Kanál, sklípky, skanzen. Větrači pod rozpálenou oblohou putovali Strážnickem

Martin Višňa 11.6.2018 992×   0 (31)

Ahóóój! – kolikrát na tento pozdrav během větracího putování Strážnickým Pomoravím došlo, těžko říci. Ale minimálně jednou se z loďky plující po Baťově kanálu ozvalo směrem k pěší výpravě na břehu „No to by se mi tak chtělo, jít tu pěšky“. Ale větračům se chtělo. A po osmnácti kilometrech trasy z Rohatce do Strážnice někteří zvládli ještě projít zdejší skanzen.

Ono také proč by se chtít nemělo. Jednak bylo opět krásně, možná až příliš, a jednak lákala třeba návštěva známé památkově chráněné rezervace vinných sklípků Plže v Petrově. Ale ve vší turistické počestnosti, vína či jiných tekutin padlo jen tak na špičku jazyka. Kromě vody samozřejmě, její dostatečné zásoby byly v onom horkém dni naprosto nezbytné.

Třináctka větračů se na svou cestu vydala z nádraží v Rohatci. Částí zvanou Kolonie prošli k řece Moravě a od ní se již doprovázeni množstvím motýlů poletujících kolem polní cesty vydali k Baťovu kanálu, který byl jakousi vodící linkou výletu, od níž se ale co chvíli výprava odpoutala za nějakou zajímavostí. Mimo jiné tak větrači přešli kanál na jeho slovenský břeh, aby se podívali na skalický přístav z výšky, chvíli předtím zase hledali mezi barevnými a bzučícími lukami v hájku schovanou kapličku, takovou tu typickou slováckou, bíle natřenou s namalovanými lidovými motivy. Snad i díky tomu, že není z cesty vidět, není kolem ní žádný nepořádek…

U Sudoměřic někteří z turistů prvně ochutnali moruše, jiní věštili letošní úrodu meruněk, jiní koukali na Chřiby na horizontu v dáli, cesta nicméně příjemně ubíhala a brzy se výprava objevila před petrovskými vinnými sklípky. Někteří se mezi nimi jen tak letmo prošli a využili pauzy k obědu, jiní prozkoumali všechny uličky i komíny trčící z terénu. Po návštěvě krámku se suvenýry a koštem a společné fotce u jednoho ze zdobených sklepních vstupů pak nastal čas na poslední přesun, do Strážnice. A právě tady na tomto úseku Baťova kanálu se nejvíce zdravilo a mávalo, hladina v korytu nebyla snad ani vteřinu klidná, jaký tu byl provoz.

Strážnicí větrači nejprve jen prošli, aby načerpali možnosti k trávení zbývajícího času do odjezdu vlaku, před vchodem do skanzenu se ale výprava rozpadla na několik menších skupin. Jedni šli do skanzenu, jehož prohlídkou si našlapanou trasu výletu prodloužili až na 20 kilometrů, jiní vzali zavděk občerstvení v restauraci. Všichni se pak znovu sešli až před pátou hodinou na vlakovém nádraží, kde se rozdaly pamětní listy, připomenul se následující výlet, za kterým se vyráží již tuto sobotu 16. června do Osoblažského výběžku, a jelo se domů. Se dvěma přestupy, ale domů.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<březen 2019><<
březen 2019
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.