Osoblažské Větrání potěšilo výhledy z dvojrozhledny a párou

Martin Višňa 18.6.2018 1477×   0 (38)

Jízda parním vlakem korunovala už tak vydařený pohraniční výlet v Osoblažském výběžku, na který se s Větráním o uplynulé sobotě vypravilo sedmnáct turistů. Kromě páry si na téměř osmnáctikilometrové trase užili výhledů z dvojrozhledny Hraniční vrch, navštívili také (ne)zaniklou vesnici Pelhřimovy a podobně jako na předchozím výletu Strážnickem si odskočili za hranice.

Oproti putování ke Strážnici tu ale na větrače čekaly přece jen trochu jiné podmínky. Třeba počasí - ani zdaleka nebylo tak horko jako před týdnem, na druhou stranu některé horko polilo při úvodním výstupu na Hraniční vrch. Na cestu tímto odlehlým krajem, který dříve patřil k moravským enklávám ve Slezsku, se výprava totiž vydala z nádraží v Městu Albrechtice, nikoliv po pohodlnější modré značce, nýbrž kolem rybníku Celňák a poté přímo po státní hranici, po úzké pěšince vyšlapané vysokou trávou. Zpočátku to byla celkem pohoda, ovšem s přibývající výškou byla cesta stále prudší a prudší, takže hraniční kameny podél stezky vyloženě vybízely ke krátkého posezení a vydechnutí.

Nicméně ať už výstup některým zamotal po ránu hlavu, do schodů unikátní rozhledny se vrhli všichni s chutí. Našli se sice tací, které to odhodlání vystoupat do výšky 25 metrů nad terén po průhledném schodišti v půlce výšky přecházelo, ale i na lávku mezi dvěma věžemi, někdejšími anténními stožáry, vkročili nakonec všichni a mohli se pokochat krásným výhledem na okolní vrcholy Zlatohorské vrchoviny s Městem Albrechticemi či Třemešnou mezi nimi nebo vyčnívajícím krnovským Cvilínem a na polské nížiny. Nutno však podotknout, že stačilo, aby zlehka foukl vítr a věže se kymácely tak, že občas ani stabilizátory foťáků nestačily stabilizovat pořizované záběry.

Poté větrači sestoupili k silnici vedoucí k Piskořovu, kam pokračovala jejich trasa. Vesnička překvapila svojí upraveností, snad všechny domy jsou opravené a dokonce, i přes poválečné mazání stop po německých obyvatelích, se tu dochoval kříž upomínající v němčině na zdejšího mladíka, který zahynul v první světové válce. To ze sousedních Pelhřimov, kam vede silnice v havarijním stavu, co vlastně silnicí vůbec není, se toho moc nezachovalo. Jen základy domů, sem tam i nějaká zeď, dva domy celé a kostel sv. Jiří s pozůstatky hřbitova, které postupně obnovuje Hnutí Duha Jeseníky. Zastávku u kostela větrači nemohli vynechat a stejně tak neodolali možnosti přejít hranici a podívat se do polského Pielgrzymówa. Zde se v minulosti nedemolovalo, vesnice stojí, byť s notnou dávkou patiny a inzeráty nabízejícími zdejší nemovitosti, i místní obyvatelé se nechali spatřit při všedním počínání. A že to tu tak nějak žije, dosvědčuje mimo jiné i to, že tu jen pár let zpět vyrostl nový moderní kostelík sv. Josefa, v těsné blízkosti torza kostela původního.

Po obhlídce obou kostelů se turisté vrátili na českou stranu hranice a vydali se na poslední etapu pěšího putování, na poslední kilometry mezi poli do Slezských Rudoltic. Na tamním náměstí se zrovna konala traktoriáda, mohli si tedy prohlédnout nejen zdejší zámek, ale také přehlídku nejrůznějších traktorů i dalších veteránů anebo posedět a dát si za odměnu za našlapané kilometry něco dobrého. Poté ale bylo ještě třeba dojít k nádraží a tady nasednout na onen v úvodu zmíněný parní vlak.

Jeho houkání bylo z dálky slyšet, na rudoltickém nádraží doplňoval vodu před dalším stoupáním k Třemešné. Sotva všichni větrači nastoupili, parní stroj se rozfuněl a pomalu, ale jistě si to šinul krajinou, z reproduktorů se ozýval výklad k tomu, co lze zrovna podél trati vidět, saze létaly kolem a všude kolem postávali mávající diváci... O tom, že se kdekdo snažil vykloněný v zatáčkách, kterých je na "osoblažce" více než dost, kus jízdy zaznamenat pro domácí a internetové chlubení, jistě netřeba mluvit. V Třemešné ale bylo nutné přestoupit rychle na normální rozchod, přesunout se do Krnova a odtud pak dlouho domů, do hanáckých rovin...

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<březen 2019><<
březen 2019
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.