prohlédli také areál na Horečkách.

Na nádraží ve Veřovicích bylo už od rána veselo, místní v kostýmech zvali větračskou výpravu k posezení, sotva všichni vyskočili z vlaku a pořídili úvodní společnou fotku. Pozvání nicméně větrači odolali a nabrali směr nejvyšší vrchol Veřovických vrchů. Stoupání do něj se nikdo nezalekl, nakonec ani vlastně nebylo čeho se děsit – i když jsou vrstevnice přetnuté modrou značkou vedoucí nahoru na mapě dost nahusto, realita tak "hustá" není a ani popadané stromy přes cestu nebyly takový problém.

Na vrcholu ke komplikaci ale přece jen došlo. Zatímco v nižších polohách bylo příjemné a chvílemi i slunečné počasí, nahoře foukalo tak, že někteří z účastníků mrazivý výhled z rozhledny vyměnili za teplo blízké turistické chaty. Kdo ale fičák překousl a na vyhlídkových plošinách zůstal, užil si krásného výhledu na cíl naší cesty Frenštát, Lysou horu, jejíž vrchol se ukrýval v mračnech, Radhošť anebo třeba na Štramberk či Frýdek-Místek vykukující mezi dalšími kopci v okolí.

A pak nastal ta horší část výšlapu, totiž prudké klesání, nejedno koleno vzteky zaskřípalo. Na druhou stranu v nižších polohách se nad hlavami větračů zase objevilo slunce, dokonce se po cestě na Horečky i Lysá hora v dáli odhalila celá. Z Horeček od nedávno vybudované zvoničky na ochranu Beskyd naopak výletníci měli jako na dlani celý, právě zdolaný Velký Javorník, foťáky jen cvakaly. Samozřejmě výprava nemohla vynechat návštěvu půlkruhové lávky s expozicí Život v korunách stromů vysoko nad svahem, vedle načerpání informací z tabulí naučné stezky si tu někteří vyzkoušeli i poležení v ptačím hnízdě.

A protože lávka je v těsném sousedství skokanských můstků v areálu nesoucím jméno po frenštátském rodáku a olympijském vítězi Jiřím Raškovi, zraky větračů spočinuly i na můstcích. Vratké schody je pak dovedly (někteří se místo schodů svezli dolů lanovkou) o něco blíže městu, Frenštátem už ale výprava spíše jen proběhla, a to ještě roztržená (i kvůli oné lanovce) na několik menších skupin. Někteří stihli ale mrknout na malé historické náměstí, zastavit se na pár vteřin před pěknou budovou zdejšího muzea a pak už se všichni po oněch skupinkách sešli na vlakovém nádraží, odkud brzy vlak odvezl živé, zdravé a příjemně unavené větrače směr domů.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<listopad 2018><<
listopad 2018
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
13.lis Větrání s pořadovým číslem 99 povede v sobotu 17. listopadu na Konicko, přesněji ze Stražiska do Konice. Více... 12.lis Studenti Univerzity Palackého poměří 5. prosince síly v halových atletických disciplínách. Více... 8.lis Už v pondělí 12. listopadu bude nejen o své bohaté kariéře vyprávět na půdě Fakulty tělesné kultury UP fotbalista David Rozehnal. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.