Horký výlet Rychlebkami zpříjemnily výhledy a Priessnitzovy lázeňské procedury

Martin Višňa 28.5.2018 1499×   0 (34)

Dlouhá, dlouhá cesta to byla. Ale vyjet vlakem k Jeseníku se vždy vyplatí, i když se zrovna vlak změní v náhradní autobus kvůli výluce na trati. Po téměř více než patnácti kilometrech na cestě z Vápenné do jesenických lázní, plné výhledů a pramenů živé vody, by o tom účastníci nedělního Větrání mohli vyprávět. A přesvědčili by k pohybu i toho největšího mrzouta nebo pecivála.

Delší nedělní spánek si odpustilo 23 turistů, kteří se sedmou ranní už seděli ve vlaku, jenž se i přes přívlastek spěšný dost rozvážně sunul z hanácké nížiny do hor. V kupéčkách sice panovala dobrá nálada, na některých však bylo více než patrné, že by ještě byli raději ve své posteli. Nicméně potřeba provětrání se byla silnější, a když výprava konečně o půl desáté ve Vápenné vystoupila z motoráku, známky ospalosti byly pryč. Čerstvý vzduch, zatím ještě příjemné sluníčko a vidina dne stráveného v lese. Nejdříve ovšem větrači zamířili za úvodní fotkou k blízké bývalé vápence, protože když úvodní fotku z výletu ve Vápenné, tak jedině u vápenky…

Poté už výprava začala pozvolna stoupat přes louky a samoty k lesům, které pokrývají svahy zdejších rychlebských vrchů. A že jde o doslova kamenné lesy, co se tu mezi stromy „válí“ kamenů, případně různých menších skalisek. Však jedním ze zastavení také byl lom na Žulovém vrchu zvaný Brankopy, do jeho vody se ale nikdo neodvážil, i když mokrá záda a orosená čela dávala více než najevo, že by bylo dobré se ochladit. Ale muselo se jít dál, do nejvyššího bodu trasy, na Medvědí kámen, kde si větrači užili parádního výhledu na masiv Hrubého Jeseníku i blízké rychlebské vrcholky. Ještě než na skalní vyhlídku ale došli, měli možnost ochutnat i z výhledu na druhou stranu tohoto hřbetu, mimo jiné na žulovskou Boží horu s kostelíkem, přes kterou vedla trasa loňského Vidnavského vandru.

Z Medvědího kamene již větrací trasa sledovala naučnou stezku po zdejších vodních pramenech. Některé byly vydatnější, jiné sotva tekly, jako první se výprava mohla osvěžit u pramene Schindlerova (který nemá nic společného se známým Oskarem Schindlerem), následoval pramen Vídeňský, Sjednocení, Tůňka, Zlatý a další a další. Samozřejmě větrači nemohli vynechat zastávku a také společnou fotku u nejstaršího zdejšího zřídla, u pramene Priessnitzova, který prý stojí na místě tragické události z doby třicetileté války.

To už nicméně byli turisté blízko Priessnitzových lázní, ve zdejším balneoparku teprve pořádně zakusili ledového osvěžení. V bazéncích se studenou vodou se odvážlivci prošli po oblázcích nebo vyzkoušeli Priessnitzovy lavičky, některým ale stačilo jen namočení palce, aby už dále do vody nepokračovali. Zato do vyhledání osvěžení v podobě kávy nebo chmelového moku za odměnu se v lázeňském areálu vrhli všichni. Pak ještě fotka před hlavní lázeňskou budovou a už větrači klesali ze Studničního vrchu do města, aby nasedli do vydýchaného náhradního autobusu a vydali se na dlouhou cestu domů.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červenec 2019><<
červenec 2019
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.