Špacír větračům odhalil půvab a méně známé zajímavosti Krnovska

Martin Višňa 14.5.2018 250×   0 (27)

Po dvou výletech v okolí Litovle zamířilo Větrání o poznání dále od domovské Olomouce. Krnovský špacír si o uplynulé slunečné neděli nenechalo ujít dvaadvacet příznivců pěší turistiky, od studentů po seniory. Hlavním cílem cesty byla vyhlídka na Bezručově vrchu nad Krnovem, výprava se ale zastavila i na dalších zajímavých místech.

A že jich obce v údolí řeky Opavy a lesy kolem něj neukrývají zrovna málo! Jenže vlaky od Olomouce, které jinak staví skoro v každé zatáčce, třeba v Branticích před Krnovem nezastavují, a tak o zdejším zámku (pravda, nepřístupném) nebo renesančním kostelu má málokdo potuchy, na rozdíl třeba od krnovské rozhledny Ježník nebo poutního místa Cvilín, které ale ve větracím plánu tentokrát nebyly.

Putování větračů započalo na nádraží v Miloticích nad Opavou. Hned po vystoupení z vlaku měli možnost se protáhnout, když bylo třeba k příchodu na turistickou značku vylézt do svahu po žebříku s celkem velkými rozestupy mezi šprušlemi. To bylo první překvapení, se kterými se všichni bez úrazu popasovali, další nastalo dále po trase – kaluže, bláto po celé šířce cesty, na vyprahlém Olomoucku v posledních dnech něco nevídaného. A tak se muselo projít kopřivami, keři, trním, popadanými větvemi. Zvlášť ti, co vyrazili na cestu v sandálech, si to museli užít…

Výprava se nicméně za občasných výhledů do údolí, které má zčásti zatopit přehrada Nové Heřminovy, přiblížila obci Zátor, kterou ohlašoval z dálky viditelný, nedávno opravený barokní kostel. Ten si část výletníků také později prohlédla, některým větračům ale stačilo jen osvěžit se zátorskou kyselkou, načež skupina vystoupala zpět ke kolejím a podél nich se za občasného obcházení dalších blátivých kaluží blížili k sousedním Branticím. Větrači prošli kus obce až k jádru s výše zmíněným, momentálně opravovaným menším zámkem a kostelem, chvíli jim nad hlavou kroužil jako ochránce čáp (hnízdící právě na zámku) a poté zamířili do kopců nad obcí, které se zvedají na druhé straně údolí.

V táhlém stoupání se nejeden větrač zpotil, někteří už měli od sluníčka i pořádně rudé krky. Pozornost těch, kteří koukali do mapy, upoutala Jelení studánka poblíž cesty, nikdo ale neminul ceduli informující o tom, že se v lese zabydlel kůrovec, anebo tabule naučné stezky informující o zdejším lesním životě. To už se výprava pomalu, ale jistě blížila na Bezručův vrch, paradoxně za pozvolného klesání. I tak si ale mohli od zdejšího památníku užít pěkného pohledu na Krnov, vrch Cvilín s poutním kostelem a rozhlednou a okolí.

Po společné fotce pak nastal čas sejít dolů do města, na nádraží chvíli posedět nad něčím osvěžujícím a následně nastoupit do vlaku na cestu domů. Nutno podotknout, že místní obyvatelé přivítali žíznivou skupinu turistů puštěním písně Boty proti lásce, prý jde o píseň na podporu turistiky. Nezbývá než poděkovat.

Další Větrání zamíří za dva týdny, tedy v neděli 27. května na sever Olomouckého kraje, trasa povede z Vápenné přes Studniční vrch s četnými vodními prameny a Priessnitzovými lázněmi do Jeseníku. Informace můžete sledovat mimo jiné v události na Facebooku.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2018><<
květen 2018
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
17.kvě V sobotu 9. června se běžci ve vybraných místech Česka rozeběhnou na podporu Paměti národa, výtěžek běhu umožní natočit a uchovat další stovky příběhů válečných veteránů, disidentů, politických vězňů a dalších. Více... 11.kvě Naši jogiťáci se hodlají popasovat se štafetovým závodem Vltava run, držte jim palce! Více o závodě... 10.kvě V městském parku v Mohelnici již brzy otevřou novou fit stezku kombinující běh, cvičení a vzdělávání na čerstvém vzduchu, má být největší v republice. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.