Devátý olomoucký půlmaraton přinesl nové rekordy nejen elitním běžcům

Martin Višňa 26.06.2018 3690×   0 (0)

Téměř 6200 běžců se postavilo na start devátého ročníku Mattoni 1/2maratonu Olomouc, na němž se o uplynulé sobotě přepisovaly rekordy. O ten hlavní, nové maximum závodu, se postaral vítěz Keňan Stephen Kiprop, který do cíle doběhl v čase 1:00:15. Olomouckými ulicemi běželi také studenti Univerzity Palackého, kteří bojovali o Pohár rektora UP, účastníci našich tréninků Jogito ergo sum anebo téměř 3600 členů rodinných týmů při dm rodinném běhu.

I když se i letos operovalo s myšlenkou pokoření magické hranice jedné hodiny a třeba počasí bylo k běžcům mnohem přívětivější než vloni, hranice těsně odolala. Vítěz závodu Kiprop ovšem neodcházel zklamaný. „Byl jsem od začátku připravený, abych tu běžel rekord závodu, a jsem rád, že se to nakonec povedlo. Vítr nakonec nebyl tak zlý, jak to ze začátku vypadalo, ale kdyby nefoukalo vůbec, mohl jsem běžet klidně o třicet vteřin rychleji. I tak jsem si závod opravdu užil,“ uvedl.

Místo „na bedně“ si po boku Kipropa vyběhl ještě Etiopan Jemal Yimer s časem 1:00:37 a Keňan Abel Kipchumba, který doběhl v čase 1:00:57. Nejlepším domácím běžcem byl dle očekávání Jiří Homoláč s časem 1:06:20. Mezi ženami dominovaly Etiopanky Netsanet Gudeta (1:07:30), která od začátku nedala svým soupeřkám šanci, Asefelech Mergia s časem 1:09:45 a Španělka Trihas Gebre s novým španělským rekordem 1:09:51. Nejlepší Češka Eva Vrabcová-Nývltová skončila na krásném pátém místě s novým českým rekordem závodu 1:11:10, když za svým absolutním českým maximem zaostala o pouhých devět vteřin.

Pohár rektora Univerzity Palackého si vyběhli studenti fakulty tělesné kultury Pavel Grepl s časem 1:21:50 a Petra Poučová, která doběhla v čase 1:37:43. Zajímavé přitom je, jak uvedli pro Žurnál UP, že Grepl se věnuje především standardním a latinskoamerickým tancům a s vytrvalostními běhy začal koketovat teprve nedávno, Poučová prý zase běhá jen tak pro radost.

Ve startovním poli půlmaratonu nechyběli ani pravidelní účastníci našich středečních běžeckých tréninků Jogito ergo sum. Podle Petra Sedláčka všichni zvládli nad svá očekávání a v osobních rekordech. Na přiložené fotografii jsou kromě jogiťáků i členové dalších běžeckých skupin fungujících v Olomouci.

Samotný půlmaraton doprovodily vedle dm rodinného běhu také Štafeta na vozíku připravená Spolkem vozíčkářů Trend Olomouc, kde si stovky lidí vyzkoušelo zajet 250m trasu na invalidním vozíku, a především veletrh Moravia Sport Expo. Dvoudenní veletrh na Výstavišti Flora posloužil jako tradičně nejen jako místo, kde si účastníci půlmaratonu mohli vyzvednout svá startovní čísla, ale také nabídl prezentace sportovních klubů z Olomouce a okolí a řadu nejrůznějších sportovních aktivit, které si mohli zájemci vyzkoušet. Nechyběla přitom ani naše fakulta tělesné kultury, pozornost zejména děti jsme si podobně jako vloni vysloužili především malou lezeckou stěnou a možností vyzkoušet si jízdu na sportovním vozíku. Sedm desítek zájemců, tentokrát spíše dospělých, zase využilo možnosti nechat si na stanovišti Aplikačního centra BALUO zdarma změřit tělesné složení a dozvědět se tak něco o svém těle. Několik záběrů z našich veletržních stanovišť najdete ve fotogalerii.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2023><<
červen 2023
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.