Osoblažské Větrání potěšilo výhledy z dvojrozhledny a párou

Martin Višňa 18.6.2018 569×   0 (38)

Jízda parním vlakem korunovala už tak vydařený pohraniční výlet v Osoblažském výběžku, na který se s Větráním o uplynulé sobotě vypravilo sedmnáct turistů. Kromě páry si na téměř osmnáctikilometrové trase užili výhledů z dvojrozhledny Hraniční vrch, navštívili také (ne)zaniklou vesnici Pelhřimovy a podobně jako na předchozím výletu Strážnickem si odskočili za hranice.

Oproti putování ke Strážnici tu ale na větrače čekaly přece jen trochu jiné podmínky. Třeba počasí - ani zdaleka nebylo tak horko jako před týdnem, na druhou stranu některé horko polilo při úvodním výstupu na Hraniční vrch. Na cestu tímto odlehlým krajem, který dříve patřil k moravským enklávám ve Slezsku, se výprava totiž vydala z nádraží v Městu Albrechtice, nikoliv po pohodlnější modré značce, nýbrž kolem rybníku Celňák a poté přímo po státní hranici, po úzké pěšince vyšlapané vysokou trávou. Zpočátku to byla celkem pohoda, ovšem s přibývající výškou byla cesta stále prudší a prudší, takže hraniční kameny podél stezky vyloženě vybízely ke krátkého posezení a vydechnutí.

Nicméně ať už výstup některým zamotal po ránu hlavu, do schodů unikátní rozhledny se vrhli všichni s chutí. Našli se sice tací, které to odhodlání vystoupat do výšky 25 metrů nad terén po průhledném schodišti v půlce výšky přecházelo, ale i na lávku mezi dvěma věžemi, někdejšími anténními stožáry, vkročili nakonec všichni a mohli se pokochat krásným výhledem na okolní vrcholy Zlatohorské vrchoviny s Městem Albrechticemi či Třemešnou mezi nimi nebo vyčnívajícím krnovským Cvilínem a na polské nížiny. Nutno však podotknout, že stačilo, aby zlehka foukl vítr a věže se kymácely tak, že občas ani stabilizátory foťáků nestačily stabilizovat pořizované záběry.

Poté větrači sestoupili k silnici vedoucí k Piskořovu, kam pokračovala jejich trasa. Vesnička překvapila svojí upraveností, snad všechny domy jsou opravené a dokonce, i přes poválečné mazání stop po německých obyvatelích, se tu dochoval kříž upomínající v němčině na zdejšího mladíka, který zahynul v první světové válce. To ze sousedních Pelhřimov, kam vede silnice v havarijním stavu, co vlastně silnicí vůbec není, se toho moc nezachovalo. Jen základy domů, sem tam i nějaká zeď, dva domy celé a kostel sv. Jiří s pozůstatky hřbitova, které postupně obnovuje Hnutí Duha Jeseníky. Zastávku u kostela větrači nemohli vynechat a stejně tak neodolali možnosti přejít hranici a podívat se do polského Pielgrzymówa. Zde se v minulosti nedemolovalo, vesnice stojí, byť s notnou dávkou patiny a inzeráty nabízejícími zdejší nemovitosti, i místní obyvatelé se nechali spatřit při všedním počínání. A že to tu tak nějak žije, dosvědčuje mimo jiné i to, že tu jen pár let zpět vyrostl nový moderní kostelík sv. Josefa, v těsné blízkosti torza kostela původního.

Po obhlídce obou kostelů se turisté vrátili na českou stranu hranice a vydali se na poslední etapu pěšího putování, na poslední kilometry mezi poli do Slezských Rudoltic. Na tamním náměstí se zrovna konala traktoriáda, mohli si tedy prohlédnout nejen zdejší zámek, ale také přehlídku nejrůznějších traktorů i dalších veteránů anebo posedět a dát si za odměnu za našlapané kilometry něco dobrého. Poté ale bylo ještě třeba dojít k nádraží a tady nasednout na onen v úvodu zmíněný parní vlak.

Jeho houkání bylo z dálky slyšet, na rudoltickém nádraží doplňoval vodu před dalším stoupáním k Třemešné. Sotva všichni větrači nastoupili, parní stroj se rozfuněl a pomalu, ale jistě si to šinul krajinou, z reproduktorů se ozýval výklad k tomu, co lze zrovna podél trati vidět, saze létaly kolem a všude kolem postávali mávající diváci... O tom, že se kdekdo snažil vykloněný v zatáčkách, kterých je na "osoblažce" více než dost, kus jízdy zaznamenat pro domácí a internetové chlubení, jistě netřeba mluvit. V Třemešné ale bylo nutné přestoupit rychle na normální rozchod, přesunout se do Krnova a odtud pak dlouho domů, do hanáckých rovin...

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červenec 2018><<
červenec 2018
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
20.čer Rekola v Praze nově půjčují skateboardy. Více... 19.čer Seriál závodů v běhu na lyžích SkiTour spustil registrace na ročník 2019. Více...  18.čer Běžkyně si mohou do svých diářů zapsat termín pátého ročníku štafetového závodu NoMen Run – ženské štafety Vysočinou proběhnou 13. dubna 2019. Web závodu...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.